Muzejíčko šumperského muzea přivítalo 100 000. návštěvníka!

Muzejní zajímavosti

Pouhých osm let stačilo k tomu, aby dětské muzeum fungující v Muzeu Šumperk, tzv. Muzejíčko, navštívilo 100 000 návštěvníků. A nebýt „covidových“ let 2020 a 2021 mohlo zařízení pokořit tuto hranici ještě dříve.

Muzejíčko bylo slavnostně otevřeno 5. února 2016. Už před tímto datem se v šumperském muzeu konávaly výstavy zaměřené především na děti, které dosahovaly vysoké návštěvnosti. V té době také vznikala první specializovaná dětská muzea ve velkých muzeích. Tak se zrodil plán zkusit vytvořit dětské muzeum i ve skromnějších podmínkách v Šumperku. Tomuto účelu bylo vyhrazeno přízemí východního křídla muzejní budovy. Zde se nacházel velký bezbariérový výstavní prostor, navíc volně propojený s nádvořím, kam se mohly umístit i venkovní aktivity – pro účely Muzejíčka ideální. Aby mohly nové zařízení navštěvovat opravdu celé rodiny, byla zde zřízena ještě místnost pro maminky s kojenci.

Muzejíčko vznikalo s představou, že dětem poskytne bezpečné prostředí, v němž si budou moci pohrát, zasoutěžit nebo vyzkoušet nějaké dnes zapomenuté činnosti, v němž se dozvědí něco nového a které je nenásilnou formou bude vychovávat k návštěvě muzeí. Podle toho byla a jsou vybírána témata zdejších výstav a vytvářeny originální instalace s mnoha interaktivními prvky. Takto pojaté výstavy měly od počátku velký úspěch, děti i dospělí si díky nim Muzejíčko rychle oblíbili a navzdory rostoucí konkurenci mu stále zachovávají svou přízeň, jak dokládají i následující údaje. Ročně se tu konají přibližně tři výstavy. Každou v průměru navštíví několik tisíc návštěvníků. Loňský rok 2023 byl rekordní, Muzejíčko zaznamenalo nejvyšší návštěvnost ve své historii – navštívilo jej více než 17 000 dětí a dospělých a konala se tu i dosud nejúspěšnější výstava – Pohádky v Muzejíčku s návštěvností přes 9 000 osob.

V současné době je zde instalována Vesmírná herna, také velice úspěšná, a během ní přivítalo Muzejíčko 100 000. návštěvníka. Stalo se tak při návštěvě dětí z mateřské školy v Libině. Školka při této příležitosti obdržela pamětní diplom, každé z dětí dostalo také leporelo O malém kosmonautovi a odznak s Vesmírnou hernou, suvenýry spojené s naší aktuální výstavou; co ale děti ocenily asi nejvíc: mohly si pochutnat na slavnostním dortu.

 

Pavla Hajtmarová, redaktorka

 

Muzejicko Navst01
Muzejicko Navst02
Muzejicko Navst03
Muzejicko Navst04
Muzejicko Navst05
Muzejicko Navst06
Muzejicko Navst07
Muzejicko Navst08
Muzejicko Navst09
Muzejicko Navst010
Muzejicko Navst11
Muzejicko Navst12