Unikátní plán židovské čtvrti v Lošticích z roku 1727 v UNESCO

Ručně kreslený a kolorovaný plán židovské čtvrti v Lošticích z 18. století byl zapsán do mezinárodního registru Paměti světa UNESCO. Oceněný plánek uchovává Vlastivědné muzeum v Šumperku ve sbírce Havelkova muzea.

Jeho mimořádný význam tkví ve vyobrazení středu města s bočními ulicemi a v zachycení proměn v postavení Židů ve městě v 18. století. Na plánku jsou kromě důležitých budov (radnice, pivovar, kostel sv. Prokopa, synagoga) zobrazeny domy označené čísly, které podléhaly nařízenému stěhování – výměně domů mezi křesťany a Židy bydlícími v okolí kostela. Židé byli soustředěni mimo centrum a jejich čtvrť byla oddělena dvěma branami. Zajímavostí plánu je také jmenný seznam osob s čísly navzájem vyměněných domů. Plán je datovaný 10. června 1727 a vznikl na základě tzv. translokačního reskriptu císaře Karla VI.

Zvětšená reprodukce plánu je součástí stálé expozice loštického hrnčířství v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Originál si budou moci návštěvníci prohlédnout na podzim letošního roku v Muzeu Šumperk v rámci projektu Město čte knihu, jehož doprovodná výstava se bude věnovat židovské komunitě v našem regionu.

Na nominaci na prestižní mezinárodní uznání spolupracovalo Vlastivědné muzeum v Šumperku s několika dalšími subjekty, kterými byly například zemské archivy, oblastní archivy, Arcibiskupství olomoucké a Lobkowicz Collections o.p.s., ale především Národní archiv v Praze, který celý projekt zastřešoval a koordinoval.

Díky této spolupráci vznikl výjimečný kartografický soubor, který obsahuje celkem 174 plánů dokládajících proměny postavení Židů v českých i moravských městech v 18. století a řadí se k největším barokním souborům svého druhu. Plány vznikly na základě přímé intervence státních úřadů habsburské monarchie (z nařízení Karla VI.) a představují ojedinělý doklad kartografické tvorby z první poloviny 18. století, a to především díky unikátnímu vyobrazení daných míst, a těší se od počátku badatelskému zájmu.

 

logo UNESCO

 

Pavlína Janíčková

historička, kurátorka sbírkových fondů VM v Šumperku

 

plán židovské čtvrti v Lošticích z roku 1727