Inv. č.: A 53874, sbírka mohelnického muzea v Mohelnici, podsbírka archeologická.
Při archeologické prospekci ve spolupráci s místními nadšenci s detektory kovů byla v jednom rozsáhlém lese ve východní části Mohelnicka nalezena zvláštní bronzová sekerka. Má nezvykle štíhlý, mírně esovitý tvar, týlové laloky jsou mírně přehnuté a na boku týlu je malé ouško. Na základě typologie ji můžeme zařadit k typu Homburg, který je datován do posledního chronologického stupně pozdní doby bronzové (Ha B3 = okolo 800 př. n. l.). Jádrem jejího výskytu jsou oblasti dnešního Hesenska, Porýní-Falce a Sárska, kde také známe nálezy odpovídajících odlévacích forem. Náš exemplář tedy představuje jeden z nejvýchodnějších nálezů tohoto typu, který tak na severní Moravě působí poněkud exotickým dojmem. Zda se do našich končin dostala tato sekerka obchodní směnou, či jako osobní majetek pohybem nějaké osoby, můžeme jen spekulovat, každopádně jde o zajímavý doklad dalekého přenosu předmětu řádově ve stovkách kilometrů v závěru doby bronzové.
Unikátní bronzová sekerka je stálou součástí expozice Pravěk Mohelnicka v mohelnickém muzeu a k vidění je též ve virtuální podobě na 3dsbirky.cz.
Jakub Halama
archeolog, kurátor archeologických podsbírek VM v Šumperku
Kresba G. Halama-Leite.
Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
Telefon: +420 583 363 070
E-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
ID dat. schránky: 74xmakr
IČO: 00098311
DIČ: CZ00098311
Bankovní spojení: 333841/0100 (KB Šumperk)
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.