Inv. č.: H 17062, sbírka šumperského muzea v Šumperku, podsbírka historická.
Čarodějnické procesy jsou neodmyslitelně spojeny i s užitím tortury během výslechů. Obviněné osoby byly podrobovány stále krutějšímu mučení. Pod takovým bolestivým nátlakem „přiznaly“ téměř vše, co si inkvizice přála.
Mučicích nástrojů se v historii objevila celá řada. Mezi jedny z nejhrozivějších mohla patřit i tzv. norimberská panna. V šumperském muzeu je ve sbírkách uchováván její malý model zhotovený v 19. století. Jedná se o bronzový dutý odlitek stojící ženy v čepci a dlouhém šatě se španělským límcem. Přední polovina postavy je rozdělena na dvě rozebíratelné části s držadly a dvojicí pantů. Obě části mají na vnitřní straně čtyři řady dlouhých hřebů. Odlitek je upevněn na čtyřhranném dřevěném podstavci. Panna měla být poprvé užita v 16. století během procesu s padělatelem mincí v Norimberku, odtud její název. Ovšem historikové zpochybňují existenci nástroje, spíše jej považují za novodobý výsledek přehnaných představ o temném období středověku.
Model si můžete prohlédnout na www.3dsbirky.cz a www.esbirky.cz.
Michaela Kollerová
historička, kurátorka historických podsbírek VM v Šumperku
Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
Telefon: +420 583 363 070
E-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
ID dat. schránky: 74xmakr
IČO: 00098311
DIČ: CZ00098311
Bankovní spojení: 333841/0100 (KB Šumperk)
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.