Josef Keil – Panna Marie Ochránkyně

Inv. č. H 21114, sbírka šumperského muzea v Šumperku, podsbírka historická.

Motiv Panny Marie rozevírající svůj ochranný plášť, pod nímž hledají útočiště věřící, vychází z tradic Germánů a Keltů. Podle nich byly děti legitimovány, pokud je otec přijal pod svůj ochranný plášť. Téma bylo přeneseno a rozšířeno legendami na Pannu Marii ve 13. století. Na olejomalbě ochraňuje světice město Šumperk, jehož veduta vyobrazuje městskou zástavbu na konci 18. století, chráněnou městskými hradbami, i prostor dnešní Havlíčkovy ulice. Zachycena je tu také jedna z bašt na místě tzv. Seidlových schodů a zasypaný vodní příkop.

Z popisku muzejního německého spolku víme, že byl obraz v roce 1795 namalován pro kostel sv. Jana Křtitele v Šumperku. Umístěn zde byl až do roku 1890. Kvůli špatnému stavu malby se jej farnost rozhodla na konci 19. století odstranit a objednat u Karla Brachtla ml. (1860–1945) kopii, kterou v kostele můžete vidět dodnes. Keilova malba byla zapsána do muzejních sbírek, v roce 2005 byla restaurována akad. mal. Miroslavou Trizuljakovou.

Až se současná situace uklidní, můžete si malbu prohlédnout ve stálé expozici šumperského muzea.

Lenka Müllerová

historička umění, kurátorka podsbírek výtvarného umění VM v Šumperku

Josef Keil, P. Marie Ochránkyně, olej na plátně, 1795. Foto VMŠ, P. Horák.