Jan Raszka – Ursus a Lygie

Inv. č.: H 19427, sbírka šumperského muzea v Šumperku, podsbírka historická.

Model bronzové plastiky vytvořil sochař, malíř a medailér Jan Raszka (1871–1945) v roce 1905, deset let po vydání Sienkiewiczova románu Quo vadis, odehrávajícího se v době požáru Říma, kdy císař Nero pronásledoval křesťany a vinil je ze zkázy města. Umělec zachytil dramatickou scénu z knihy, ve které otrok Ursus v aréně zachraňuje svou paní Lygii, odsouzenou k smrti a neoděnou přivázanou za rohy býka. Ursus rozzuřené zvíře holýma rukama zabije, díky statečnému činu se stane miláčkem přihlížejících davů, a císař je tak přinucen udělit odsouzeným milost. Dílo je signováno a datováno na podstavci vpravo dole.

Sbírkový předmět si můžete prohlédnout na výstavě Šumperk ve víru secese a na webu 3dsbirky.cz a esbirky.cz.

Kristina Lipenská

historička umění, kurátorka podsbírek výtvarného umění VM v Šumperku