Červené Vánoce u Kašparů

Kupecký krámek

Inv. č. AK 1553, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, podsbírka výtvarná.

 

Vánoce trávila rodina Adolfa Kašpara nejčastěji v Praze, ale někdy také ve svém domě v Lošticích. Nejdříve zdobíval stromeček Adolf Kašpar sám, teprve později mu pomáhala i dcerka Jitka. A jak vypadal nazdobený stromeček u Kašparů? Špičku stromku korunoval vyřezávaný andílek, cukroví se vázalo jen na červené nitky a i svíčky musely být červené. Malíř měl rád pěkně barevně sladěný stromeček, a tak si na jeho přípravě dával záležet, a teprve když byl spokojený se svátečně nastrojeným a rozzářeným stromečkem, zavolal ostatní, aby se mohli také podívat. Také vánoční dárky pro své blízké nejraději vyráběl Adolf Kašpar sám. Jeden z nich můžete vidět v Památníku toho malíře v Lošticích. Je to opravdový kupecký krámek, který zhotovil Kašpar pro svoji dcerku Jitku. Krámek byl plný zboží pečlivě rozděleného do zásuvek, na pultě byly váhy a závaží, vedle nich kupa papírových sáčků se jménem firmy Jitka Kašparová. Při jeho výrobě si jistě vzpomněl na svoje dětská léta, která trávil v kupeckém krámě svých rodičů v Bludově.

 

Kupecký krámek si můžete v detailu prohlédnout také na webu: www.3dsbirky.cz a www.esbirky.cz.

 

Pavlína Janíčková

historička, kurátorka historických podsbírek VM v Šumperku

 

 

obrázek 

Vánoce v Praze na Malé Straně, kde bydlel A. Kašpar po dobu studií, v popředí Adolf Kašpar a Jitka Řepková (budoucí choť A. K.). VM v Šumperku, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích (AK 1631). Foto VMŠ.

 

 

obrázek

Kupecký krámek, vánoční dárek pro dcerku Jitku Kašparovou, vyrobený Adolfem Kašparem. VM v Šumperku, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích (AK 1553). Foto VMŠ, P. Rozsíval.

 

 

obrázek

Vánoce u Kašparů v Lošticích, v pozadí za stromečkem je vidět kupecký krámek, vpravo stojí malá dcerka Jitka, nedatováno, pravděpodobně 1914–1915. VM v Šumperku, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích (AK 627). Foto VMŠ.

 

 

obrázek

Malá Jitka Kašparová před kupeckým krámkem, nedatováno, pravděpodobně 1914–1915. VM v Šumperku, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích (AK 531). Foto VMŠ.

 

 

obrázek

Dcera Jitka Kašparová u vánočního stromu v obývacím pokoji loštického domu, nedatováno. VM v Šumperku, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích (AK 643). Foto VMŠ.

 

 

obrázek

Vánoce v roce 1925 v loštickém domě, dcera Jitka u stromečku. VM v Šumperku, sbírka Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích (AK 617). Foto VMŠ.