Adolf Kašpar – kolekce ilustrací k trilogii Aloise Jiráska Bratrstvo

Inv. č.: AK 801–898, AK 1301–1502

Jedná se o poslední rozsáhlý cyklus knižních kreseb významného malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara. Pro třídílný historický román s husitským námětem vytvořil 300 obrazů různých velikostí, z toho je 31 akvarelů. Na tomto souboru je patrná jeho důkladná a promyšlená pracovní metoda. Nejprve si román dvakrát přečetl, vypsal si stručný obsah kapitol s důrazem na místo, postavy a krátký děj. Následně si naplánoval cestu na Slovensko, navštívil všechna místa, kde se děj odehrával. Všude pilně kreslil a fotografoval. Poté ho čekalo historické bádání a studium gotických oděvů a zbraní. Na finální ilustrace použil kresbu černou křídou. Nejhodnotnější jsou davové a hromadné scény, zejména líčení bitvy u Lučence.

Výběr z této kolekce si můžete prohlédnout ve stálé expozici Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích nebo na www.muzeum-sumperk.cz/sbirky/sbirka-lostickeho-muzea/vytvarne-umeni/ilustrace.

Pavlína Janíčková
historička, kurátorka historických podsbírek VM v Šumperku

Adolf Kašpar, ilustrace Bratrstvo I. díl, kresba černou křídou

Adolf Kašpar, ilustrace Bratrstvo II. díl, akvarel (AK 1301), kresba černou křídou (AK 1361)