Zimní radovánky

Zima je v plném proudu a už tu máme únor. Víte, jaký je výklad názvu tohoto zimního měsíce? Pojmenování únor pochází od slova nořit, příp. unořit a souvisí s tím, že v tuto dobu bývá občas obleva. Sníh a led polevují a při tání se ledové kry ponořují do vody, případně se promrzlá země začíná nořit ve vodu a bláto. Ale než se tak stane, pojďme si připomenout zimu a zimní radovánky na starých fotografiích z Havelkova muzea v Lošticích.

 

 

obrázek 

Sekání ledu na zamrzlé Třebůvce v náhonu před městskou elektrárnou, 26. 3. 1929. Led odebíraly restaurace, obchody a řezníci.
Po celkem mírném prosinci 1928 nastalo po Novém roce extrémní ochlazení, které vydrželo až do konce března, 62 dní nevystoupila teplota nad bod mrazu. Nad Evropu totiž pronikl mrazivý vzduch ze Sibiře a zima 1928/1929 bývá proto označována jako nejstudenější zima 20. století.

 

 

obrázek 

Partie na Třebůvce, zasněžená krajina, v pozadí loštický lihovar. Autor František Bartoň, holič v Lošticích, nedatováno.

 

 

obrázek 

Dům č. p. XIII – 1 (židovské číslování) ve Ztracené ulici v Lošticích. Obchod kůžemi Salomona Weise. V pozadí část synagogy. 20. léta 20. století.

 

 

obrázek 

Loštice – severozápadní strana, pohled na zasněženou stráň kopce Lůšť. 40. léta 20. století.

 

 

obrázek 

„Průkopníci bruslařského sportu“ v Lošticích na zamrzlé hladině řeky Třebůvky u Trávnické lávky z doby před první světovou válkou. Asi z roku 1910–1911.

 

 

obrázek 

Členové hokejového družstva SK Loštice se členy Orla. Vlevo stojí hráči SK Loštice, mají oblečené bílé košile, vpravo jsou v civilních šatech hráči Orla. Záběr pochází z kluziště na hřišti kopané u Karafiátky. Rok 1935.