Z meteorologické výstavy (I. část)

Na výstavě „Extrémní jevy na Jesenicku a Šumpersku pohledem meteorologa“ je možné spatřit kromě řady soudobých meteorologických přístrojů také ukázky historických teploměrů a barometrů. Mezi tyto exponáty se nám však dostal také jeden poněkud záhadný přístroj. Je označen jako Lambrechtův hygienicko-meteorologický rádce a byl vyroben přibližně na konci 19. století. Nazván je podle svého výrobce, německého mechanika a podnikatele Wilhelma Lambrechta (1834–1904), který svou továrnu na výrobu meteorologických přístrojů založil na počátku 70. let 19. století v německém městě Göttingen. Továrna proslula zejména výrobou vlasových vlhkoměrů a polymetrů (kombinace vlhkoměru a teploměru), ale produkovala i mnohé další přístroje k měření meteorologických hodnot. V ulicích celé řady měst i v mnoha lázeňských centrech se objevily meteorologické sloupky vybavené těmito přístroji. Výroba se dále zaměřovala na produkci lékařských teploměrů. Firma ve zmíněném městě dodnes funguje a po jejím zakladateli byla pojmenována i jedna ze zdejších ulic.

K čemu ale sloužil zde vystavený přístroj? Ani zkušení meteorologové si nevědí příliš rady. A přesný návod se nám nedochoval. Přístroj fungoval na principu vlasového vlhkoměru a podle ukazovaných hodnot bylo možno pravděpodobně usuzovat, jaký vliv bude mít počasí v danou denní dobu na lidský organismus. Obdoba nám dnes známé biopředpovědi? Kdo ví?

 

 

obrázek

Snímek záhadného Lambrechtova přístroje

 

 

obrázek

Snímek vitríny s historickými teploměry, barometry a vlhkoměry (půjčené z Vlastivědného muzea Jesenicka a soukromé sbírky)