Třetí kramářská píseň z našich sbírek zastupuje tisky s náboženskou tematikou, a to s tematikou legend o životě svatých. Vybíráme aktuálně sv. Rocha, protože byl ochráncem před morem (tedy před jakoukoli smrtící epidemií, jak jsme vysvětlili v předešlém příspěvku). Morovým a jiným epidemiím se lidé ve středověku a ani později bránit v zásadě nemohli, ani nevěděli jak. Jednu z cest, jak přežít nebo se umět vyrovnat se smrtí, nabízelo náboženství. Zachránit před smrtící epidemií mělo vykonání pouti ke sv. Rochu.
Tento kramářský tisk se váže ke kapli sv. Rocha v Úsově, o to je pro naše muzeum vzácnější. Úsov je zmiňovaný v první sloce a dále je obsah podobný jiným písním o světci, které vyprávějí legendu o jeho životě a smrti. Píseň si zpívali právě poutníci putující k úsovské kapli.
Sv. Roch pocházel ze zámožné francouzské rodiny. Po smrti rodičů rozdal svůj majetek chudým a vypravil se jako prostý poutník do Říma. Po dobu cesty i během pobytu v Římě ošetřoval nemocné nakažené morem, až se jím nakonec sám nakazil. V tomto konkrétním tisku je legenda v této části ukončena, v jiných je dovyprávěn příběh do nevděčného konce. Roch se uchýlil do ústraní a tady o něj dle legendy pečoval anděl a pes mu nosil jídlo. Majitel psa, šlechtic Gothard, se pak Rocha ujal. Po uzdravení se světec vrátil do vlasti, ale jako podezřelý tulák a špeh byl uvězněn a ve vězení zemřel. Řečeno dnešními slovy – byl to muž v první linii.
Titulní strana tisku Písně k svatému Rochu.
Titulní strana staršího tisku Písně k svatému Rochu, (psáno Hrochu), vytištěná v Litomyšli 1810.
Kaple sv. Rocha v Úsově, 2007.
Sv. Roch na grafickém listu z dílny Wenzela Langhammera z Vrchlabí, polovina 19. století, sbírka VM v Šumperku.
Sv. Rocha vždy zaručeně najdete i na morových sloupech, které byly stavěny jako poděkování za skončení epidemie i na ochranu před podobným neštěstím. Šumperský morový sloup byl dokončen v roce 1720. Epidemii v roce 1714 podlehlo více než 180 obyvatel města. Sv. Roch je ten, který kolemjdoucím ukazuje ránu na obnažené noze a vedle něhož stojí pes, který mu podává jídlo.
Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
Telefon: +420 583 363 070
E-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
ID dat. schránky: 74xmakr
IČO: 00098311
DIČ: CZ00098311
Bankovní spojení: 333841/0100 (KB Šumperk)
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.