Nejen k jarnímu úklidu se hodí březová pometla. V minulosti je vyráběli muži v každé vesnici, dnes je výrobců již poskrovnu. Vyrábějí se z větví bříz, které se řežou na jaře, když má bříza ještě spadené listí. K výrobě je potřeba dlouhý silný provaz uvázaný na trám nebo na silnou větev stromu, jeho dolní konec je upevněn na šlapací desku u země tak, aby se sešlápnutím lano napnulo. Mezi svazek připravených březových větviček se upevní rozpůlený vrbový prut a svazek se jednou omotá provazem. Po sešlápnutí desky se březové proutí stáhne a otáčivým pohybem dolů se omotává vrbový prut. Konec proutku se upevní mezi větvičky tak, aby se neuvolnil. Celý proces se zopakuje nejméně čtyřikrát a tímto způsobem vznikne rukojeť pometla, která se nakonec nožem seřízne a upraví. Taková pometla se používáním opotřebovávala, a tak byla další jaro potřebná nová.
I v případě, že jste nezvládli výrobu pometla dle návodu, se můžete odvážně pustit do jarního úklidu a připojit se třeba k akci Ukliďme Česko www.UklidmeCesko.cz. Tady nebudete potřebovat pometlo, bude stačit dobrá vůle, pytle a rukavice.
Pro milovníky komornějšího úklidu máme dobré rady pro vycházky do lesa:
Co jsi s sebou do lesa přinesl, to si také odnes.
Na vycházku si nikdy nezapomeň vzít rukavice a pytel na odpadky.
Odpadků nasbírej jenom tolik, kolik dokážeš odnést až k nejbližšímu odpadkovému koši.
Nebuďme lhostejní k přírodnímu ani ke kulturnímu bohatství.
Větvičky z břízy nachystané ke zpracování. Líšnice 2006.
Pometlo je svázané ze dvou svazků březového proutí. Rukojeť tvoří hrubší konce větviček svázaných vrbovými půlenými proutky – každý svazek zvlášť jedním prutem a svazky dohromady ještě čtyřmi pruty v místě rukojeti. Pometlo vyrobil Frantšek Kutler z Komňátky v roce 2006.
Ve své kůlně v Jakubovicích vyráběl pometla Ladislav Falada, 2006.
Pometla stejným způsobem vyráběl Vlastimil Sládek v Leštině. K svazování však používal lípové lýko.
Svazek lípového lýka připraveného k výrobě pometel.
Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
Telefon: +420 583 363 070
E-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
ID dat. schránky: 74xmakr
IČO: 00098311
DIČ: CZ00098311
Bankovní spojení: 333841/0100 (KB Šumperk)
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.