Alena Crhonková

V Hollarově galerii jsme pro Vás začátkem března připravili výstavu Aleny Crhonkové. Projděte se instalací alespoň touto cestou a prohlédněte si v poklidu domova tvorbu známé regionální malířky, grafičky a pedagožky.

 

Alena Crhonková vystudovala v letech 1968–1972 Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor český jazyk – výtvarná výchova. Studovala u grafika prof. Dušana Janouška, sochaře Zdeňka Přikryla a malíře Ladislava Jalůvky. Poté absolvovala obor teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Studium zakončila rozšířením aprobace o obor český jazyk – výtvarná výchova pro střední školy, a to v letech 1985–1987 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u prof. Jaromíra Uždila, Františka Slavíka a Radomíra Hrdiny.

Téměř dvacet let působila na Základní umělecké škole Šumperk, v letech 1980–1990 jako vedoucí výtvarného oboru. V roce 1990 začala učit také na Gymnáziu Zábřeh estetickou výchovu a filozofii. Zde setrvala a předávala své nabyté zkušenosti studentům až do důchodového věku.

Své útočiště a nepřetržitý zdroj inspirace nalezla ve vstřebávání přírodních vjemů údolí řeky Březné na pomezí Čech a Moravy, právě v osadě Drozdovská Pila, kde pobývá dodnes. Odtud pochází většina zachycených motivů, zpracovávaných převážně suchou jehlou, pastelem či kombinovanou technikou (anilínové, temperové a vodové barvy). Umělkyně sleduje řád a úkazy přírody, krajinu. Odtud se snaží porozumět Zemi a své poznatky využít ve výtvarné i spisovatelské rovině.

 

obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek