Vánoční strom v Šumperku po roce 1989

vánoční stromV 80. letech byl vánoční strom bez výrazného obsahu rozsvěcován technickými službami národního výboru v sadech 1. máje naproti spořitelně. Situace se změnila až po listopadu 1989. Na Vánoce 1990 okresní dům dětí a mládeže a několik dalších organizátorů společně postavili charitativní strom na místě nedokončeného památníku osvobození (dnes nám. Svobody) a akci nazvali Dárek za dárek. Smyslem bylo obdarovat již nepotřebnou hračkou nebo knížkou děti v dětských domovech a nemocnicích v okrese.

Až v roce 1997 nechala šumperská radnice postavit vánoční strom na nově zrekonstruovaném náměstí Míru. Strom byl součástí vánočních trhů, které doprovázel i kulturní program. V roce 2003 se poprvé vedle stromu u radnice objevil další na Točáku. U radnice se konaly zabijačkové trhy a program se zde zkoncentroval pouze do tří dnů; adventní trhy se konaly na Točáku. V roce 2019 radnice vánoční „městečko“ přesunula na nám. Míru, které poskytuje mnohem větší prostor pro celou akci. Točák bývá zdoben dekorativním vánočním kuželem.

Od roku 2005 byl součástí veřejného prostoru i „strom splněných přání“. Postavila jej skupina dobrovolníků, která se vrátila k charitativní tradici. Poprvé byl umístěn v pasáži Centrum, později na Hlavní třídě u knihkupectví Tón a nakonec u kavárny Předměstí. Výtěžek z akce byl věnován dětskému domovu v Dolnomlýnské ulici. Od roku 2016 (se změnou organizátorů) se strom splněných přání přesunul do informačního centra na Hlavní třídě.

Zvyk stavět vánoční strom se stal v Šumperku samozřejmou součástí veřejného prostoru. Vznikl jako charitativní a dobrovolnická akce, ale dnes má jiný obsah. Snad zůstane alespoň místem přátelského setkávání a rozdávání radosti, a ne jen vyžadovanou dekorací.

 

Mária Kudelová
etnografka, kurátorka historických podsbírek VM v Šumperku