Střípky z výstavy Šumperský sen Georga Bergera (5. část)

Šumperské vily Georga Bergera

Vila, tedy samostatně stojící dům v zahradě určený k bydlení, se pro architekta Georga Bergera v Šumperku stala nejúspěšnější stavební úlohou, kterou řešil pro početnou klientelu z řad střední třídy. Kromě dvojice reprezentativních vil pro Carla Strobacha z let 1920–1921 na Fialově a Bezručově ul., kterým jsme již pozornost věnovali dříve, Berger navrhl ještě šest dalších vil pro úředníky, lékaře či podnikatele ve dvou nově vznikajících vilových čtvrtích: v lokalitě u nádraží a ve vilové čtvrti Bürgerwaldviertel, která se rozrůstala od okraje města směrem k Městskému lesu.

 

 

obrázek

K nejstarším Bergerovým vilám patří tzv. vila Berger z r. 1903 na Husitské č. 748/12 (na snímku zcela vpravo), která však nepatřila rodině architekta. Jedná se o shodu jmen. Foto: VM v Šumperku.

 

 

obrázek 

Pro úředníka Rudolfa Engela a jeho manželku Annu, která provozovala v Šumperku na dnešní Starobranské modistický salon, Berger v roce 1923 navrhl vilu na Jánošíkově 953/6. Foto: VM v Šumperku.

 

 

obrázek

Pro manžele Trampischovy Berger projektoval roku 1925 vilu na ul. 8. května 1049/35. Foto: Archiv Odboru výstavby MÚ Šumperk.

 

 

obrázek

Pro rodinu zubního specialisty Rudolfa Meisingera Berger navrhl v letech 1926–1927 vilu na ul. 17. listopadu 1081/15, v jejímž přízemí se nacházely ordinace, čekárna a laboratoř se sádrovnou. Foto: VM v Šumperku.

 

 

obrázek

Nejmladší šumperskou Bergerovou vilou je vilka s prvky folklorismu a secese na Puškinově 1141/10, postavená na objednávku dr. Carla Langera a Emmy Belkové, stav v 70. letech 20. století. Foto: VM v Šumperku.

 

 

obrázek

Štítek s Bergerovou signaturou na fasádě vily na Puškinově ul. Foto: VM v Šumperku.