Stávala kdysi na Pradědu věž…

Na vrcholu hory Praděd byla v letech 1904–1912 vybudována kamenná rozhledna. Její stavbu organizoval a financoval Moravskoslezský sudetský horský spolek (zkratka z německého názvu MSSGV). Rozhledna byla projektována v podobě romantické hradní věže. Její výstavba se prodlužovala především kvůli nepříznivému počasí panujícímu po část roku a vyžádala si nemalé náklady. Rozhledna vysoká 32 metrů, známá také jako Habsburgwarte, nabízela prostory restaurace, dále ubytování pro turisty a vyhlídkovou plošinu s cimbuřím. Ovšem již krátce po jejím dokončení se začaly projevovat nedostatky, které bránily jejímu plnému využití a ohrožovaly stavbu samotnou. Na vině byl především použitý kámen, který se svými vlastnostmi nehodil do drsného horského prostředí a byl příčinou silné vnitřní vlhkosti. Tak se stalo, že už krátce po 1. světové válce byla rozhledna nepřístupná a musela být opravována. Opět byla slavnostně uvedena do provozu v roce 1934. Za druhé světové války ji využívala německá armáda mj. k meteorologickým pozorováním. V její blízkosti byla také vybudována Poštovní chata. Věži se ovšem nedostávalo potřebné péče, kromě počasí ji také po celou dobu její existence ohrožovali vandalové. Značně zchátralá stavba se nakonec sama s obrovským rachotem zbortila na začátku května roku 1959. Místo ní zde v průběhu 70. let vyrostla novostavba vysílače s restaurací a vyhlídkovým ochozem.

Starou rozhlednu na vrcholu Pradědu nám v muzejních sbírkách připomíná řada exponátů, zejména pohlednic a fotografií. A pokud bychom chtěli spatřit její věrnou kopii, museli bychom se vypravit do Durynska v Německu. Tam totiž na vrcholu hory Wetzstein postavili přesně takovou rozhlednu, jaká kdysi stávala i u nás, a pojmenovali ji Altvaterturm.

V příspěvku byly užity informace z:

Filip, J.: Rozhledny v Jeseníkách. In: Severní Morava. Sv. 57. Šumperk 1989, s. 11–20.

Rozhledna na fotografii těsně před dokončením, 1912.

Rozhledna pod nánosy námrazy a sněhu na pohlednici z meziválečného období.

Rozhledna na kolorované pohlednici, zřetelně jsou vidět zatlučená okna a dveře, v horní části věže znak MSSGV – stylizované slunce vycházející nad Pradědem, 20. léta 20. století.

Konečně opět v provozu, na snímku jsou vidět odpočívající turisté, 30. léta 20. století.

Když šumperská sekce MSSGV slavila 40. výročí svého vzniku, byla u této příležitosti zhotovena i tato fotografie, kde je na pozadí, jak jinak, rozhledna. Snímek z října roku 1925.

Rozhledna se dostala ve 20. letech i na titulní stranu spolkového časopisu Altvater.

Pohled na horu Praděd již bez staré věže, nalevo vidíme objekt Poštovní chaty, napravo budovu meteorologické stanice, 60. léta 20. století.