„Slavné“ chalupy na Šumpersku – první díl

Na výstavě Lidová architektura na Šumpersku můžete obdivovat až 400 fotografií dokumentujících venkovská stavení v minulosti i dnes. Pozorný návštěvník mezi nimi najde i chalupy, které pracovně nazýváme „slavné“.

K nejslavnějším chalupám na Šumpersku bezesporu patřil rodný dům otce hudebního skladatele Franze Schuberta. Franz Teodor Schubert se narodil v Neudorfu v roce 1763. Od konce druhé světové války se obec jmenuje Vysoká a dnes je součástí Malé Moravy. Byl to typický jesenický roubený dům na vysoké kamenné podezdívce. Podezdívka i roubení byly bíle nalíčeny vápenným nátěrem, což mělo dobré izolační i ochranné vlastnosti. Štít strmé střechy pokryté dřevěným šindelem byl svisle bedněný s vyřezanými větracími otvory, které byly ozdobně orámovány lištami. Osud domu byl však smutný a podobný osudu mnohých stavení po původních německy mluvících obyvatelích. Stál ještě v 60. letech 20. století, postupně chátral, až opuštěný spadl. Za laskavé zapůjčení pohlednice z první třetiny 20. století děkujeme Tomáši Petruňovi.

Mária Kudelová
etnografka, kurátorka historických podsbírek VM v Šumperku