Hledáme vánoční ozdoby a žárovky z vlčické papírny Radiomnia

Že byla ve Vlčicích u Loštic papírna, si obyvatelé z okolí určitě pamatují, ale že se tam vyráběly i vánoční ozdoby a světýlka, už asi pamatuje málokdo. Dokumentů k historii výroby vánočních ozdob se v muzeu v Lošticích uchovalo málo, ale i ty mohou pomoci při pátrání po vánočních ozdobách a žárovkách, které se ve sbírkách nedochovaly vůbec. Zachovalá polovina propagačního letáku firmy Grätzer v Lošticích, nabízejícího elektrické žárovečky na vánoční stromky, zobrazuje podobu vánočních žárovek. Na dalších fotografiích jsou vzorky vánočních ozdob, které se v papírně ve Vlčicích vyráběly v letech 1914–1918, ale pravděpodobně i později.

Proto se obracíme na veřejnost, zejména z okolí Loštic, s prosbou o pomoc. Budeme rádi za jakoukoliv informaci, za každou fotografii žárovek nebo ozdob, které pocházejí z firmy Radiomnia.

S výrobou papíru ve vlčické valše, zřízené r. 1793, začal v roce 1819 Antonín Scheibel. V letech 1839–1853 byla papírna spojená s přádelnou vlny a jejím majitelem byl Václav Schütz. V druhé polovině 19. století se často měnili majitelé a v papírně se vyráběla i lepenka. Před 1. světovou válkou, za nového majitele Davida Grätzera, byla výroba přeorientována na papírové vánoční ozdoby. V roce 1922 se závod přejmenoval na Radiomniu a jeho majitelkou se stala Herma Grätzerová, která pokračovala ve výrobě vánočních ozdob. V roce 1930 koupil výrobu majitel lukavické papírny Ota Aron a v roce 1934 následovala přestavba, resp. stavba nové moderní papírny na výrobu grafického, konceptního a sešitového papíru. V tomto období byla pravděpodobně výroba vánočního zboží ukončena.

 

Fotografie papírny ve Vlčicích, 1. čtvrtina 20. století.

 

Propagační leták firmy Grätzer v Lošticích, nabízející elektrické žárovečky na vánoční stromky.

 

Fotografie vzorků vánočních ozdob, které se vyráběly ve Vlčicích v papírně v letech 1914–1918 za majitele Davida Grätzera.