Socha sv. Jana Nepomuckého

obrázekobrázekobrázek

obrázekobrázek

Socha sv. Jana Nepomuckého, 1819

Kříž stojí v Dolním Bušínově po pravé straně cesty vedoucí do Hynčiny. Na kamenném stupni stojí dvakrát odstupňovaný sokl s předsunutou konvexně prohnutou střední částí, kde je vytesán nápis kurentem: DIESE STATUE IST AUFERSTEHEN EHRER / HEILIGEN JOHANNES VON NEPOMUK VON / DEM ANTONIUS SATHORINER SINEIFRT. Na vyšším segmentu je pak datace 1819. Bohatě zdobený podstavec je ze dvou stran podepřen volutovými křídly, která jsou zdobena květinovým reliéfem. Podstavec je členěn několika rámci, spodní je vyplněn rozvilinovým dekorem, ve středním rámci, lemovaném ornamentem, se nachází reliéf s výjevem zpovědi české královny Žofie Bavorské knězi Janu Nepomuckému. Nad reliéfem visí plastický nahoře stočený klasicistní feston rozevřený do stran k volutovým křídlům. Nad festonem je v rytém rámci rostlinný ornament tvořený na středu rozetou, ze které do stran vycházejí lístky. Podstavec zakončuje bohatě členěná segmentově vypnutá římsa, v jejímž středu je umístěn reliéf holubice. Římsa nese dřík, který je v horní části zdoben květinovým a volutovým dekorem a dvěma hlavičkami okřídlených andílků. Na dříku je zbytek ocelového závěsu sloužícího pro závěsnou lampu. Vrchol tvoří stojící světec oděný v kněžském rouchu, v levé ruce drží křížek a v pravé ruce biret.

 

STAV: V roce 2009 byla socha restaurována.

 

MATERIÁL: maletínský pískovec

 

Fotografie ze dne 14. 9. 2009, Iva Tylová; ze dne 10. 7. 2007, Mária Kudelová; ze dne 20. 7. 2005, Jaromír Mašek.

 

LITERATURA:

Dílo vykazuje shodné prvky se sochou sv. Jana Nepomuckého v Bludově, křížem v Slavoňově z roku 1820 (201), a křížem v Dlouhé Vsi – Křižanově (245) z roku 1819.  Pocházejí pravděpodobně z dílny kamenického mistra Františka Melnického z Lanškrouna.

Viz John, F. – Pátek, A.: Drobné sakrální památky Zábřeha a okolí. Zábřeh 2005.

Zdroj:http://www.czecot.com/cz/turisticky-objekt/9890_oboustranny-relief-p-marie-lanskroun

 

Podle popisu památky v Lanškrouně ji vytvořila dílna Kristiana Hahna (signatura), na kříži v Dlouhé Vsi je signatura KR – (?) může být KH.

Zdroj: http://www.lanskroun.eumesto-lanskroun/pro-navstevniky/pamatky/pamatniky-sloupy-sochy-kasny/sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice.html

 

Internetové zdroje:

https://www.drobnepamatky.cz/node/21335

https://olomouc.rozhlas.cz/dolni-businov-aneb-bozenov-je-rekreacni-oblasti-zabrezska-uz-od-30-let-7579253

 

(232)   N 49° 49,965‘

E 16° 49,609‘

395 m n. m.