Boží muka, u silnice směrem na Květín

Boží muka, u silnice směrem na Květín Boží muka, u silnice směrem na Květín Boží muka, u silnice směrem na Květín Boží muka, u silnice směrem na Květín Boží muka, u silnice směrem na Květín Boží muka, u silnice směrem na Květín

 

Boží muka, 1707

Samostatně stojící kamenná boží muka na konci obce Slavoňov, po levé straně cesty dovětína. Na jednom kamenném stupni je posazen čtvercový sokl, který nese toskánský sloup zakončený čtverhrannou deskou, na níž je osazena čtyřboká kaplice s výraznou profilovanou římsou. Římsa nese mohutnější kříž s jetelovým zakončením břeven. Kaplice je zdobena vpadlými rámci s reliéfy zobrazujícími v čelní straně ukřižování Krista a na bocích sv. Floriána a žehnajícího biskupa s berlou, na zadní straně nápis v rámci: 1707/ HAT IACOB / EHRENPERGER / NACHT BAR / IN SCHITZEN / DORF DIESE / SAULEN SET= / ZEN LASSEN. Kříž je v čelní straně zdoben reliéfem srdce se třemi zaraženými hřeby.

STAV: v roce 2009 – uražená část rohu římsy, pískovec na několika místech zvětralý

MATERIÁL: maletínský pískovec

(205)   N 49° 49,001‘

            E 16° 53,540‘

315 m n. m.

Garmin GPSmap 60CSx

Fotografie ze dne 30. 7. 2009, Jaromír Mašek.

 

LITERATURA:

Gába, Z: Materiál památkově chráněných plastik na šumperském okrese. Severní Morava, sv. 62, Šumperk 1991, s. 41–52.

John, F.: Kamenná boží muka v okrese Šumperk. Severní Morava, sv. 96, Šumperk 2010, s. 18–32.

 

Boží muka jsou zapsána v Seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod číslem 1121.

Barokní drobná památka z maletínského pískovce, která obsahuje dedikační nápis, dataci a svědčí o někdejší cestě z Květína do Slavoňova. Drobná architektura doplňující krajinu.

Na podnoží sloup nesoucí kapličku s reliéfy Kalvárie, sv. Floriána, sv. Biskupa. Kaplice zakončena přestupující římsou a kamennou stříškou ve formě komolého jehlanu zakončeného kamenným jetelovým křížem. Čelní strana kříže lemovaná páskou, v křížení reliéf bolestného srdce. Hranolovitý sokl, na něm pomocí jehlanu upevněný plintus se sloupem s patkou a dórskou hlavicí, na které hranolek božích muk s reliéfy a nápisem na zadní straně v rytém rámku: 1707/ HAT IACOB/ EHRENPERGER/ NACHTBAR/ IN SCHITZEN/ DORF DIE SE/ SAULEN SET/ ZEN LASSEN//.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-534970

 

Internetové zdroje:

https://www.drobnepamatky.cz/node/12818

http://www.soupispamatek.com/okres_zabreh/foto/kvetin/kvetin.htm