Socha sv. Barbory – zaniklá

Loštice, lokalita „na Masnicích“, socha sv.Barbory Loštice, lokalita „na Masnicích“, socha sv.Barbory Loštice, lokalita „na Masnicích“, socha sv.Barbory Loštice, lokalita „na Masnicích“, socha sv.Barbory

Lokalita „na Masnicích“, socha sv. Barbory, zaniklá, obnovená v roce 2006

Na jednom stupni je umístěn hranolový sokl, nahoře odstupněný. Na něj nasedá obdélný podstavec, který je zakončený jednoduchým křížem. Obrázek sv. Barbory od autora Zdenka Slouky je malován na překližce, jedná se o olejomalbu a je krytý plexisklem. Obrázek je datovaný 2006.
Původně zde na p.č. 1242/1 stála socha sv. Barbory (patronka hrnčířů) s nápisem „Sv.Barboro oroduj za nás“. Masnice poskytovaly loštickým hrnčířům dobrou hlínu a sv. Barbora byla patronkou hrnčířů. Socha byla postavena r. 1864 cechem hrnčířů a po obnově 1896 byla posvěcena loštickým rodákem P. Janem Špičkou, farářem v Mor. Ostravě. Udržovací fond odvětitele per 40 K. Viz. Uvedená literatura.
 
STAV: dobrý, po rekonstrukci, která se uskutečnila v roce 2006, viz. příspěvek do Hlasu Loštic, jaro 2007, str. 7.
MATERIÁL: kámen
 
Literatura:
Soupis památek města Loštic. Strojopis, Havelkovo muzeum v Lošticích H 4709.
Jílek, F. H. Památky farního chrámu sv. Prokopa v Lošticích. Loštice 1941, s.15.
Fischer, R. Kříže a boží muky v Lošticích. Separát, 4 str. Socha byla posvěcena 8/9 1896.
 
Fotografie z 4.10.2006 a ze dne 2.10.2014, foto Jaroslav Mašek a Mária Kudelová
N 49° 44,456‘
E 16° 54,360‘
320 m. n.m.
Garmin GPSmap 60CSx
 
 
Pk : Masnice a sv. Barbora, Hlas Loštic, jaro 2007, str.7
Místo zvané Masnice nese název odvozený z hlíny, kterou zde dolovali žádlovičtí, loštičtí a pavlovští hrnčíři. První zmínka o hrnčířích v Žádlovicích je z roku 1131. Slávu středověkého loštického hrnčířství založila hlína dobývaná u Svinova, odkud ji hrnčíři brali a mísili s hlínou masnickou. Roku 1567 bylo hrnčířům na přímluvu pana Jindřicha Podstatského z Prusinovic obnoveno právo dolování hlíny. Z této hlíny pak byly mistrně zhotovovány tzv. „Loštické poháry“, které proslavily město ve světě. Když bohužel časem jejich sláva pominula, jak to bývá, byla na místě dolování založena zahrádkářská osada zvaná „Barborka“. Kdysi, patrně loštickými hrnčíři, byla zhotovena socha sv. Barbory, patronky horníků. Časy socialismu ale nepřály takovýmto místům a památka byla poničena, torzo vyvráceno. Díky srdci a kumštu Zdenka Slouky Brauna, byla na původním místě zhotovena boží muka s obrazem sv. Barbory. Dne 9. 12. 2006 ji za účasti autora díla a asi třiceti občanů blízkého okolí požehnal P.Pavel Kavec, CM, loštický farář.