Kříž na Bradlci na Vlčice

Loštice, kamenný kříž na kopci „Bradlci“ u silnice mezi Lošticemi a Vlčicemi, 1883. Loštice, kamenný kříž na kopci „Bradlci“ u silnice mezi Lošticemi a Vlčicemi, 1883. Loštice, kamenný kříž na kopci „Bradlci“ u silnice mezi Lošticemi a Vlčicemi, 1883.

Kamenný kříž na kopci „Bradlci“ u silnice mezi Lošticemi a Vlčicemi, 1883

Kříž stojí na vyvýšené terénní poloze vedle silnice do Vlčic v aleji stromů (Třešeň ptačí). Kovový kříž je zapleten do koruny třešně a jeho vizuální projev je potlačen výsadbou, která jej nerespektuje.
Na jednom stupni sokl půdorysu kříže, na který přímo nasedá podstavec o stejném půdorysu. Podstavec je zdoben reliéfem P. Marie Bolestné. Na zadní straně je již nečitelný text. Nízký dřík a podstavec odděluje profilovaná uprostřed segmentově prohnutá římsa ve stejném půdorysu jako sokl a podstavec. Vpředu na dříku jsou špatně čitelná písmena IHS a přímo do dříku je vsazen litinový kříž s korpusem Krista. Ve spodní části kříže po stranách andělé na skále a uprostřed mezi nimi postava.

STAV: Reliéf P. Marie Bolestné je v horní třetině poškozen, převážně obličejová partie je téměř zničená. Postavě mezi anděly u základny litinového kříže chybí hlava.
MATERIÁL: pískovec, litina

Literatura:
Jílek, F. H. Památky farního chrámu sv. Prokopa v Lošticích. Loštice 1941, s.14.
Dnes nečitelný nápis původně zněl: Tento kříž postavili manželé Libor a Magdalena Mollik k památce své jediné dcery Ludmily Lenhartové, která touto cestou k věčnému odpočinku vezena byla r. 1883.

Fischer, R. Kříže a boží muky v Lošticích. Separát. 4 str.
Soupis památek města Loštic. Strojopis, Havelkovo muzeum v Lošticích H 4709.
Udržovací fond původně 36 zl. 14 kr. r.m. Ludmila Mollikova z domu č.120 se r.1871 provdala za Karla Lenharta, mlynáře „na dole“ (nar.17/6 1848 a zemř. 14/3 1883, pohřbena 26/3 1883).

Koudelková, N.: Drobná sakrální architektura v krajině, diplomová práce, Česká zemědělská Univerzita v Praze, Fakulta životního prostředí, Katedra biotechnických úprav krajiny, 2013, str.70.

Fotografie z 4.10.2006, Jaromír Mašek
Fotografie z 2.10.2013, Mária Kudelová