Kříž směrem na Studenou Loučku

Kříž směrem na Studenou Loučku Kříž směrem na Studenou Loučku Kříž směrem na Studenou Loučku Kříž směrem na Studenou Loučku Kříž směrem na Studenou Loučku

 

 

Kříž na rozcestí směrem na Studenou Loučku, 1827

Sokl o půdorysu čtverce je posazen na jednom stupni, na který nasedá hranolový podstavec, jenž má v čelní straně reliéf planoucího srdce v rytém rámci a pod ním prázdný obdélný rytý rámec. Na zadní straně je rytý německý nápis ERRICHTET DEN 18 MAY 1827 a pod tím další nápis německy černě NACH 1945 ZERSTÖRT WIEDER ERRICHTET 1996 ZUR EHRE GOTTES VON DEM EHEMALIGEN BEWOHNER VON ALLERHEILIGEN FRANZ SCHWARZ NR. 25. Podstavec je zakončen širokou profilovanou římsou, ze které vyrůstá kónický hranolový dřík zdobený reliéfem se symboly mučení Krista – kopím, houbou, důtkami, svazkem třtiny a provazem. Dřík od kříže nesoucího tělo Krista odděluje široká profilovaná římsa. Kříž je oplocen nízkým dřevěným laťkovým plotem natřeným tmavě hnědou barvou.

STAV: V roce 2006 – pískovec je zvětralý, oprýskává, na reliéfu podstavce zbytky zlacení, levý roh římsy podstavce je uražený, spodní čelist Krista také uražená.

MATERIÁL: pískovec, dřevo

Fotografie ze dne 10. 10. 2006, Jaromír Mašek.

 

Internetové zdroje:

https://www.drobnepamatky.cz/node/28113

https://www.turistika.cz/mista/vysehorky-kriz-v-obci/detail

http://www.soupispamatek.com/okres_zabreh/foto/vysehorky/vysehorky.htm