Kříž směrem na Háj

Třeština, kříž severozápadně od obce na pravé straně silnice směrem na HájTřeština, kříž severozápadně od obce na pravé straně silnice směrem na HájTřeština, kříž severozápadně od obce na pravé straně silnice směrem na Háj

Kříž severozápadně od obce na pravé straně silnice směrem na Háj, 1803

Na dvou stupních je postaven obdélný odstupňovaný sokl, na který nasedá odstupněný podstavec. Podstavec a horní část soklu mají sražené hrany. Na čelní ploše podstavce je v rytém rámci s ornamentálním dekorem nápis: „Ke cti a chvále Boží“. Nápis pokračuje dole na podstavci: „postavili manželé František a Františka Merta čís.3 v Třeštině roku 1803“. Podstavec je moderně řešený, v horní třetině jsou boční strany nižší a zkosené, střední část je vyšší a přechází do hranolku s moderně pojatou rozetou. Na podstavec původně nasedal kamenný kříž, dnes je místo něj dosazen jednoduchý, litinový kříž s tělem Krista.

 

STAV: Pískovec je zvětralý, na nápise jsou zbytky stříbřenky, litinový kříž s Kristem je napaden korozí.

MATERIÁL: pískovec, litina.

 

LITERATURA:

Kříž na cestě k Háji „Postavili manželé František a Františka Merta čís.5 v Třeštině roku 1805 Ke cti a chvále boží“. Kříž z počátku devatenáctého století je částečně z kamene, vrchní část kříže s Kristem je kovová, nápis je vytesán na čelní spodní straně. Stojí u malého háječku, bývá zarostlý travou, takže si ho možná ani nevšimnete. Tato drobná památka je pouze místního významu, přesto krajinu kolem Třeštiny svojí podobou zdobí.

Zdroj: http://www.regionmohelnicko.cz/o/krize-trestina

http://www.drobnepamatky.cz/node/12821

 

Fotografie ze dne 19. 10. 2006, Jaromír Mašek.