Kříž na horním konci obce, u č.7

Kříž, 1840 Kříž, 1840 Kříž, 1840 Kříž, 1840 Kříž, 1840

 

 

Kříž, 1840

Kříž stojí na okraji obce u komunikace vedoucí do obce, konkrétně mezi dvěma starými kaštany naproti statku č. 7 (u cesty k zájezdní hospodě).

Na jednom stupni se zaoblenými horními hranami stojí jednoduchý hranolový sokl, který je odstupněný. Horní část se zužuje směrem nahoru, v čelní části je letopočet: Ano 1840. Sokl je zakončen oblou římsou, na kterou nasedá hranolový podstavec zdobený v čelní straně reliéfem Bolestné Panny Marie, reliéf je orámován dekorativním rámcem zakončeným obloukem. Rámec je bohatě zdoben rostlinným dekorem. Na zadní straně soklu je špatně čitelný německý nápis: …das Kreuz / …wir /…ben / (dále nečitelné). Podstavec je zakončen profilovanou, do segmentu vypnutou římsou, v čelní straně je reliéf dvou okřídlených hlaviček andílků. Na římsu nasedá dřík tvaru komolého jehlanu s bohatou čelní reliéfní výzdobou – nástroji Kristova umučení seřazenými v řadách nad sebou, nahoře je překřížené kopí a houba na kopí. Dřík je zakončen římsou nesoucí jednoduchý kříž s korpusem Krista, nad ním tabulka s nápisem INRI.

STAV: Stupeň, na kterém je postaven sokl, je tvořen ze čtyř částí spojených železnými pásky, některé části jsou propadnuté, rytý nápis na zadní straně podstavce není čitelný kvůli zvětrání pískovce, na zadní straně podstavce je prasklina.

MATERIÁL: maletínský pískovec

(255)   N 49° 46,342‘

E 16° 49,141‘

573 m n. m.

Fotografie ze dne 17. 9. 2010, foto Mária Kudelová.

 

Internetové zdroje:

https://www.drobnepamatky.cz/node/30050

http://www.soupispamatek.com/okres_zabreh/foto/studenaloucka/studenaloucka.htm

http://www.regionmohelnicko.cz/o/studena-loucka-cast-mesta-mohelnice