Kaple v poli u Moravičan

Moravičany, kaplička v poli u Moravičan, po pravé straně směrem od LošticMoravičany, kaplička v poli u Moravičan, po pravé straně směrem od LošticMoravičany, kaplička v poli u Moravičan, po pravé straně směrem od Loštic

Kaplička v poli u Moravičan, po pravé straně směrem od Loštic, 18. století

Zděná stavba, kaplička je zdobena dvěma pilastry s patkami a hlavicemi, vstupní dřevěné dvoukřídlé dveře. Kolem celé stavby široká profilovaná korunní římsa, ve štítu prázdná nika, ve vrcholu štítu letopočet 2003 (rok restaurování kapličky). Uvnitř fresková výzdoba od Petra Herziga z roku 2004, uprostřed je Cyril a Metoděj, po jejich pravé straně v oválu kapr a štika a po jejich levé straně taktéž v oválu kytice z klasů s vlčími máky.

 

STAV: Kaplička byla obnovena a restaurována v roce 2003, výmalba z roku 2004, kaplička je v seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod č. 1061.

MATERIÁL: cihly

 

Motiv kapličky použil malíř Adolf Kašpar na velikonoční pohlednici, která se nachází ve sbírce PAK v Lošticích  inv. č. AK 1963. Stejný námět sloužil k olejomalbě Odpočinek na cestě od A. Kašpara, ve sbírce PAK pod inv. č. AK 2135.

 

LITERATURA:

Kunstfeld, J.: Moravičanské kapličky. Hanácký kalendář, Olomouc 2006, s. 110–114.

Kaplička u bývalé cesty do Loštic (dnes je cesta rozorána), nevýhodou je, že k ní není přístup. Kaplička byla postavena kolem roku 1713, kdy řádil na Moravě mor. V kapličce byl starobylý obraz 14 svatých pomocníků. Kaplička byla již ve stavu rozpadlém, ale k výročí 120 let od založení hasičů byla opravena a vysvěcena. Patronem jsou sv. Cyril a Metoděj, které opět maloval Petr Herzig.

 

Novák, J.: Dějiny Moravičan a Doubravice. Obecní úřad Moravičany 1993, s. 117.

Kaplička u bývalé spodní cesty do Loštic byla podle Jakuba Lolka postavena kolem roku 1713, kdy řádil na Moravě mor. Nasvědčoval by tomu i pěkný barokní obraz čtrnácti svatých pomocníků, i dřevěná barokní socha Panny Marie, která je nyní na faře, obraz je v kostele. Kaplička, kterou kdysi maloval Adolf Kašpar, je odsouzena k zániku. Roku 1915 byla přebudována Václavem Přečkalem.

 

Klasicistní kaplička byla postavená při původní spodní cestě do Loštic kolem roku 1713. V době morové epidemie (roku 1815) byla přebudována. Kaple byla donedávna téměř rozpadnutá, nyní je po rekonstrukci. V kostele lze nalézt barokní obraz 14 svatých pomocníků pocházející z této kaple, v kapli též stála socha Panny Marie (dnes je umístěna na faře).

Zdroj: turistické stránky mikroregionu Mohelnicko

 

http://www.moravicany.cz/fotky/index.htm – foto z opravy kapličky

 

Fotografie z 5. 10. 2006.