Kaplička nedaleko čp. 51

Elba, kaplička nedaleko čp. 51Elba, kaplička nedaleko čp. 51

Kaplička nedaleko čp. 51

Na kamenné podezdívce je postavena čtyřboká zděná kaplička. V přední části má výklenek, ve kterém se nachází jednoduchý dřevěný křížek, který je doplněn dvěma obrázky, pravděpodobně barevné tisky – Panna Marie a Ježíš Kristus. Stříška je sedlová a okraje jsou oplechovány a natřeny červenou barvou. Kaplička má z přední části kolem výklenku a ve štítu bílou omítku, na zbytku stavby je zachováno kamenné zdivo. Kolem celé kapličky je v horní části jednoduchá římsa, také bíle omítnutá. Původně byla kaplička celá bíle omítnutá, na zadní vnitřní části výklenku byl namalovaný kříž s tělem Krista a ve vnitřním podhledu výklenku bylo malované poprsí postavy se svatozáří. Dva obrázky v jednoduchém dřevěném rámečku byly jiné, ale tematikou stejné – Panna Marie a Ježíš Kristus.

 

STAV: po rekonstrukci

 

MATERIÁL: cihly, kámen

 

 

LITERATURA:

 

Tato kaple dle všeho vznikla až na počátku 20. století, protože byla do seznamu drobných sakrálních památek novolosinské farnosti dopsána až dodatečně tužkou jako poslední objekt. Z tohoto důvodu je záznam o stavbě špatně čitelný. Péči o kapli vykonávali majitelé dnes již neexistujících domů čp. 6 a 17.

SOkA Šumperk, fond FÚ Nové Losiny (fond nezpracován), kart. č. 1, Verzeichnis der Kreuze und Kapelle.

 

Po druhé světové válce o ni již nikdo nepečoval, a tak stavba chátrala. Místními chataři byla obnovena až kolem roku 2010.

 

Podklady a fotografie Josef Faltičko, 2017.