Kaple na křižovatce do Loštic

obrázekobrázekobrázek

Kaplička na křižovatce od Loštic, pol. 19. století

Drobná sakrální památka, zděná, výklenková, půlkruhového půdorysu, v čelní části fasáda zakončená profilovanou římsou, na kterou navazuje trojúhelníkovitý štít zakončený kovovým dvojramenným křížem. V hluboké nice uzavřené prosklenými dvířky jsou obrázky P. Marie a Krista. Nika je orámována dřevěným rámem, dvířka jsou v dolní části členěna na menší plochy s kruhovým otvorem.

 

STAV v roce 2006: bíle natřená omítka je vzadu opadaná, v čelní straně drží. V roce 2018 fasáda bíle natřená, římsa natřená na béžovo, dolní část kapličky opatřená kamenným obložením. V nice umístěna soška Panny Marie.

 

MATERIÁL: cihly

 

Fotografie ze dne 9. 10. 2006, Jaromír Mašek.

 

Literatura:

Líšnice, historie a současnost. Líšnice 1998.

Ze sakrálních staveb je zde nejvýznamnější kaplička z poloviny 19. století, stojící na křižovatce na okraji obce. Původní kaplička na návsi byla po druhé světové válce zbourána a na návsi zůstal jen kamenný kříž, který stál vedle ní. Další kříž, zvaný Dolákův, stojí na cestě do Vyšehorek a je památný tím, že až k němu chodíval vyšehorský farář naproti pohřebním průvodům z Líšnice.

 

Internetové zdroje:

Zdroj historické fotografie: http://schoenhengstgau.eu/c/archiv?B=/hoh/lexen/lexen.013

https://www.turistika.cz/mista/lisnice-kaplicka/detail

https://www.mohelnice.cz/kaplicky/gs-13293

 

Kaplička je zapsána v Seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod číslem 997.

 

Zděná, omítaná, na půdoryse půlkruhu. Čelní strana nečleněna, ukončená štítem. V ose mělký, zasklený výklenek. Krytina břidlice. 1985: Čelní stěna ukončena ve štuku vytaženou 4x odstupněnou římsou, pod nikou i ve štítu členěna plocha kosočtvercem z maltového štuku. Omítka hrubozrnná, odpadává, líčka původně bílá, naposledy modrá. Nika orámována dřevěným členěným rámem se zeleným nátěrem. Zdivo smíšené, převážně cihlové. Na vrcholu štítu dvojramenný kovový kříž. 2004: Krytina – měděný plech.

 

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/vyklenkova-kaplicka-538166