Boží muka na konci obce

Hynčina - boží muka na konci obce Hynčina - boží muka na konci obce Hynčina - boží muka na konci obce Hynčina - boží muka na konci obce

Hynčina - boží muka na konci obce Hynčina - boží muka na konci obce

 

Boží muka na konci obce směrem na Křižanov, 1703

Sloupková boží muka stojí na konci obce Hynčina, a to na pravé straně u hlavní silnice směrem na Křižanov. Na odstupněném čtvercovém soklu je posazen hladký sloup s patkou a prstenci, který se směrem nahoru zužuje. Sloup je zakončen čtvercovou deskou nesoucí čtyřbokou kaplici s výraznou stanovou stříškou, která je zakončena kovovým křížkem s trnovou korunou a kopím (houba chybí). Ve všech čtyřech bocích kaplice jsou reliéfy v mělkých nikách: na čelní straně Ukřižovaný s nápisem INRI, vlevo reliéf Panny Marie, vpravo sv. Jan (Jan Evangelista?), vzadu sv. Josef s liliovou ratolestí. Uprostřed čelní strany sloupu je vytesán nápis majuskulí s datací: A 1703 HAT GOTT/  VNDT MARIA ZV LOB / VNDT EHR IOANNES / SIGEL SCHAFFER / ZV HANSENDORF / VNDT SEIN WEIB / VRSVLA DIESE SAVLE / SETZEN LASEN/.

STAV: Na soklu je prasklina, pískovec je narušen zvětráním, kovový křížek je napaden korozí.

MATERIÁL: maletínský pískovec

(243)   N 49° 50,703‘

E 16° 47,665‘

574 m n. m.

Fotografie ze dne 14. 9. 2009, Iva Tylová.

 

LITERATURA:

Gába, Z.: Materiál památkově chráněných plastik na šumperském okrese. Závěrečná zpráva ústavního výzkumného úkolu. VM Šumperk 1990.

Gába, Z.: Materiál památkově chráněných plastik na šumperském okrese. Severní Morava, sv. 62, Šumperk 1991, s. 41–52.

John, F.: Kamenná boží muka v okrese Šumperk. Severní Morava, sv. 96, Šumperk 2010, s. 18–32.

Boží muka jsou zapsaná v Seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod č. 899.

Kvalitní příklad barokních božích muk. Estetický prvek s náboženským obsahem dokládající zbožnost tehdejších obyvatel.

Volně stojící, cca 3 m vysoká pískovcová boží muka osazená na nízký plint. Na kvádrovém soklu stojí na nízkém, o něco menším plintu sloup. Patku tvoří tři oblounové prstence, hlavice je toskánská. Dřík má entazi. Na abakusu spočívá čtyřboká kaplice s jehlancovou střechou, v níž je na soklíku osazený železný kříž s kopím a tyčí na houbě vedenými od jeho paty ke koncům ramen. Přes křížení ramen je položená trnová koruna. Stříška je vyložená s římsou profilovanou podbrádkou a žlábkovnicí. V mělkých nikách ukončených obloukem a zploštělou konchou v kaplici je vpředu reliéf ukřižovaného s nápisem „IN/RI“, vlevo Panny Marie v kontrapostu se zahalenou hlavou a pravou rukou na srdci, vpravo Máří Magdalena utírající si tvář, vzadu sv. Jan s palmovou ratolestí v pravé ruce a levou přidržující si plášť přehozený přes pravé rameno. Uprostřed dříku nápis kapitálkou „A 1703 HAT GOTT/VNDT MARIA ZV LOB/VNDT EHR IOANNES/SIGEL SCHAFFER/ZV HAN?EN DORF/VNDT SEIN WEIB/VRSCHULA DIESE SAVL/BAUEN LASSEN“

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-536546

 

Internetové zdroje:

http://www.soupispamatek.com/okres_zabreh/foto/hyncina/hyncina.htm

https://hyncina.zabrezsko.cz/1552-kulturni-pamatky

https://www.drobnepamatky.cz/node/11529

https://www.turistika.cz/mista/hyncina-barokni-bozi-muka/detail