Boží muka na konci obce, směrem na Stavenici

Úsov, boží muka na křižovatce hlavní silnice do Stavenice a ústí do ulice PančavaÚsov, boží muka na křižovatce hlavní silnice do Stavenice a ústí do ulice PančavaÚsov, boží muka na křižovatce hlavní silnice do Stavenice a ústí do ulice Pančava

Úsov, boží muka na křižovatce hlavní silnice do Stavenice a ústí do ulice Pančava

Boží muka na křižovatce hlavní silnice do Stavenice a ústí do ulice Pančava, 2. polovina 18. století

Masivní zděná trojboká boží muka stojí na jednom stupni. Fasáda je cca v polovině výšky členěná jednoduchou římsou, ze všech stran jsou v dolní polovině obdélné prázdné niky v horní části zaklenuté. V horní polovině jsou ze všech tří stran okna stejného tvaru jako niky. Boční hrany jsou zešikmené a zvýrazněné z obou stran žlábky. Fasády jsou zakončené jednoduchou římsou. Stříška je trojboká, ale vrch má useknutý, vyrůstá z něj kovový kříž s květinovou ozdobou. Délka strany stupně = 266 cm, délka strany stavby = 152 cm, nižší nika v = 132 cm, š = 85 cm.

 

STAV: dobrý, boží muka nově natřená okrovou barvou, která na více místech odprýskává

MATERIÁL: cihly, kov

 

LITERATURA:

Trojboká zděná barokní boží muka pochází ze 2. poloviny 18. století, najdete je v Úsově při vjezdu ve směru od Mohelnice.

Zdroj: http://www.regionmohelnicko.cz/o/drobne-pamatky-bozi-muka-usov

 

Mezi drobné památky města Úsov patří trojboká zděná boží muka z 2. poloviny 18. stol., stojí na kraji obce při cestě do Mohelnice.

Zdroj: http://www.znatemapu.cz/drobne-pamatky-usova

 

http://www.usov.cz/vismo/galerie3.asp?u=17478&id_org=17478&id_galerie=1476&id_fotopary=2189&p1=1629

 

http://www.drobnepamatky.cz/node/11417

 

Fotografie ze dne 19. 7. 2007, Jaromír Mašek.

 

 

Památka je zapsána v Seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod číslem 1168, popis viz níže.

 

Úsov: Boží muka na cestě k Stavenici

NKP č. 1168

Č. par. 1305

 

Na nízké podnoži trojboký pilíř se zkosenými hranami. Postavena z cihlového zdiva, omítnuta hladkou vápennou omítkou. Ve stěnách slepé výklenky s půlkruhovými odsazenými záklenky. Kaplice oddělena kordonem, otevřena na všech stranách otvory se sraženými osazenými záklenky, zastřešena nízkým trojbokým stanem, bobrovky. Na vrcholu železný kříž. Po obvodu stavby provedena drenáž štěrkem.

 

Lidová stavba z 2. poloviny 18. století.