Boží muka směrem na Polici

obrázekobrázekobrázekobrázek

Boží muka, pol. 19. století

Drobná sakrální památka stojí na silnici do Police po pravé straně. Jedná se o zděná hranolová boží muka. Fasáda není nijak členěná, je bíle natřená a v horní části jsou ze tří stran niky. V nikách jsou zasklené obrázky – směrem k hlavní silnici obrázek sv. Vojtěcha, k boční cestě do Třeštiny obrázek sv. Václava a v čelní straně je sv. Anežka. Autorem maleb je lidový malíř Petr Herzig Dubický. Fasádu zakončuje jednoduchá římsa, na kterou nasedá červená stanová stříška, z jejíhož vrcholu vyrůstá kovový patriarší kříž. Rozměry půdorysu jsou 79 x 80 cm, v = 320 cm bez stříšky.

 

STAV: omítka je místy oprýskaná, obrázky jsou nově namalované

 

MATERIÁL: cihly, kov

 

Fotografie ze dne 18. 7. 2007, Jaromír Mašek.

 

Internetové zdroje:

Za Dubickem, na rozcestí Police-Třeština, stojí další Boží muka. Ještě v sedmdesátých letech dvacátého století tato Boží muka stála po levé straně cesty do Úsova. Téměř u paty stavby, směrem k Dubicku, byl v té době již opuštěný hliník. Byla to jáma po vytěžené hlíně, která se později začala zavážet nejrůznějším odpadem. Pravděpodobně proto, že hrozilo nebezpečí neřízeného pádu Božích muk do hliníku, kde se občas pohybovaly děti, byla stavba odstraněna.
K obnovení Božích muk došlo až po roce 1989 na popud členů Lidové strany, zvláště pana Vratislava Hampla. Nová stavba byla postavena v klínu rozcestí Úsov-Třeština, tedy v místech, kde byla zakreslena na mapě třetího vojenského mapování z druhé poloviny devatenáctého století. Tři výklenky jsou opatřeny malbami Petra Herziga Dubického.

Zdroj: http://www.jankopa.cz/wob/DH_008.html

https://www.drobnepamatky.cz/node/11392

https://www.turistika.cz/mista/dubicko-bozi-muka-na-krizovatce-do-trestiny/detail