Zbraň a lov

Na výstavě Zbraň a lov lze spatřit unikátní loveckou pušku zdobenou zlatem ze sbírek knížat Liechtenštejnů

Mezi unikátními loveckými puškami má návštěvník možnost zhlédnout také exponát zajímavé lovecké pušky, tzv. dvoják LANCASTER, značený JOHANN KALEZKY IN WIEN. Tento renomovaný puškař a c. k. dvorní dodavatel (zajišťoval zbraně přímo pro císařský dvůr) pocházel z Vejprt v Čechách. Vyučil se patrně ve Vídni a tam také v roce 1845 založil puškařský závod. Po jeho smrti roku 1889 vedla již založenou firmu jeho žena. Firma Kalezky ukončila svoji činnost až v roce 1937 a po celou dobu svého trvání vyráběla velmi kvalitní lovecké pušky, dnes vysoce ceněné.

Puška Lancaster je opatřena bohatou rytinou i řezbou doplněnou zlatým taušírováním. Touto technikou je také provedeno značení puškaře na mezihlavňové liště a zámkových deskách. U pušky se dochoval i původní řemen. Podle určitých indicií patřila tato kvalitní zbraň některému z příslušníků knížecího rodu Liechtenštejnů.

Autorem článku je Antonín Vašíček, konzervátor Vlastivědného muzea v Šumperku.