Vernisáží 7. září byla ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku zahájena již druhá výstava z cyklu Ars longa, vita brevis, věnovaná tentokrát církevnímu umění baroka a rokoka na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku. Hlavním cílem výstavy bylo nejen ukázat krásu, bohatost a rozmanitost sakrálního umění a představit dobové umělce, ale také prezentovat co největší spektrum světců, které barokní člověk uctíval, připomenout účel a význam jednotlivých liturgických předmětů a mobiliáře kostelů a v nejobecnější rovině přiblížit návštěvníkovi jedno z nejrozporuplnějších období historie, kterým baroko bezesporu bylo.
Na rozdíl od gotiky a renesance bylo pro epochu baroka k dispozici velké množství exponátů různého druhu, velikosti i kvality. Instalace více než 120 exponátů byla proto pojata poněkud netradičně a bylo vytvořeno pět tematických celků, kterým, v mezích možností, odpovídalo i rozmístění exponátů. Divácky nejatraktivnější byl oddíl nazvaný Zlatý poklad, který představoval liturgické náčiní, další oddíly prezentovaly mobiliář kostelů, liturgická roucha, sochy a obrazy. Podrobnosti o tom, k čemu ten který předmět slouží nebo sloužil, bylo možné najít v listovacích souborech, stejně jako informace o atributech světců nebo základní údaje o malířích a sochařích, kteří působili v představovaných obdobích v našem regionu. Originálním instalačním prvkem byl náznak morového sloupu v centrální části Výstavní síně.
Výstavu navštívilo v období od 7. září do 7. prosince 2651 osob. Komentované prohlídky, které muzeum nabízelo školám a hromadným výpravám, absolvovalo více než 830 návštěvníků, zejména žáků a studentů.
K výstavě byl vydán reprezentativní katalog a kalendář s fotografiemi soch světců. Na webových stránkách muzea byly po skončení výstavy umístěny veškeré informace z listovacích souborů, přibližující zejména světce a jejich atributy, liturgické náčiní, paramenta a regionální barokní umělce.
Církevní umění baroka a rokoka na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku (PDF)
Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
Telefon: +420 583 363 070
E-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
ID dat. schránky: 74xmakr
IČO: 00098311
DIČ: CZ00098311
Bankovní spojení: 333841/0100 (KB Šumperk)
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.