Nabídka přednášek odborných pracovníků Vlastivědného muzea v Šumperku veřejnosti a školám
Základy křesťanské ikonografie aneb Porozumějte sochám podél cest
Až do 19. století byla sochařská díla rozesetá dodnes v naší krajině pro lidi srozumitelná. S proměnou společnosti, kterou nazýváme sekularizace, se naše schopnost rozumět uměleckým dílům minulosti počala vytrácet. Jak lze rozpoznat Kateřinu od Barbory? Proč je možné tak často narazit na sv. Rocha či sv. Šebestiána? Vlastivědné muzeum připravilo výukový program spojený s praktickým nácvikem rozpoznávání hlavních témat křesťanského umění, který Vám na tyto a mnohé další otázky pomůže najít snadnou odpověď.
Program je dle dohody možné uskutečnit u nás v muzeu nebo ve Vaší škole. Je možné jej dále rozšířit o procházku po Šumperku, kde si žáci mohou získané dovednosti vyzkoušet při setkání s originály. Program je vhodný pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ.
Základy profánní ikonografie aneb Co na tom obraze je?
U starého umění je pro většinu z nás řada malířských či sochařských zobrazení těžko srozumitelná. Často se jedná o témata čerpající z řecké a římské mytologie a antické historie či o zobrazení určitých abstraktních pojmů, jako jsou kupříkladu zemské živly či lidské smysly. Přednáška posluchače seznámí se základními pojmy, jako jsou atribut, personifikace, alegorie. Následně budou představena nejčastější témata z oblasti profánní ikonografie. Ta budou doprovázena bohatým obrazovým materiálem a spojena s praktickým nácvikem.
Program je dle dohody možné uskutečnit u nás v muzeu nebo ve Vaší škole. Program je vhodný pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ.
Kristina Lipenská – historička umění (tel. 583 363 087, kristina.lipenska@muzeum-sumperk.cz)
Jarní a velikonoční obyčeje na Šumpersku
Přednáška je zaměřená na lidovou obyčejovou kulturu a prezentaci zvyků praktikovaných v našem regionu od masopustu až po období léta. Věnuje se zvykům, které již dávno zanikly nebo se transformovaly do jiných podob, ale mapuje i obyčeje, které přežily do dnešních dnů.
Vánoce – tradice a současnost
Přednáška představuje lidové zvyky vztahující se k období adventu a Vánoc – tradice zdobení vánočních stromků, stavění betlémů, adventní výzdoby, pečení a zdobení perníků a vánočního cukroví dle tradičních i současných lidových receptů.
Mária Kudelová – etnografka (tel. 583 363 090, maja.kudelova@muzeum-sumpek.cz)
Zapomenutý bronzový poklad aneb Nové pravěké nálezy a objevy v našem regionu
Archeologická přednáška seznamuje veřejnost s proběhlými záchrannými výzkumy, provedenými prospekcemi i získanými náhodnými nálezy z posledních několika let v našem regionu (okr. Šumperk), a to od mladšího paleolitu až po laténské období, kdy u nás žili známí Keltové. Nevyhýbá se ani aktuální problematice všeobecného používání detektoru kovů, které archeologii přináší jak pozitiva, tak i negativa. Součástí přednášky může být i prezentace konkrétních nálezů a možnost tak vidět zajímavější artefakty mimo muzejní vitríny.
Germáni a Římané na severní Moravě. Svědectví archeologických nálezů
Přednáška se zabývá stopami osídlení našeho regionu v době římské (1.–4. století n. l.). Představí zajímavé starší a zejména nové archeologické nálezy z doby, kdy na našem území sídlily germánské kmeny Markomanů a Kvádů. V těchto prvních staletích našeho letopočtu byla největší politickou i vojenskou silou v Evropě a Středomoří jedna z nejmocnějších říší starověku – římské impérium. Severní hranice římské říše ležela ve střední Evropě na řece Dunaji, takže ke kontaktům mezi Germány a Římany docházelo poměrně často – k obchodním i vojenským.
Přednáška se pokusí zasadit archeologické nálezy z Mohelnicka i Šumperska do kontextu známých historických událostí, zejména tzv. markomanských válek. Tyto boje vedl světovládný Řím za panování císaře Marka Aurelia právě s barbarskými kmeny sídlícími ve střední Evropě a část válečných událostí probíhala také přímo na území Moravy. Pozůstatky jsou nejen objevené polní tábory římských legií, ale také četné archeologické nálezy.
Výsledky záchranných výzkumů na nám. Republiky, v ul. Na Hradbách a ul. Lužickosrbské v Šumperku
Přednáška shrnující dvě sezóny záchranných výzkumů v centru města, vyvolaných stavbou polyfunkčních domů (SAN-JV. s.r.o.). Výzkumy přinesly mnoho zajímavých informací o vývoji města v průběhu středověku a novověku – prezentovány jsou zejména objevy městských příkopů, rozsáhlého hřbitova z 16.–17. století, zahloubeného domu z 13. století a reliktů městských fortifikací, včetně tzv. nové městské brány.
Šumperk osídlen již v době bronzové! Záchranný archeologický výzkum v Příčné ulici
Přednáška prezentuje záchranný výzkum v ul. Příčné, vyvolaný stavbou sběrného dvora. Podařilo se zde prozkoumat relikty sídliště z pozdní doby bronzové, zejména nálezy zlomků hliněných nádob, závaží, mazanice a štípané industrie. Dále se přednáška věnuje dokladům osídlení a zajímavým artefaktům z tohoto pravěkého období v šumperské kotlině a celkové charakteristice tzv. doby popelnicových polí.
Jakub Halama – archeolog (tel. 773 743 725, jakub.halama@muzeum-sumperk.cz)
Komentovaná prohlídka expozice Pravěk Mohelnicka s archeologem
Pokud máte zájem dozvědět se více o vývoji osídlení regionu Mohelnicka od pravěku až do přelomu letopočtu, navštivte naši stálou expozici v Muzeu Mohelnice v doprovodu archeologa. Zjistíte, jak vypadal náš region v jednotlivých etapách pravěku, čím se lidé v jednotlivých obdobích živili, kde a jakým způsobem bydleli a co všechno nám zde po nich zůstalo zachováno. Díky pestré škále vystavených sbírkových předmětů pocházejících především z nejbližšího okolí Mohelnice Vám bude přiblížen vývoj jednotlivých kultur nejen v tomto regionu, ale také obecně na severní Moravě. Po návštěvě expozice je také možné si některá pravěká řemesla vyzkoušet na vlastní kůži v herně, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. Najdete zde třeba vertikální tkalcovský stav, pravěkou vrtačku, zrnotěrku, rotační mlýn a také mnoho skládaček a her s pravěkou tematikou.
Komentované prohlídky budou přizpůsobeny vždy věku a dovednostem konkrétních návštěvníků a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie.
Barbora Tomešová – archeolog (tel. 603 165 403, barbora.tomesova@muzeum-sumperk.cz)
Jakub Halama – archeolog (tel. 773 743 725, jakub.halama@muzeum-sumperk.cz)
Kultura prvních zemědělců (nejen) v povodí horní Moravy
Jak vypadala první skutečná sídliště na našem území, vystavěná první obyvateli živícími se zemědělstvím? Odkud tito lidé vlastně přišli a jaké zásadní novinky s sebou přinesli? V přednášce věnující se přelomové etapě vývoje lidských kultur se dozvíte podrobnosti ze života člověka mladší a pozdní doby kamenné a také se seznámíte s nejvýznamnějšími dosud známými archeologickými lokalitami tohoto období z našeho regionu.
Vývoj lidských kultur od počátků pravěku
Pro ozvláštnění výuky v hodinách dějepisu Vám naše muzeum nabízí přednášku archeologa věnovanou jednotlivým etapám pravěku a protohistorie. Po domluvě je možné připravit přednášku na téma Vámi aktuálně probíraného učiva dějepisu od prvních lovců až do přelomu letopočtu. Časový rozsah přednášky lze uzpůsobit Vašim potřebám.
Právě učíte děti o podobě prvních lidských skupin na našem území v době kamenné? Pozvěte si do školy archeologa, který dětem může například vysvětlit, co to jsou pazourky, jak vypadaly a k čemu se používaly a čím se pravěcí lovci a sběrači vlastně živili a kde bydleli. K dispozici máme i kopie pazourkových nástrojů, které si děti mohou vzít do ruky.
Nebo se ve výuce již věnujete období přelomu letopočtu a laténské kultury? Můžeme nachystat přednášku přibližující žákům pozoruhodné kmeny Keltů žijících na našem území a popovídat si s nimi o keltském způsobu života a o novinkách, které k nám s sebou tyto kmeny přinesly.
Díky výkladu doplněnému o podrobnosti ze života archeologa a také bohatému obrazovému doprovodu jednotlivých témat to bude pro děti jistě velmi přínosné zpestření výuky. Přednášky jsou určeny primárně pro žáky základních škol.
Barbora Tomešová – archeolog (tel. 603 165 403, barbora.tomesova@muzeum-sumperk.cz)
Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
Telefon: +420 583 363 070
E-mail: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
ID dat. schránky: 74xmakr
IČO: 00098311
DIČ: CZ00098311
Bankovní spojení: 333841/0100 (KB Šumperk)
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.