Hračka – sporák a pařák

Inv. č. H 28277, H 25751, sbírky šumperského muzea v Šumperku, podsbírka historická.

 

Výstava hraček ze sbírky Kamily Kubáškové v Muzeu Zábřeh byla sice prodloužena, ale zatím ji naživo vidět nemůžete. Proto vám přinášíme pokračování virtuální výstavy hraček. Tentokrát jsme „zalovili“ ve vlastních sbírkách a některé z pokladů vám představíme.

Kuchyňky, nádobíčko, sporáčky… všechny tyto hračky byly určeny k tomu, aby si malé holčičky mohly hrát po vzoru svých maminek. Tyto hračky byly ve své době velmi precizně vyráběny, vznikaly jako věrné kopie opravdových domácích pomocníků. Sporáky opravdu fungovaly, např. na tuhý líh.

Ve sbírkách Vlastivědného muzea v Šumperku je uložen funkční sporák na hraní z počátku 20. století. Je dlouhý 25 cm a vysoký 28 cm. V časopisu Šťastný domov z roku 1907 jsme nalezli vánoční reklamu výrobce, kde je tento předmět vyobrazen. Výrobce Rudolf Elgart ml. z Chrudimi ve svém letáku hlásá, že se jedná o „jedinou výrobu tohoto druhu“. Firmu na výrobu plechových hraček založil v Chrudimi již jeho otec v roce 1850. Vyráběli hračky pro chlapce (lodě, kočáry, vláčky, funkční modely strojů) i pro dívky (sporáčky, nádobí, kolébky, postýlky a další).

Další funkční, precizně vypracovanou hračkou k dětskému vaření v našich sbírkách je pařák, který pochází od jiného výrobce. Je vysoký 11 cm a průměr základny má 8,6 cm. Není sice kompletní, chybí poklice a roura na odvod dýmu, ale i tak je nádhernou ukázkou precizní práce.

 

Mária Kudelová

etnografka, kurátorka historických podsbírek VM v Šumperku

 

 

obrázek 

obrázek 

obrázek