Expozice oceněná prestižní cenou Gloria musaealis jako nejlepší muzejní výstava roku 2005

Expozice svými historickými předměty, pregnantními texty a nápaditým uměleckým ztvárněním uvádí do dějů, které prožívali naši předkové. Nejstarší exponáty pocházejí z 11. století, nejmladší dokládají vývoj města na přelomu 20. a 21. století. V první místnosti zaujme kolekce loštické keramiky s proslulými loštickými poháry, mohelnický poklad pražských grošů nebo meč, kterým pravděpodobně bojoval jeden z účastníků bitvy u Zvole. Cechovní postavníky jsou ozdobou druhé místnosti, v níž jsou vzpomenuta mohelnická řemesla, obchod a správa města. Prostoru vévodí hodinový stroj z kostelní věže, můžeme zde vidět autentické předměty obecního sluhy, ponocného, ale i klobouk primátora města.

Nahlédnout do života měšťanů 19. století dává bohatý soubor textilií a oděvů ve třetí místnosti, která je zařízena jako dobový měšťanský pokoj. V další místnosti se návštěvník seznámí mimo jiné i s menšími průmyslovými podniky v Mohelnici, povětšinou již zaniklými, ale také s někdejším dolováním tuhy u Svinova a železné rudy u Květína. Nápaditě jsou aranžovány interiéry školního kabinetu, krejčovské dílny a holírny, které navozují atmosféru první poloviny 20. století. Nechybí zde ani malá galerie výtvarného umění.

Závěr expozice patří historii i současnosti elektrotechnické výroby, prezentované dnes mohelnickou firmou Siemens, ale také výrobci světlometů a dalšího příslušenství automobilů, firmě HELLA AUTOTECHNIK, a štěrkovně a pískovně Kámen Zbraslav v Mohelnici.

 

Mohelnice Stala expozice01
Mohelnice Stala expozice
Mohelnice Stala expozice
Mohelnice Stala expozice
Mohelnice Stala expozice
Stala Moh06
Stala Moh07
Stálá Mohelnice
Stala Moh09
Mohelnice Stala expozice - Siemens