Mírovský Grunt, boží muka

obrázekobrázekobrázekobrázek

Mírovský Grunt, boží muka, 1. polovina 19. století

Samostatně stojící zděná boží muka se nachází u cesty na Křemačov v části zvané Mírovský Grunt. Pilířová boží muka mají čtvercový půdorys, na nízký sokl nasedá čtyřboký pilíř. Fasáda je členěna na tři nesymetrické části. Dolní a střední část odděluje kordónová římsa, na které je v čelní straně uprostřed zbytek železného závěsu určeného pro zavěšení lampičky. Nároží dolní části je zvýrazněno lizénovými pásy. Ve střední části jsou ve všech čtyřech stranách niky, pouze v čelní straně je nika lemována torzem dřevěného rámu (původně otevíratelné okénko), nároží jsou zdobena pilastry s profilovanými hlavicemi. Plochy horního, nejužšího stupně mají obdélné vpadliny, které byly původně zdobeny květinovým ornamentálním dekorem (zachovaný pouze v bočních stranách). Fasáda je nahoře zakončena jednoduchou korunní římsou, na kterou nasedá stanová stříška.

 

STAV: V roce 2009 byla omítka opadaná, pouze místy zachovalé její zbytky, zachovalá původní barevnost v plochách horního stupně, a to oranžová a bílá, v nikách původně světle modrá, chybí také kovový křížek, který byl původně ve středu stanové stříšky.

V roce 2014 byla již boží muka po restaurování.

 

MATERIÁL: cihly

 

Fotografie ze dne 22. 7. 2009, Jaromír Mašek.

 

 

LITERATURA:

 

Boží muka jsou zapsána v Seznamu nemovitých kulturních památek okresu Šumperk pod číslem 1030/2.

Jde o příklad drobné lidové architektury dotvářející kulturní krajinu.

Samostatně stojící pilířová boží muka, postavena z cihelného zdiva, omítnuta hladkou vápennou omítkou bílé barvy. Půdorys čtvercový. Na nízký sokl navazuje čtyřboký pilíř, dělený kordónovou římsou. Dolní část členěna lizénovými pásy na nárožích, horní pilastry s profilovanými hlavicemi. Mezi pilastry ze všech stran niky, nad nimi obdélné vpadliny s ornamentálním dekorem. Na profilovanou korunní římsu je osazena pískovcová stanová stříška.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-536450

 

Internetové zdroje:

http://genealogie.janfila.com/data/fotoalbum-mirov1935cesky.pdf (PDF dokument)

https://www.drobnepamatky.cz/node/11768

http://www.soupispamatek.com/okres_zabreh/foto/mirov/mirov.htm

 

 

(192) N 49° 47,694‘

E 16° 51,116‘

325 m n. m.

Garmin GPSmap 60CSx