Šumperák: rodinný dům, který vyvolal senzaci

Ikonický rodinný dům typu V navrhl šumperský projektant Josef Vaněk (1932–1999) v roce 1966. Podle bydliště projektanta dostal rodinný dům lidové označení šumperák. První dva „šumperáky“ však byly dokončeny v blízkém Rapotíně (Osvobození 528, U Koupaliště 534). V samotném Šumperku byl jako první postaven dům MUDr. Arno Všetečky na Vyhlídce (Kocourkova 5). První domy vyvolaly mezi potenciálními stavebníky toužícími po dostupném individuálním bydlení senzaci. Josef Vaněk se svým návrhem přesně trefil do dobového vkusu. Do návrhů konkrétních domů se snažil zapojovat co nejvíc moderních architektonických prvků. V duchu módního bruselského stylu kombinoval kruhy, vybíhající šikminy a trojúhelníky. Zájem o projekt domu byl tak obrovský, že před Vaňkovým domem lidé stávali i fronty, aby se jim plánovou dokumentaci podařilo získat. Šumperák byl obdivován i zatracován. V socialistickém Československu na základě Vaňkova projektu, který si stavebníci kupovali i překreslovali a především různě upravovali, byly v 60. až 80. letech postaveny minimálně 4000 domů.

Fotograf Tomáš Pospěch vyfotil úctyhodných 600 šumperáků. Přesto stále objevuje nové a nové. Jeden takový „nový“ šumperák našel v Petrově cestou na zahájení vlastní výstavy o šumperácích v šumperském muzeu.

Tomáš Pospěch: Šumperák (Rytířský sál, 12. 4. – 24. 6. 2018)

 

 obrázek

První šumperák na světě byl v dokončen v Rapotíně na ul. Osvobození v roce 1966. Na stavbu tohoto domu Josef Vaněk osobně dohlížel a vlastnoručně jej pomáhal stavět. Foto: Tomáš Pospěch.

 

obrázek

Rodinný dům pro MUDr. Arno Všetečku na Kocourkově ulici v Šumperku, první šumperský šumperák, dokončený v roce 1967, na dobové fotografii.

 

obrázek

Přestavěný šumperák: Šumperk, Chodská ul. Foto: Tomáš Pospěch.

 

obrázek

Dům Františka Štěpáníka na Terezínské ul. v Šumperku, jeden z prvních šumperáků. Foto: Tomáš Pospěch.