Komentovaná prohlídka výstavy "Kam nechodí slunce ... "

obrázek18. 1. 2023 v 16 hodin a 22. 1. 2023 v 15 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Komentovaná prohlídka výstavy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy "Co šeptají andělé"

15. 1. 2023 v 15.30 hodin

Muzeum Zábřeh

Přijměte pozvání na prohlídku výstavy Co šeptají andělé, kterou Vás provede jedna z autorek, historička umění Kristina Lipenská.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

Předvánoční tvoření

obrázek17. 12. 2022 od 10 do 12 hodin

Muzeum Zábřeh

Výstavu Co šeptají andělé doprovodí výtvarná dílnička. Technikou provázkování si malí výtvarníci vyrobí dekorativní andílky, které si budou moci odnést domů jako ozdobu na vánoční stromeček.

Vhodné pro děti od 6 let.

Z důvodu omezené kapacity muzea nutná registrace předem na e-mailu zabreh(zavinac)muzeum-sumperk.cz (registrace poběží do 12. 12. 2022).

Vstupné: výtvarníci 50 Kč, jejich doprovod 40 Kč (cena vstupného na výstavu Co šeptají andělé).

 

 

 

 

 

 

Tradiční adventní večer v muzeu

obrázek9. 12. 2022 v 17:30 hodin

Muzeum Mohelnice

Hosty profesora Milana Valenty budou Miroslav Demel, Ruda Beran, Michal Růžička, Pavel Kašpar, Pavel Svoboda a Ivo Šmoldas.

Kapacita sálu je omezena. Vstupenky jsou k dispozici pouze v předprodeji v Muzeu v Mohelnici nebo na tel. čísle 583 430 693 nebo na emailové adrese mohelnice(zavinac)muzeum-sumperk.cz .

Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout do 6. 12. 2022. Nevyzvednuté vstupenky budou dány opět do prodeje.

 

 

 

 

 

 

 

Adventní tvoření

obrázek9. 12. 2022 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Těšíte se na Vánoce? Pak určitě nezapomeňte 9. prosince navštívit šumperské muzeum. Pro malé i velké návštěvníky jsme připravili pečení a zdobení perníčků, výrobu vánočních dekorací i jiné aktivity. První vánoční stromeček si tak budete moci nazdobit již u nás. V rámci akce Vám také budou zpřístupněny výstavy Vánoční a jiné příběhy v dřevořezbách Břetislava Vávry a Afrika v Muzejíčku.

Skupiny prosím objednávejte na adrese edita.vrbova(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo tel. 736 760 602.

Vstupné: jednotné 50 Kč, děti do 2 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Společenství výtvarníků NASLISE Rovensko – Barevné proměny

obrázek7. 12. 2022 – 15. 1. 2023

Muzeum Zábřeh

Výtvarná skupina NASLISE vznikla na podzim roku 2013 při jednom z mnoha setkání kamarádů výtvarníků šumperského regionu v příjemném prostředí Kabinetu grafiky – Galerie Kafe v Rovensku. Její název „Společenství výtvarníků NASLISE Rovensko“ vyjadřuje jednak galerijní místo, kde se členové skupiny scházejí a kde mají stálou expozici svých obrázků a fotografií, jednak to, že se „našli“ lidé žijící v šumperském a zábřežském regionu se společnou zálibou ve výtvarném vyjadřování, i když každý maluje jinak a jinou technikou. Skupina je volným společenstvím výtvarníků, původně byla tříčlenná, dnes má sedm členů – šest malířů a jednoho fotografa. Vystavená umělecká díla, která jsou svým pojetím blízká impresionismu, spojuje nejen inspirace podhůřím Jeseníků, ale také typické barevné tóny, které dokáží prozářit nejeden pošmourný zimní den radostí a optimismem.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 7. 12. 2022 v 17 hodin.

 

 

 

 

 

Představení knihy: Čti Rychleby & Králický Sněžník

obrázek30. 11. 2022 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

Nová unikátní obrazová encyklopedie mapující Rychlebské hory, okolí Králického Sněžníku a polské pohraničí Rychlebských hor je první svého druhu! Kniha obsahuje spoustu dosud nepublikovaného obrazového materiálu i nové informace. Na hřeben Rychlebských hor, donedávna rozdělený neprostupnou hranicí, v ní můžete shlížet nejen z české, ale i polské strany. Svým způsobem je publikace více objevná než předchozí kniha Čti Jeseníky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy "Kam nechodí slunce ... "

obrázek

23. 11. 2022 v 16 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Komentovaná prohlídka pro veřejnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danuta Matysik

obrázek17. 11.  – 27. 11. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

V roce 2021 byla zahájena tradice výstav s hudební tematikou, které jsou realizovány paralelně s festivalem Blues Alive. V letošním roce to bude výstava polské výtvarnice Danuty Matysik s názvem Obrazy z cest. Lidi a místa. Jedná se o soubor obrazů oslavujících americký Jih, jeho místa, obyvatele a hudbu: blues.  

Danuta Matysik provozuje společně se svým manželem Andrzejem hudební agenturu a vydává bluesový časopis Twoj Blues, který je držitelem prestižní ceny Keeping the Blues Alive, udělované americkou nadací The Blues Foundation.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 17. 11. v 16 hodin.

 

 

 

 

 

Soutěž: Toulky zábřežskou historií

2. 11. 2022

Muzeum Zábřeh

Desátý ročník soutěže pro žáky 8. tříd zábřežských základních škol se v Muzeu Zábřeh uskuteční 2. listopadu 2022.

V jejím průběhu bude muzeum (zhruba do 13:00) uzavřeno.

Komentovaná prohlídka výstavy "Panství Kolštejn v gotice a renesanci"

obázek2. 11. 2022 v 16 hodin a 6. 11. 2022 v 15 hodin

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Přijměte pozvání na komentovanou prohlídku výstavy o nejstarších dějinách panství Kolštejn, jehož centry byla dnešní městečka Branná a Staré Město. S kurátorkou Kristinou Lipenskou si představíme nejvýznamnější majitele panství, vývoj osídlení, nejstarší sklárny, náboženské poměry, dochované stavební památky a nejvýznamnější archeologické nálezy. V centru pozornosti bude kolekce sochařských děl z období pozdní gotiky a renesance, mezi kterými se skví dřevořezba sv. Linharta z Vysokých Žibřidovic, Madona z Branné, Madona ze Starého Města a manýristické dřevořezby proroků z kazatelny ve Vikanticích.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Noc v muzeu

obrázek1. 11. 2022 od 17 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halloween a zámecká strašidla

obrázek29. 10. 2022 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Poslední říjnovou sobotu obsadí Úsov zámecká strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé.

Vstupné: plné 140 Kč, snížené 70 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Panství Kolštejn 1313 – 1621

obrázek20. 10. 2022 v 17.00 hodin

Muzeum Šumperk (Přednáškový sál)

V rámci doprovodného programu k výstavě Panství Kolštejn v gotice a renesanci její spoluautor, regionální historik Josef Faltičko, přiblíží dějiny panství Kolštejn (dnešní Branná) od první písemné zmínky do převzetí dominia Lichtenštejny v roce 1621. Představí nejvýznamnější majitele panství, vývoj sídelní struktury a kulturní i náboženské dějiny dominia.

Vstupné: 50 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladislav Doležal – Svět kolem nás, obrázky depresivní i pozitivní

obrázek19. 10. – 4. 12. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Výstava fotografií Zábřežáka Ladislava Doležala, šťastného důchodce a amatérského fotografa. Jak sám říká: „Fotím, kudy chodím a co vidím, co se mi líbí. Přírodu, lidi, zkouším zobrazit i sny.“ Vystavené fotografie jsou převážně z okolí Zábřeha, ale i z ciziny, jsou v provedení barevném i černobílém. Jedná se o výběr z tvorby autora za posledních pět let.

Výstava bude zahájena vernisáží 19. 10. v 17 hodin.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní den archeologie

obrázek13. 10. 2022 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku program pro rodiny s dětmi, školy, školky i další zájemce. Návštěvníci budou moci otestovat své znalosti a prostřednictvím skutečných archeologických nálezů a také některých pravěkých řemesel lépe poznat kultury našich předků.

V prostorách Pavlínina dvora budou tradičně připravena stanoviště s možností vyzkoušet si základní výrobní postupy, které byly pro pravěké lidi denním chlebem. Chybět nebude ani ukázka archeologických nálezů z jednotlivých období naší historie. Návštěvníci tak budou moci na vlastní kůži okusit, jaký byl život v pravěku.

Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie. Školní skupiny prosím objednávejte na adrese barbora.tomesova(zavinac)muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní den archeologie

obrázek 15. 10. 2022 od 9 do 16 hodin - akce pro nemoc zrušena

Muzeum Mohelnice

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku opět dvoudenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce. Tentokrát v úterý a také v sobotu v prostorách Muzea Mohelnice.

Přijďte si k nám vyzkoušet, jaký byl život v pravěku a co bylo pro naše předky denním chlebem. V prostorách Muzea Mohelnice budete moci zkusit, jak se na ohništi pekly placky, otestovat svou zručnost při mletí mouky, zjistit, jak náročné bylo vyrobit jednoduchý kamenný nástroj, a mnoho dalšího. K tomu všemu budou probíhat komentované prohlídky stálé expozice Pravěk Mohelnicka, které povede archeolog našeho muzea.

Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie. Školní skupiny prosím objednávejte na adrese mohelnice(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu 583 430 693.

Vstupné: 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma

 

Vladimír Renčín

obrázek11. 10. – 4. 12. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Letošní, již osmnáctý ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu je věnován tvorbě spisovatele, scenáristy a vypravěče Františka Nepila (1929–1995), který proslul svými rozhlasovými fejetony, pronášenými s nezapomenutelnou dikcí a laskavým humorem. Nepil se kdysi vyznal, že něco jako „věrozvěst v knížectví kresleného humoru“ pro něj byl jeho kamarád Vladimír Renčín. Vlastivědné muzeum v Šumperku proto festivalový program obohatí výstavou kreslíře a karikaturisty Vladimíra Renčína (1941–2017), který ilustracemi doprovodil Nepilovu populární sbírku fejetonů Jak se dělá chalupa a řadu dalších knih. Své kresby začal publikovat v časopisech od konce padesátých let, vypracoval se mezi legendy českého kresleného humoru. Tisícovky jeho kreseb s charakteristickými postavičkami přinášely komentář dění a problémů ve společnosti. Své práce představil na mnoha úspěšných výstavách. Počet titulů, které za svůj život ilustroval, překročil stovku. Vedle humoristických knih a beletrie mezi nimi nechybí ani odborné publikace. Je autorem dvou večerníčků. Jeho karikatury znají chirurgové i popeláři, matematici i uklízečky, egyptologové i bezdomovci. Díky laskavosti rodin obou autorů se návštěvníci výstavy mohou těšit na Renčínovy originální kresby, reprodukce i soubor osobních předmětů z pozůstalosti Františka Nepila.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 10. 2022 v 17 hodin. Z knihy Františka Nepila čtou studenti Gymnázia Šumperk – vstup volný.

Vstupné (mimo zahájení): plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Doprovodný program pro školy:

Pro kolektivy ze základních i středních škol k výstavě nabízíme edukační programy s výtvarnou dílnou. Program prosím objednávejte předem na e-mailu kristina.lipenska(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 087. Cena programu je 50 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

 

 

25 let patchworku v Mohelnici

obrázek6. 10. – 20. 11. 2022

Muzeum Mohelnice

Spolek ručních řemesel Mohelnice oslaví v letošním roce 25 let organizování patchworkových kurzů v Mohelnici. Při této příležitosti zveme všechny příznivce uvedeného řemesla ke zhlédnutí výsledků práce šikovných spolkových děvčat. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 6. 10. 2022 v 17 hod. v prostorách Muzea Mohelnice. V rámci vernisáže bude možné v sídle spolku – Galerii Lautner – zakoupit materiál na patchwork.

Vernisáž výstavy se uskuteční 6. 10. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Představení knihy - Kapitoly z přírody a historie Šumperka

obrázek6. 10. 2022 v 17 hodin

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk (Velký sál)

Dne 6. října v 17 hodin bude ve velkém sále Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk představena nová kniha Zdeňka Gáby. Jak již její název napovídá, autor se v ní věnuje vybraným tématům z historie a přírodních podmínek Šumperka. Čtenář se tak dozví například o místní geologii, klimatu a vodstvu či o dějinách dopravy a zemědělství. Knihu o 128 stranách doprovází velké množství starých i nových fotografií.

V programu uvítání bude také promítání 24 snímků ze Šumperka (zčásti z knihy a zčásti jiných) s možností diskuse o snímcích a o Šumperku vůbec.

Novou publikaci bude možné na místě zakoupit a dát si ji od autora podepsat. Kniha se bude prodávat za 300 Kč.

 

 

 

 

 

 

Setkání kronikářů

obrázek4. 10. 2022 od 9:30 hodin

Rohle

V. ročník setkání kronikářů Svazku obcí Mikroregionu Zábřežsko

 

 

Den architektury: Komentované prohlídky hotelu Grand

obrázek1. 10. 2022 v 9.00, 10.30 a 12.00 hodin

Hotel Grand Šumperk

Historii objektu, který o Vánocích 1931 ohromil Šumperany souladem s požadavky moderního životního stylu, přiblíží Kristina Lipenská z Vlastivědného muzea v Šumperku. Nově opravenými prostory nás provede autorka interiérů, přední česká designérka Lucie Koldová, která v roce 2010 začala úspěšnou kariéru ve Francii významnými skleněnými kusy, tzv. vdolečky a balóny. Od té doby se drží práce se sklem a těší se z experimentování s různými světelnými zdroji a různými technikami foukání skla.

Akci v rámci 12. ročníku celorepublikového festivalu Den architektury pořádá Šumperský okrašlovací spolek ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku.

Sraz účastníků u hotelu Grand v 9.00, 10.30 a 12.00 h. Povinná rezervace na program je zde: https://docs.google.com/forms/d/1hHJuQisxkgnx9Or2mJKPXV8tOGI642Sa4u0LJFYakEI/edit

Rezervaci můžete uskutečnit rovněž u pokladny Muzea Šumperk.

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Den architektury: Historie hotelu Grand

obrázek30. 9. 2022 v 18 hodin

Hotel Grand Šumperk

Společně objevíme historii místa, kde stojí rekonstruovaný hotel Grand. Představíme si původní zástavbu lokality a osobnosti, které se zasloužily o vybudování funkcionalistické dominanty tehdejšího Chiariho náměstí. Moderně působící nárožní palác se zářícím neonem byl multifunkčním objektem, který vedle hotelové a pohostinské části s reprezentativní kavárnou v patře skýtal prostory jedné z prodejen věhlasné olomoucké firmy ASO. Zajímavou přednáškou nás provede historička umění Kristina Lipenská z Vlastivědného muzea v Šumperku.

Akci v rámci 12. ročníku celorepublikového festivalu Den architektury pořádá Šumperský okrašlovací spolek ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku.

Sraz účastníků u hotelu Grand. Povinná rezervace na program je zde: https://docs.google.com/forms/d/1uYAd0-Zc-dy7LZTZhnuHGaEmb4ucfZ50luVKIcCg-Wk/edit

Rezervaci můžete uskutečnit rovněž u pokladny Muzea Šumperk.

 

 

 

 

 

Barevný svět Markéty Bajgarové

obrázek28. 9. – 11. 12. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Amatérská výtvarnice Markéta Bajgarová z Českého Těšína, žijící v Šumperku, představí na podzim letošního roku v Galerii mladých své stylizované kresby, ve kterých velkou roli hrají barvy a přírodní motivy. V roce 2013 absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou a od té doby se věnuje kreslení olejovými pastely. Touto výstavou se snaží upozornit na skutečnost, že kreslit může opravdu každý.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Úsov v moci strašidel

obrázek24. 9. 2022 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Dne 24. září vpodvečer se role průvodců po úsovském zámku ujmou jeho strašidelní obyvatelé, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.

Vstupné: plné 140 Kč, snížené 70 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubomír Bartoš: Výstava k 85. narozeninám umělce

obrázek22. 9. – 30. 10. 2022

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Šumperský malíř Lubomír Bartoš (nar. 22. 9. 1937 v Klopině) oslaví životní jubileum se svými příznivci již tradiční výstavou v šumperském muzeu. Ve Výstavní síni představí především recentní práce z posledních pěti let, ohlédne se však rovněž za svou starší tvorbou. Návštěvníci se tak mohou těšit na autorovy charakteristické malby krajin, portrétů a zátiší. Chybět nebudou ani abstrakce – téma, ke kterému se umělec s určitým odstupem vrací a v němž nachází nové cesty k výtvarnému vyjádření.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 22. 9. v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

O přesnou mušku J. E. Welzla

22. 9. 2022

Muzeum Zábřeh

Soutěž pro 9. ročníky základních škol Zábřežska. Muzeum bude pro veřejnost po dobu soutěže uzavřeno (přibližně do 13.00 hod.).    

Den s hrnčíři

obrázek20. 9. 2022 od 9 do 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara

Pro předškolní děti, žáky mateřských a základních škol i širokou veřejnost jsme v nové expozici připravili program, ve kterém objevíme „tajemství“ středověkých loštických hrnčířů. Přiblížíme si technologii výroby unikátních pohárů s puchýřky a prohlédneme si nejstarší pravěké keramické nálezy. Ve výtvarné dílně si děti vyzkoušejí práci s hlínou. Výrobky ve tvaru loštického poháru, malé nádobky nebo korálku si odnesou s sebou.

Jednotné vstupné: 40 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Archeologové v Dubicku

obrázek18. 9. 2022 od 11.00 do 17.00

Sokolovna v Dubicku

Ve spolupráci s obcí Dubicko jsme připravili jednodenní výstavu věnovanou archeologickým výzkumům v katastru obce na lokalitě Za kostelem. Navštivte o víkendu obecní hody a přijďte se na unikátní sbírku doposud získaných archeologických nálezů do dubické sokolovny na vlastní oči podívat.

Vstupné dobrovolné

 

 

 

Hafan 2022

obrázek

18. 9. 2022 od 13 hodin

Muzeum Šumperk

PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK JIŽ BYL UKONČEN. DĚKUJEME.

Již 14. ročník oblíbené soutěže pro všechny pejsky bez rozdílu ras a velikostí se bude konat v neděli 18. září 2022 od 13 hodin opět na nádvoří Pavlínina dvora v Šumperku. V rámci akce se tradičně uskuteční několik dílčích programů. Hlavním bodem bude soutěž o titul Šumperský hafan 2022, která bude probíhat v několika kolech s tím, že vítěz každého kola postoupí do závěrečného posuzování ve finále. Druhým významným bodem programu bude šestý ročník dětské obdoby hlavní soutěže. V tzv. juniorhandlingu, tedy psí výstavě pro děti, se v roli handlera představí dítě do 10 let. Chybět nebude ani oblíbená soutěž v kostýmech a také překážková dráha, která bude připravena ve spolupráci s agility klubem Miacis ze Šumperka. Všichni přihlášení pejsci dostanou vstupní balíček od českého výrobce granulí JK Animals.

Dalším tématem letošního Hafana budou psí sporty. O přestávkách mezi jednotlivými soutěžními koly budou představeny různé sportovní aktivity, které mohou pánečci se svými čtyřnohými kamarády provádět. Těšit se můžete třeba na ukázku hoopers, pulleru, agility nebo coursingu. O těchto sportech se dovíte spoustu informací a zajímavostí od těch nejpovolanějších, a to od spolku Miacis, od Školy výcviku psů Kláry Kučerové a od Báry Homolové a Miroslava Filipa, kteří trénují canicross a dogscootering (koloběžkování se psem). Letos jsme mysleli i na nesoutěžící pejsky, kteří si také budou moci vyzkoušet některé sporty, a pánečci se třeba rozhodnou, že se svým parťákem začnou aktivně běhat, jezdit na koloběžce nebo trénovat hoopers. Na Hafanovi se pak můžete na vybraný sport rovnou přihlásit. Všechny organizace se na nové zájemce moc těší.

Součástí odpoledne bude i prezentace útulků a neziskových organizací zabývajících se záchranou psů, letos se opět představí Chrty v nouzi, spolek Adopce psů bez hranic a útulky ze Zábřehu a Mohelnice.  

A na co se ještě mohou návštěvníci Hafana těšit? Celým odpolednem nás bude provázet skvělý Michal Borovský. Chybět nebudou dorty od Karly Mornstein Zierotin, granule dodají JK Animals a AkvaZoo RatajHolba odmění majitele adoptovaných pejsků šeráčkem a Ondra Polák ze skupiny O5 a Radeček vydraží speciální pálenku Radečkovici s podpisy všech členů poroty. A samozřejmě na vítěze čekají další ceny od našich partnerů a sponzorů, všechny děti, které se zúčastní juniorhandlingu, dostanou dárečky od ČEZu a posilnit se budete moci u muzejního stánku s občerstvením.

Pro všechny návštěvníky bude připraven fotokoutek s fotografkou Bárou Grúzovou, Kačka Vršanová ze Salónu u veteriny Adolfovice ostříhá vašim pejskům drápky a novinkou bude stánek se sportovním zbožím pro výcvik psů a psími dobrotami. Nákupem těchto služeb a zboží podpoříte přítomné psí spolky a útulky.  

Vstupné pro diváky: 50 Kč, děti do 3 let zdarma, soutěžící pejsek s pánečkem 100 Kč. Nezapomeňte očkovací průkazy s platnou vakcinací proti vzteklině.

logo logologo

Panství Kolštejn v gotice a renesanci

obrázek14. 9. – 13. 11. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Podzim v Hollarově galerii bude patřit dějinám panství Kolštejn od nejstarší písemné zmínky v roce 1313 do převzetí dominia Lichtenštejny po bitvě na Bílé hoře. Centrem panství byl hrad Kolštejn v Branné, důležité postavení mělo i nedaleké Staré Město. Výstava představí nejvýznamnější majitele panství, vývoj osídlení i hospodářství, náboženské poměry a dochované stavební památky. V centru pozornosti budou sochařské práce sakrálního umění, mezi které patří dřevořezba sv. Linharta z Vysokých Žibřidovic, Madona z Branné či manýristické dřevořezby proroků z kazatelny ve Vikanticích. Výstavu zapůjčením exponátů laskavě podpořily Arcibiskupství olomoucké a Státní okresní archiv v Šumperku.

Přednáška:  20. 10. v 17 hodin Panství Kolštejn 1313–1621

Přednášející: Josef Faltičko, vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma, Muzeum Šumperk 

Komentovaná prohlídka výstavy: 2. 11. v 16 hodin, 6. 11. v 15 hodin

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma, Muzeum Šumperk

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 14. 9. v 17 hodin.

 

Přednáška - Méně známé jedlé houby

obrázek8. 9. 2022 v 17 hodin

Muzeum Šumperk (Přednáškový sál)

Přednáší Bc. Tereza Tejklová.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Houby

obrázek8. – 10. 9. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

V předsálí Rytířského sálu proběhne ve dnech 8. – 10. září 23. výstava hub, věnovaná RNDr. Magdě Zmrhalové. Díky jejímu úsilí se v Šumperku od roku 1999 každoročně můžeme těšit na mykologickou výstavu.

Ani letos nebude chybět mykologická poradna, vedená Bc. T. Tejklovou, Mgr. L. Zíbarovou a Mgr. D. Dvořákem. Návštěvníci muzea budou mít opět možnost nechat si své houby odborně určit.

Aby byla zajištěna pestrá škála exponátů, chtěli bychom se obrátit na širokou veřejnost s prosbou o podporu výstavy, a to sběrem hub k vystavení. Uvítáme jakékoliv čerstvé druhy hub. Zájemci je mohou odevzdávat na pokladně šumperského muzea během středy 7. září nebo je donést přímo na výstavu. Determinaci hub pomůže, budou-li houby neočištěné a neokrájené, ideálně doplněné údajem o lokalitě a biotopu či okolo rostoucích dřevinách. Prosíme také o uvedení jmen sběratelů, neboť vzácné či méně běžné druhy budou po skončení výstavy zaherbářovány.        

Jelikož budou vystaveny živé houby, je konání výstavy časově omezeno na pouhé tři dny. Návštěvu si můžete naplánovat na čtvrtek a pátek od 9 do 17 hod. nebo na sobotu od 9 do 12 hod.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

Marie Němečková – Moje tvorba

obrázek24. 8. – 16. 10. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Výstava obrazů malířky Marie Němečkové, členky spolku amatérského klubu malířů Beneart v Praze. Průřez její desetiletou tvorbou, která je velmi různorodá a jedinečná, co se techniky týče. Autorka tvoří například provázkem nebo používá speciální široké orámování ručním papírem (decoupage). Dále kreslí akrylem, pastelem, akvarelem, olejem, tužkou a uhlem na papír, plátno či sklo. Tímto způsobem vytváří například zátiší, krajiny a abstraktní obrazy.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 24. 8. v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy "Lidová architektura"

obrázek18. 8. v 16 hodin, 21. 8. v 15 hodin, 25. 8. v 16 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

 

Jednotné vstupné 50 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prázdninový den

obrázek21. 7. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Muzeum Šumperk

Ani letos nepřijdou návštěvníci muzea o tradiční letní zábavnou akci – Prázdninový den. V Pavlínině dvoře budou od 9 do 16 hodin rozmístěna stanoviště s úkoly a soutěžemi inspirovanými aktuálními výstavami.

Už tento čtvrtek se můžete těšit na naši tradiční prázdninovou akci – Prázdninový den. Jak už je u něj zvykem, jednotlivá stanoviště se budou tematicky vztahovat k našim aktuálním výstavám. Děti si tak budou moci vyrobit domek z rychleschnoucí hlíny, upéct perníkový domeček, zkoumat motýly a mnoho dalšího. V předchozích letech byla stanoviště rozmístěna v prostoru Pavlínina dvora. Letos to však vypadá, že teploty budou atakovat tropickou třicítku, a tak jsme se rozhodli, že pokud se předpověď naplní, přesuneme část programu do vnitřních prostor muzea, kde je příjemný chládek!

Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, děti do 2 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Pohádkový den na zámku Úsov

obrázek16. 7. 2022 od 9.30 do 17.00 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Již podruhé v letošním roce čeká na návštěvníky zámku mnoho pohádkových scének. Tři prasátka budou bránit domeček před zlým vlkem a jezinky už si brousí zuby na Smolíčka pacholíčka. Pradlence Madlence s kominíčkem můžete pomoci s velkým prádlem a společně s čarodějnicí Saxanou se něco přiučíte ve škole čar a kouzel. Možná nás svou návštěvou opět poctí šmoulové i se zákeřným Gargamelem. Určitě objevíte nějakou princeznu a chybět nebudou ani zlobiví čertíci.

Na nádvoří: Strašidelný labyrint, doplněný novými strašidly, interaktivní herna Putování středověkem, hradní kuželky, výstava Nářez.

Občerstvení zajištěno.

Vstupné: plné 140 Kč, snížené 70 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Militaria

obrázek15. 7. -  25. 9. 2022

Muzeum Mohelnice

Výstava bude prezentovat militaria ze sbírky mohelnického muzea – chladné a palné zbraně (zejména vojenské), střelivo a výstroj převážně z 19. století, pocházející především z rakouské (rakousko-uherské) monarchie, a další předměty (knihy, písemnosti, obrazy, medaile, stuhy, upomínkové předměty). V rámci výstavy bude pojednáno o vybraných otázkách z historie vojenství v regionu Mohelnicka, zejména válečných událostech, a budou představeny významné vojenské osobnosti, které navštívily Mohelnici. Pozornost bude věnována i nedalekému hradu Mírovu, někdejší pevnosti, a dvěma někdejším mohelnickým spolkům – střeleckému spolku a spolku vojenských vysloužilců. Připomenuti budou i dva významní mohelničtí rodáci – důstojníci rakouské (rakousko-uherské) armády: Josef svobodný pán von Fiedler, generál, a Otmar Kovařík-Kleinschmied, důstojník, spisovatel a básník, autor prací o rakouském a rakousko-uherském vojenství. Výstava bude mít samostatnou archeologickou sekci, která bude tvořena archeologickými nálezy ze  sbírky mohelnického muzea (zbraně z pravěkých a protohistorických období a zbraně ze středověku).

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 15. 7.  v 17 hodin.

 

 

 

 

JAN BARANČÍK. Jeseníky z nebe

obrázek14. 7. – 25. 9. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autorská výstava fotografií Jana Barančíka, jesenického srdcaře, filmaře a fotografa, který vedle působivých videí vytváří i jedinečné fotografické pohledy pořízené z dronu.

Natáčení a fotografování se věnuje už řadu let. Během nich si vydobyl renomé a stal se vyhledávaným a žádaným tvůrcem profesionálních videí nejen v exteriéru, ale i v interiéru. Průlomovým se mu stal rok 2019, kdy jeho klip Norway – majestic fjordland získal několik zahraničních ocenění včetně uznání v největší dronové soutěži Drone Awards. Toto ocenění obhájil i v následujícím roce s videem Autumn Feelings – Jeseníky. A právě obdivuhodné záběry jesenických hor si můžete na výstavě prohlédnout prostřednictvím vybraných velkoformátových fotografií.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Upotávku k výstavě najdete zde.

Plánovaná vernisáž výstavy JAN BARANČÍK. Jeseníky z nebe se z důvodu neodkladných pracovních povinností autora nekoná. Výstava bude otevřena 14. 7. 2022 od 9 hodin. Slavnostní setkání s autorem výstavy proběhne na plánované dernisáži 23. 9. 2022.

 

Putování za motýly

obrázek2. 7. – 11. 9. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Výstava z bohatých zoologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku představí jedny z nejkrásnějších zástupců živočišné říše na Zemi – motýly. Preparované exempláře doplní fotografické snímky motýlů ve volné přírodě, které byly pořízeny v různých částech šumperského regionu. Návštěvníci se seznámí s hlavními skupinami těchto živočichů, se stavbou jejich těl, zbarvením křídel a způsobem života. Protože na výstavě zastoupení motýli byli uloveni nejen se síťkou v ruce, ale i objektivem fotoaparátu, budou v Hollarově galerii k vidění i historické a současné fotografické přístroje.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

Malíř ďábla – záhadný příběh loštického poháru

od 1. 7. 2022

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

V neděli 29. května 2022 proběhla v loštické synagoze premiéra filmu Malíř ďábla – záhadný příběh loštického poháru. Tento dokument z dílny známého novináře a spisovatele Stanislava Motla poodhaluje tajemství záhadné puchýřkovité keramiky, která se vyráběla ve 14. a 15. století v Lošticích. Jedinečnost těchto pohárů potvrzuje i skutečnost, že Hieronymus Bosch ho ve svém snad nejslavnějším obraze Zahrada pozemských rozkoší použil jako symbol neřesti. Záhadou je tedy nejen to, jak loštičtí hrnčíři dokázali vytvořit typický puchýřkový povrch, ale také důvod, proč byl v podstatě ošklivý keramický pohár vyrobený někde na Hané vyobrazen jedním z nejslavnějších renesančních malířů na jednom z nejzáhadnějších obrazů světa.

Dokument Malíř ďábla – záhadný příběh loštického poháru bude celé prázdniny promítán jako součást expozice loštických pohárů v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích.

Vstupné: součást prohlídky expozice loštických pohárů

Zaniklá sídla Moravy a Slezska

obrázek23. 6. – 4. 9. 2022

 

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava představí návštěvníkům téma zanikání a mizení sídel (obcí, osad i samot) na území Moravy a Slezska po roce 1945. Stěžejní část výstavy bude věnována procesu zániku sídel v pohraničních oblastech Šumperska, Bruntálska a Jesenicka, k němuž došlo v důsledku vysídlení německého obyvatelstva, ale pozornosti se dostane i dalším příčinám mizení sídel, např. kvůli těžbě surovin, výstavbě vodních nádrží, hraničnímu pásmu nebo budování vojenských výcvikových prostorů apod. Součástí výstavy bude nejen připomenutí pohnuté historie konce těchto sídel, ale také další vývoj postižených lokalit a jejich současná podoba a funkce v krajině. Mnohá sídla zmizela zcela beze stopy, po jiných lze ale dodnes nalézt v krajině různé artefakty a další pozůstatky. Výstava tak kromě historických okolností neopomíjí ani procesy splývání dříve člověkem obydlených a obhospodařovaných lokalit s okolní přírodou. Obvyklý obsah v podobě textových i obrazových materiálů doplní 3D modelace vybraných sakrálních staveb a dvou zaniklých obcí, chybět nebudou ani artefakty pocházející z míst zaniklých sídel a multimediální prvky (interaktivní mapa, animace, videoprojekce). K výstavě bude připraven katalog.

Výstava je výsledkem projektu „Identifikace a trvalá dokumentace kulturní, krajinné a sídelní paměti obce – na příkladu zaniklých sídel Moravy a Slezska“, podpořeného Ministerstvem kultury v rámci programu NAKI II. Řešiteli projektu jsou pracovníci Mendelovy univerzity v Brně, Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Masarykovy univerzity ve spolupráci s regionálními muzei.         

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 23. 6. v 18 hodin.

 

Pavel Skrott – Tříštivé struktury

obrázek22. 6. – 21. 8. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Motivy, které najdeme na obrazech zábřežského rodáka a absolventa pražské UMPRUM Pavla Skrotta (* 1987), se pohybují mezi přírodními a abstraktními. Častá je inspirace prchavými přírodními jevy. Typické je opakování zvolených struktur, jejich vrstvení a překrývání, které při pohledu zblízka odhaluje zvolenou techniku (v současnosti především techniku roláže), avšak při odstupu vytváří optické iluze větších makrostruktur. Svým působením kresby reagují na limity lidského zraku a vnímání obrazu.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 22. 6. v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

Velká muzejní herna

obrázek11. 6. – prodlouženo do 6. 11. 2022

Muzeum Zábřeh

Oblíbené muzejní herny jsou specifickým produktem Vlastivědného muzea v Šumperku. Velká muzejní herna si vzala za cíl oslavit pětileté výročí vzniku Muzejíčka a představuje TOP výběr léty prověřených atrakcí, doplněný o několik zbrusu nových exponátů, hádanek a her. Návštěvníci se mohou těšit například na tankovou bitvu, pohádkovou spojovačku, orloj, vláček s jeřábem nebo nové zajímavé skládačky.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy Poklady ze staré knihovny

10. 6. 2022 v 16:30 hodin

Muzeum Šumperk

Komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Komentovaná prohlídka výstavy Zachráněné poklady

10. 6. 2022 v 16 hodin

Muzeum šumperk

Komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Workshop: Tváře venkova – obnova zděných staveb lidové architektury na Šumpersku

obrázek

9. 6. od 14 do 18 hodin a 10. 6. od 9 do 13 hodin

Muzeum Šumperk

Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se Společností Isidora Korgera z. s., Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Olomouci, a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Jeseníky, pořádá dvoudenní workshop věnovaný lidové architektuře a její záchraně. Program akce bude rozdělen do dvou částí. V první části, ve čtvrtek 9. června, proběhnou čtyři přednášky, které představí lidovou architekturu Šumperska a různé pohledy na její ochranu. V pátek 10. června se uskuteční druhá část programu s praktickými ukázkami, která bude zaměřena na prezentaci možností a dostupných technologií při rekonstrukci a záchraně staveb pro širší veřejnost – vlastníky staveb, stavaře i řemeslníky. Restaurátor Jan Tomíček představí technologie výzdoby domů, konkrétně tažení lineárních prvků pomocí šablony a modelování z ruky, a zdění klenby. Podrobný program workshopu najdete na webu muzea www.muzeum-sumperk.cz.

Přihlášky na workshop zasílejte na e-mail maja.kudelova(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo na adresu Vlastivědné muzeum v Šumperku, p. o., Hlavní třída 22, 78701, Šumperk.

Vstupné pro účastníky celého workshopu: 300 Kč, jednotlivé přednášky: 50 Kč, jednotlivé praktické ukázky: 100 Kč.

Přihláška na workshop Tváře venkova (WORD dokument)

 

Komentovaná prohlídka výstavy "Malíř František Havelka"

2. 6. 2022 v 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Komentovaná prohlídka pro veřejnost.

 

Lidová architektura

obrázek

2. 6. – 14. 9. 2022

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Výstava představí podoby lidové architektury na území okresu Šumperk. Tento okres netvoří jeden národopisný region, je spíše územím setkání tří oblastí s různými formami lidového domu. V rovinaté části, na území nazývaném Horní Haná, se stavěly tzv. hornohanácké domy. V horské a podhorské části Jeseníků vznikl a dále se vyvíjel jesenický dům. Na úbočí ležícím na západ od řeky Moravy zasahuje do šumperského okresu okraj oblasti zastavěné domem hřebečského typu. S touto lidovou architekturou návštěvníky seznámí historické fotografie, náčrty a plány badatelů, kteří se snažili zmapovat lidové stavitelství na Šumpersku, ale i výtvarná díla místních umělců. Stavby, které se v regionu dochovaly dodnes, budou prezentovány i fotografiemi zachycujícími jejich současný stav.

Výstavu pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se Společností Isidora Korgera z. s., Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Olomouci, a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Jeseníky.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 6. v 17 hodin.

Středověký den

obrázek28. 5. 2022 od 13.00

Muzeum Šumperk

V souvislosti s výstavou Středověk hrou se uskuteční jednodenní zábavně-naučná akce Středověký den, která vhodným způsobem rozšíří obsah výstavy a umožní prezentovat další prvky a aktivity. Program této akce vyplní různé kvízy, soutěže a tvořivé dílničky. Hlavní atrakcí však bude vystoupení šermířské skupiny Páni z Bludova, prezentující rytířskou kulturu, a hudebního souboru CALATA s repertoárem středověké hudby. Nebudou ovšem chybět ani praktické ukázky tradičních řemesel.

Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, děti do 2 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška: Evangelíci na Šumpersku

obrázek17. 5. 2022 v 17 hodin

Muzeum Zábřeh

Jako doprovodný program k výstavě Evangelíci na Šumpersku muzeum připravilo popularizační přednášku, kterou povede autorka výstavy Kristina Lipenská. S využitím bohatého obrazového doprovodu budou představeny tradice Českobratrské církve evangelické v regionu a související stavební památky. Mezi nejznámější patří kaple ve Svébohově a kostely v Šumperku, Zábřehu, Hrabové či Písařově. Současně se přednášející zamyslí nad specifickou výzdobou evangelických kostelů, ve kterých se prakticky nevyskytují sochy ani obrazy. Připomene také prvorepublikové repatriační akce pobělohorských exulantů a tzv. přestupové hnutí, které právě na Zábřežsku našlo silnou odezvu.

Vstupné: 50 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy BOHUMIL TEPLÝ / 1932–2020

obrázek17. 5. 2022 v 16 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Chodíte často kolem bronzové plastiky hříběte v šumperských sadech 1. máje a lámete si hlavu, kdo je jejím autorem? Je Vám povědomá olomoucká pamětní deska Sigmunda Freuda na Horním náměstí či pomník bojovníkům za svobodu a demokracii před právnickou fakultou v Olomouci a rádi byste se dozvěděli více o umělci, který stojí za těmito realizacemi? Pak doporučujeme návštěvu šumperského muzea, kde je k vidění výstava, kterou připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci s rodinou Bohumila Teplého, Muzeem Komenského v Přerově, Archivem Univerzity Palackého v Olomouci a Vlastivědným muzeem v Olomouci s cílem představit v Šumperku umělcovu tvůrčí cestu a ucelený průřez jeho celoživotní tvorbou.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

Pohádkový den na zámku Úsov

obrázek14. 5. 2022 od 9.30 do 16.30 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Také v letošním roce na návštěvníky zámku čeká mnoho pohádkových scének. Křemílek s Vochomůrkou vás určitě pozvou do své pařezové chaloupky, ježibaba už chystá léčku na Jeníčka s Mařenkou, komorná skládá peřiny pro princeznu na hrášku a zlobiví čertíci vymýšlejí nová alotria. Možná nás svou návštěvou opět poctí šmoulové i se zákeřným Gargamelem a celému tomu hemžení bude velet pan král s královnou. 

Na nádvoří: Strašidelný labyrint, doplněný novými strašidly, interaktivní herna Putování středověkem, hradní kuželky, výstava Nářez.

Občerstvení zajištěno.

Vstupné: plné 140 Kč, snížené 70 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

O poklad paní Magdaleny

11. 5. 2022

Muzeum Zábřeh

Dějepisná soutěž pro 5. ročníky základních škol Zábřežska.

Muzeum bude po dobu trvání soutěže (cca do 14.00 hodin) pro veřejnost uzavřeno. Děkujeme za pochopení.

Výtvarné etudy aneb Úklid učebny a kabinetu. Výstava žáků a studentů Gymnázia Šumperk.

obrázek11. 5. – 22. 6. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Před letními prázdninami bude Galerie mladých patřit studentům předmětů výtvarná výchova, výtvarné umění a výtvarný seminář Gymnázia Šumperk. Pod vedením pedagogů Jany Haag, Martina Braunera a Michala Navrátila představí své malby, kresby, grafiky, koláže a objekty.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 5. v 16 hodin.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Malíř František Havelka (1817–1882)

obrázek4. 5. – 26. 6. 2022

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

V letošním roce si připomínáme 205 let od narození významného loštického rodáka, malíře Františka Havelky. Současně také uplyne 140 let od jeho úmrtí. Malířské nadání a talent zdědil po svém otci Janu Havelkovi. František Havelka se věnoval malbě obrazů s náboženskou tematikou, podobiznám nebo historickým námětům. Ve sbírce Havelkova muzea v Lošticích se mimo jiné nachází jím malované střelecké terče nebo cechovní praporce, které budou také na výstavě k vidění.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

V rukou restaurátora

obrázek22. 4. – 10. 7. 2022

Muzeum Mohelnice

Práce muzejního konzervátora nespočívá jen v oprašování sbírkových předmětů v depozitáři. Proto přijďte na výstavu do Muzea Mohelnice zjistit, co všechno jeho činnost skutečně obnáší a kde všude stopy jeho zásahů můžete vidět nebo vnímat. Na vybraných sbírkových předmětech je představen nejen um muzejního konzervátora, ale také mnohem více patrné zásahy restaurátorů, kteří svými kouzly zachraňují to, co konzervace již nedokáže. Vystaveno bude několik desítek sbírkových předmětů, které většinou během posledních 10 let prošly dílnami konzervátorů a restaurátorů, a Vy tak můžete na vlastní oči obdivovat jejich umění.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Barevné minipříběhy

obrázek26. 4. – 19. 6. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Výstavu připravili členové Galerie výtvarníků Jarmila Maršálová a Pavel Bartoň.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evangelíci na Šumpersku

obrázek23. 4. – 5. 6. 2022

Muzeum Zábřeh

Výstava sleduje kořeny reformační tradice v regionu. Zaměřuje se však především na utváření a působení sborů evangelické církve, české i německé, na dnešním Šumpersku v období od vydání tolerančního patentu dosud a na stavební památky s jejich činností související. Mezi nejznámější patří kaple ve Svébohově a kostely v Šumperku, Zábřehu, Hrabové či Písařově. Současně jsou přiblíženy také charakteristické rysy různých forem evangelické zbožnosti, které se na specifické podobě modliteben projevují. Výstava byla poprvé představena v šumperském muzeu v roce 2018 při příležitosti sta let od sjednocení tolerančním patentem povolených českých evangelických církví augsburského a helvétského vyznání v Českobratrskou církev evangelickou a je pořádána ve spolupráci s farními sbory ČCE v Šumperku, Zábřehu a Hrabové.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v muzeu

obrázek14. 4. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Muzeum Šumperk

Na Zelený čtvrtek, 14. dubna, muzeum připravilo již tradiční velikonoční akci. Návštěvníky čeká zdobení kraslic, pletení pomlázek, oblíbené pečení perníčků i tvoření méně tradičních velikonočních dekorací.

Vstupné: jednotné 50 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v PAK

obrázek13. 4. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Památník Adolfa Kašpara

Velikonoční tvoření a program pro děti i dospělé s tradičním pletením pomlázek a malováním kraslic.

Vstupné: jednotné 50 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v zábřežském muzeu

obrázek12. 4. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Muzeum Zábřeh

Celodenní tvořivé dílny v zábřežském muzeu. Návštěvníky čeká zdobení kraslic, pečení perníčků i tvoření méně tradičních velikonočních dekorací. Vhodné i pro školní a předškolní kolektivy, u kterých je však zapotřebí objednat se dopředu na adrese zabreh@muzeum-sumperk.cz nebo tel. č. 583 413 646.

Vstupné: jednotné 50 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Poklady ze staré knihovny

obrázek8. 4. – 26. 6. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Ve sbírkovém fondu Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček se nachází bohatá kolekce starých tisků. Na výstavě uvidíte vybrané knihy, které jsou zajímavé například svým původem (můžeme u nich doložit jejich majitele) nebo zachovalou původní vazbou. Zastoupeny budou tisky z různých oborů. Naleznete zde knihy s geografickou, filozofickou či náboženskou tematikou. Nevynecháme ani nejstarší rukopisy a tisky nebo rozměrem největší a nejmenší knihy.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 8. 4. v 17 hodin.

 

Zvýhodněné vstupné na výstavy Zachráněné poklady a Poklady ze staré knihovny

V šumperském muzeu návštěvníky pravidelně seznamujeme s různými poklady muzejních sbírek. Nedávno jsme zde otevřeli dvě výstavy, které mají slovo poklad už ve svém názvu: archeologickou výstavu Zachráněné poklady, představující nálezy učiněné pomocí detektorů kovů, a výstavu starých knih i rukopisů Poklady ze staré knihovny. Protože si myslíme, že výstavy patří k sobě a návštěvníci by je měli vidět obě, nabízíme jejich společnou prohlídku za zvýhodněné vstupné 50 Kč (plné) a 20 Kč (snížené). O důvod víc nenechat si ujít návštěvu muzea, které je plné pokladů.

 obrázek

 

Benefiční výstava na pomoc Ukrajině

obrázek2. 4. – 1. 5. 2022 (do 12. 6. 2022 online)

Muzeum Šumperk

Vlastivědné muzeum v Šumperku, Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk a Charita Šumperk se rozhodly spojit a uspořádat společně s umělci se vztahem k regionu a spřátelenými umělci benefiční výstavu, jejíž celkový výtěžek bude využit pro přímou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, kteří jsou ubytovaní v Šumperku a okolí, na nákup školních potřeb pro jejich děti, zaplacení obědů ve škole aj. Peníze nebudou poslány na konto žádné nadace, ale ve spolupráci s Charitou Šumperk pomohou na Šumpersku konkrétním rodinám.

Dobročinnou akci se rozhodlo podpořit a svá díla bez nároku na honorář darovalo více než čtyřicet umělců:

Jan Barančík – Lubomír Bartoš – Anna Boček Ronovská – Jan Byrtus – Michal Cikryt – Alena Crhonková – Veronika Fousová – Renata Grauová – Guna Halama Leite – Jiří Hauschka – Klára Hošková – Günter Hujber – Tomáš Janíček – Hana Janíčková – Jaromír 99 – Eva Karásková – Aleš Kauer – Nikola Kočí – Ondřej Kotinský – Jana Kotschová – Miroslav Koval – Štěpán Koval – Anežka Kovalová – Věra Kovářová – Dagmar Koverdynská – Romana Krestýnová – Jiří Krtička – Jaroslav Minář – Michal Navrátil – Ivo Netopil – Michal Ožibko – Josef Pavlíček – Zdeňka Rambousková – Pavel Ramert – Anna Stejskalová – Antonín Suchan – Marek Suchan – Irena Šafránková – Jindřich Štreit – Bohumil Teplý – Martina Trchová – Petr Válek – Milan Valenta – Dana Vilišová

Za velkorysou podporu děkujeme všem umělcům a v případě již zesnulých autorů jejich dědicům.

Katalog k výstavě (PDF) - Jak můžete pomoci - návod (PDF)

 

Většina prací již našla nové majitele. Zbývajících 33 uměleckých děl je ještě možné zakoupit, a tím charitativní akci podpořit. Zájemci si mohou díla prohlédnout na webových stránkách muzea a zarezervovat na telefonu 583 363 070 až do 12. června. Po připsání dané částky na účet šumperské Charity bude vybrané dílo vydáno.

 
 

obrázek obrázekobrázek

 

Zachráněné poklady

obrázek1. 4. – 19. 6. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Zřejmě každý již někde na poli či v lese viděl člověka hledajícího v zemi pomocí detektoru kovů zajímavé kovové předměty z druhé světové války nebo mince, mnohdy však nalezne nějaký artefakt archeologické povahy. Šumperské muzeum se snaží postihovat fenomén dnešní doby – tzv. detektoring – již od roku 2006. A to jak aktivní formou vlastních archeologických prospekcí na ohrožených lokalitách za pomoci spolupracujících hledačů s detektory kovů, tak formou osvěty a navazování spolupráce, díky které se daří do muzejních sbírek získávat detektorářské nálezy z našeho regionu. Zachráněné kovové artefakty zásadním způsobem obohatily naše znalosti o mladším pravěku a středověku severní Moravy. K vidění budou zejména bronzové a železné šperky, zbraně, různé nástroje a součásti oděvu, také mince a samozřejmě nebudou chybět ani nalezené pravěké bronzové poklady. Na výstavě se také dozvíte, co k hledání s detektorem říkají současné zákony.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 4. v 17 hodin.

 

Zvýhodněné vstupné na výstavy Zachráněné poklady a Poklady ze staré knihovny

V šumperském muzeu návštěvníky pravidelně seznamujeme s různými poklady muzejních sbírek. Nedávno jsme zde otevřeli dvě výstavy, které mají slovo poklad už ve svém názvu: archeologickou výstavu Zachráněné poklady, představující nálezy učiněné pomocí detektorů kovů, a výstavu starých knih i rukopisů Poklady ze staré knihovny. Protože si myslíme, že výstavy patří k sobě a návštěvníci by je měli vidět obě, nabízíme jejich společnou prohlídku za zvýhodněné vstupné 50 Kč (plné) a 20 Kč (snížené). O důvod víc nenechat si ujít návštěvu muzea, které je plné pokladů.

obrázek

Nářez

obrázek1. 4. - 31. 12. 2022

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Výstava představuje nevšední řezy různých dřevin a také zajímavé fotografie zachycující nevratné momenty v barevnosti a tvaru těchto dřevěných „koleček“. Cílem výstavy není jednoznačně definovat, jak která dřevina vypadá, naopak jsou zde záměrně prezentovány kusy barevně a tvarově ovlivněné houbami, rozdvojeními, zásahem člověka nebo dalšími faktory, které se na řezu projevily.

Autor výstavy Monty Václav Kappel se věnuje rizikovému kácení stromů a mnohdy podle svých vlastních slov žasl nad obrazem, který se mu na pařezu objevil. Proto se rozhodl ukázat tu krásu i dalším lidem. Barvy a tvary na čerstvém řezu stromů jsou pomíjivé, neboť vysycháním dřevěná kolečka popraskají a vyblednou. Tento proces může trvat i několik let, ovšem největší změny proběhnou v prvních týdnech po kácení. Aby bylo možné zachytit tyto nevratné obrazce alespoň na fotografiích, musí se jednat rychle. Kolečka, mnohdy náročně odřezávaná těsně nad zemí, je třeba obrousit ještě za mokra. To je technologicky poměrně složité, protože čerstvé dřevo brusný papír brzy zalepí. Přichystat k fotografování kolečko o průměru například 80 cm může být práce i na několik dní. Autor připravoval výstavu dva roky a soubor neustále rozšiřuje.

Vstupné: součást prohlídky nádvoří (vstupné 70 Kč a 40 Kč)

 

 

 

 

Přednáška: Příběhy a atmosféra Jeseníků předválečných

obrázek

změna 17. 3. 2022 v 17.00 hodin

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Přednáška a současně komentovaná prohlídka výstavy Zmizelý Hrubý Jeseník pojedná nejen o vzniku a koncepci této výstavy vytvořené Vlastivědným muzeem Jesenicka, ale rovněž o časech, kdy se při cestě na Červenohorské sedlo pásly krávy, dřevěné kapličky v hloubi lesů vítaly zástupy věřících a do tokání tetřevů se ozýval hřmot četných hamrů a pil. Přednáší Mgr. Matěj Matela, odborný pracovník Vlastivědného muzea Jesenicka.

Vstupné: plné 50 Kč, děti do 6 let zdarma

Počet míst na doprovodné akce je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070.

 

 

 

 

 

 

Zdenek Kubíček, Mandala – cesta k sobě

obrázek8. 3. – 1. 5. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Amatérský výtvarník Zdenek Kubíček (IG: mandala_cesta_k_sobe) z Olomouce představí kresby mandal. Mandaly jsou magické kruhové obrazce, které v indické náboženské tradici symbolizují vesmír a využívají se při meditaci. Do západní kultury se dostaly prostřednictvím psychoanalýzy C. G. Junga a své využití našly zejména v arteterapii. Kreslení mandal je určeno pro ty, kteří chtějí lépe poznat a pochopit sami sebe, podívat se na svoji osobní strukturu, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné, obtížně sdělitelné a mnohdy mimo dosah vědomého uchopení. Každý z nás má schopnost vyjádřit se malováním, výtvarné schopnosti ani vzdělání nejsou pro tuto tvorbu podstatné. Autor je civilním povoláním klinický psycholog a psychoterapeut. Jeho záliba v kreslení ho provázela už od dětství a svou cestu k námětu mandaly si našel v průběhu let. Tato forma tvořivosti mu pomáhá směřovat k vnitřní harmonii, představuje pro něj způsob sebevyjádření, relaxace, sebereflexe a psychohygieny.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

Dražba pro Dětský klíč Šumperk, o.p.s.

logo

Posláním neziskové organizace Dětský klíč Šumperk, o.p.s., je poskytování sociálních služeb (osobní asistence, odlehčovací služby, služby sociální rehabilitace a odborné sociální poradenství) osobám s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich blízkým. Hlavním cílem Dětského klíče je zkvalitnění života dětí, dospívajících i dospělých osob s PAS. Pomoci jim zapojit se do aktivit běžné populace, které jim jsou vzhledem k jejich handicapu obtížně dostupné. Poskytnout možnost odpočinku a regenerace sil rodičům, pečujícím celodenně o osobu s PAS.

 

BOHUMIL TEPLÝ / 1932–2020

obrázek3. 3. – 22. 5. 2022

Muzeum Šumperk

Sochař Bohumil Teplý je v povědomí veřejnosti zapsán především jako významná umělecká osobnost hanácké metropole. Vedle olomouckého ateliéru však čerpal energii a inspiraci i v podhůří Jeseníků, konkrétně ve Vernířovicích, kde vytvořil desítky působivých prací. V roce 2022 by umělec oslavil své 90. narozeniny a při této příležitosti se rozhodlo Vlastivědné muzeum v Šumperku představit jeho tvůrčí cestu.

Z šesti stovek prací, které Bohumil Teplý v průběhu své celoživotní umělecké dráhy vyhotovil, výstava připomene jednak umělcova ikonická díla, jednak přípravné modely. K vidění budou sochařské práce z rané doby i z posledních let. Instalace představí také medailérskou tvorbu umělce, tj. medaile a pamětní desky význačných osobností, a neopomene ani jeho restaurátorskou a pedagogickou činnost.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 3. 3. 2022 v 18.00 hod. ve Výstavní síni Muzea Šumperk.

Komentovaná prohlídka výstavy BOHUMIL TEPLÝ / 1932 - 2020, která se měla uskutečnit 13. 4. 2022, je z důvodu nemoci zrušena. Na další komentovanou prohlídku této výstavy se můžete těšit 17. 5. 2022 v 16 hodin. Děkujeme za pochopení.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

Video k výstavě (YouTube)

Středověk hrou

obrázek18. 2. – prodlouženo do 2. 10. 2022

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

Na jaře se vydáme v našem Muzejíčku o několik staletí zpátky a podnikneme dobrodružnou výpravu do středověku. Společně poznáme, jak se žilo na středověkém hradě, co lidé jedli a jak se bavili. Seznámíme se také se statečnými rytíři, se kterými budeme bránit hrad proti jeho dobyvatelům. Během výpravy na vás čekají opět různé zajímavé úkoly, skládačky, rébusy a hádanky. Tak se k nám přidejte, nudit se určitě nebudete!

Výstava je vhodná pro předškoláky a žáky základních škol. V případě zájmu se můžete objednat na adrese edita.vrbova(zavinac)muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 3 let zdarma

Muzejíčko bude z důvodu naplnění kapacity uzavřeno: 16.9. od 9:00 do 11:30, 20.9. a 21. 9. od 9:00 do 11:00, 27.9. od 10:00 do 11:15. Děkujeme za pochopení.

17. 9. a 18. 9. 2022 bude uzavřena venkovní herna Muzejíčka. Vnitřní prostory Muzejíčka budou otevřeny v běžné otevírací době. Děkujeme za pochopení. 

 

 

 

 

Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka

obrázek16. 2. – 1. 5. 2022

Památník Adolfa Kašpara

Světoznámý malíř Stanislav Lolek (1873–1936), jehož jméno je spojeno především s Mařákovou krajinářskou školou na Akademii výtvarných umění v Praze, vytvořil za svých studentských let na základě vyprávění revírníka Augustina Kořínka cyklus humorných kreseb o lišce Bystroušce, který se po čase stal inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Krátké povídky společně s kresbami začaly vycházet v roce 1920 v Lidových novinách, záhy se staly populárními a oslovily i Leoše Janáčka, kterému se povedlo prostřednictvím slavné opery rozšířit povědomí o lišce Bystroušce po celém světě.

Originály těchto ilustrací zakoupilo muzeum do svých sbírek v roce 1972, nicméně jako celek byly prezentovány ojediněle. Proto jsme se rozhodli představit kolekci dochovaných kreseb a připomenout, kdo za oblíbenými příhodami stojí, nejprve v šumperském muzeu, poté i v dalších detašovaných muzeích Vlastivědného muzea v Šumperku. Na letošní jarní sezónu přesouváme výběr kreseb Stanislava Lolka do Památníku Adolfa Kašpara, kde bude k vidění do 1. května 2022.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

Klasika Viva

14. 2. 2022 v 19 hodin

Muzeum Šumperk

Koncert Klasika Viva: Lucie Sedláková Hůlová, Martin Sedlák

České smyčcové duo založili houslistka Lucie Hůlová a violoncellista Martin Sedlák v roce 1994 během studia na Konzervatoři v Praze. Od té doby již absolvovali mnoho úspěšných vystoupení, a to nejen doma, ale i na festivalech v zahraničí (Švýcarsko, Španělsko, Rakousko, Řecko, Argentina, Sýrie, Jordánsko, Egypt, Rusko, Mexiko). Na koncertě v šumperském muzeu zahrají mimo jiné díla Niccola Paganiniho, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka nebo G. F. Händela.                                                                           

Vstupné: 150 Kč, snížené 80 Kč. Je možné zakoupit i online na https://goout.net/cs/listky/klasika-viva-lucie-sedlakova-hulova-and-martin-sedlak/hmwl/

Čas lovců a sběračů

obrázek11. 2. – 17. 4. 2022

Muzeum Mohelnice

Před více než jedním milionem let se na území dnešní jižní Evropy poprvé objevil předchůdce moderního člověka a nedlouho poté se začaly psát první dějiny osídlení dnešní Moravy. Po celou dobu trvání starších čtvrtohor, tedy do doby asi před 10 000 lety, se střídala studená a teplá období, která ovlivňovala nejenom vzhled a charakter krajiny, fauny a flóry, ale především také zvolenou strategii pro přežití tehdejšího člověka.

Jak a kdy člověk vznikl a jak vlastně vypadal v jednotlivých etapách svého vývoje? Čím se živil a s jakými dalšími živočichy mohl přijít ve své době do styku? Kdy a kde se objevují první stopy lidské činnosti a jak celý následující kulturní vývoj probíhal? Všechny tyto otázky Vám zodpoví výstava věnovaná zlomovému období nejenom v životě lidí – starší době kamenné.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie. V případě zájmu o komentovanou prohlídku nebo komentovanou prohlídku s výtvarnou dílnou (pro skupiny) se prosím předem objednejte na adrese barbora.tomesova(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo tel. čísle 603 165 403.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

ANNA BOČEK RONOVSKÁ. Neverending story

obrázek11. 2. – 3. 4. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Výstava v Hollarově galerii nabídne všem milovníkům výtvarného umění průhled do dosavadního díla šumperské rodačky Anny Boček Ronovské (*1975), rozené Doruškové, která vedle své volné tvorby působí jako pedagog na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP v Olomouci a v Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky MU v Brně.

Autorčiným hlavním vyjadřovacím jazykem je kresba, nicméně výsledky svého tvůrčího procesu interpretuje rovněž prostřednictvím grafiky či performancí.

„Kresba je činností, která je pro mě životní potřeba (potřeba, jako je jídlo a spánek) a má vyživovací i meditativní účinky. Pozorování světa se tím tříbí a citlivost percepce se zvyšuje. Percepce a schopnost otevřeného vnímání reality je asi jedna z mála věcí, která nás dokáže obohatit dlouhodobě a má smysl. Jak ovšem tyto zážitky a zkušenosti sdílet? To je asi jeden z klíčových faktorů, kterými se člověk v tvorbě zabývá. Nejen poznatelnost světa v jejím epistemologickém smyslu, ale i problém předání ostatním a jeho transformace v jakoukoliv formu samozřejmě proces deformuje, ale zároveň obohacuje. Vybrané médium je pak rozhodující pro výslednou podobu díla. Odvěký osvědčený model mozek–ruka jako nejkratší a nejrychlejší cesta je ovšem možno obohatit o zapojení stroje (fotoaparátu, počítače a jiných médií),“ vysvětluje Anna Boček Ronovská.

V šumperském muzeu budou představeny její umělecké práce z posledních let, především nejnovější projekt, v němž formát vyjadřuje nekonečné plátno displeje mobilu, umožňující „scrollovat“ printscreeny donekonečna nahoru i dolů, a autorka tak vytváří deníkový záznam, který může pokračovat neomezeně dál, jako linie obyčejných událostí a věcí.

Ve své tvorbě zkoumá také možnosti integrace těla, hlasu i výtvarného projevu, věnuje se propojování výtvarné edukace s jinými (např. technickými) obory a nevyhýbá se ani otázce mateřství či situaci ženy v různých rolích a obdobích života.

Vernisáž proběhne v pátek 11. února v 17.00 hod. v Hollarově galerii Muzea Šumperk. Zahájení výstavy doplní performance Anny Boček Ronovské a Cimbálová muzika CML Šumperk.

V souvislosti s epidemiologickou situací sledujte případné změny programu na www.muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Lyrická perokresba

obrázek5. 2. – 24. 4. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Autorkou nové výstavy v zábřežské Minigalerii je Věra Dupynová, která ve své tvorbě využívá převážně perokresbu. Každá linka její kresby vypráví svůj příběh.  

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmizelý Hrubý Jeseník

obrázek4. 2. – 27. 3. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Fotografická výstava přibližuje podobu krajiny jesenického pohoří, jak vypadala v časech staré rakousko-uherské monarchie a dále v období první republiky. Prohlédnete si řadu mnohdy unikátních dobových snímků, pocházejících z muzejních i soukromých sbírek, které jsou doplněny o současné fotografie. Pomocí moderní techniky pak můžete porovnávat, nakolik se tato místa do dnešních dní změnila. Výstava rovněž představí geomorfologické členění oblasti Hrubého Jeseníku, přičemž každý celek symbolizuje jedno zvíře – Pradědskou hornatinu kamzík, Keprnickou hornatinu tetřívek obecný a Medvědskou hornatinu jeho dávný obyvatel medvěd hnědý. Výstava je zapůjčena z Vlastivědného muzea Jesenicka.                    

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Co šeptají andělé - komentovaná prohlídka výstavy

obrázek2. 2. v 16 hodin, 6. 2. v 15 hodin

Muzeum Šumperk (výstavní síň)

Na výstavě Co šeptají andělé můžete spatřit sochy, obrazy, grafiky i předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Množství exponátů z muzejních sbírek doplňují cenná umělecká díla zapůjčená z klášterního kostela v Šumperku a zámku Velké Losiny. Přijměte pozvání k prohlídce výstavy s výkladem historičky umění Kristiny Lipenské a etnografky Márie Kudelové.                                                                   

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

V rukou restaurátora

obrázek15. 1. – 17. 4. 2022

Muzeum Zábřeh

Práce muzejního konzervátora nespočívá jen v oprašování sbírkových předmětů v depozitáři. Proto přijďte na výstavu do Muzea Zábřeh zjistit, co všechno jeho činnost skutečně obnáší a kde všude stopy jeho zásahů můžete vidět nebo vnímat. Na vybraných sbírkových předmětech je představen nejen um muzejního konzervátora, ale také mnohem více patrné zásahy restaurátorů, kteří svými kouzly zachraňují to, co konzervace již nedokáže. Vystaveno bude několik desítek sbírkových předmětů, které většinou během posledních 10 let prošly dílnami konzervátorů a restaurátorů, a Vy tak můžete na vlastní oči obdivovat jejich umění.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma  

 

 

Vytrženo z fotobloku

obrázek17. 12. 2021 – 27. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Výstava autorských fotografií paní Ivany Remešové.         

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andělské tvoření

obrázek16. 12. 2021 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Těšíte se na Vánoce? Pak určitě nezapomeňte 16. prosince navštívit šumperské muzeum. Pro malé i velké návštěvníky jsme připravili pečení a zdobení perníčků, výrobu vánočních přání a dekorací i jiné aktivity. První vánoční stromeček si budete moci nazdobit již u nás, a to prostřednictvím vlastnoručně vyrobených ozdob. V rámci akce můžete zhlédnout výstavu „Co šeptají andělé“ a pohrát si ve „Velké muzejní herně“, kde na Vás čeká spousta hlavolamů a her, které zaujmou i nejmenší. Skupiny prosím objednávejte na adrese sarka.gronychova (@) muzeum-sumperk.cz. 

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Adventní řemeslný den

program12. 12. 2021 od 9.30 do 16 hodin

Muzeum Mohelnice

Třetí adventní neděli zveme do mohelnického muzea na akci s názvem Adventní řemeslný den. Návštěvníky čeká řemeslný jarmark s ukázkami výroby, tvoření pro děti, pečení perníčků a prohlídka výstavy betlémů. Spoluorganizátory akce jsou Spolek ručních řemesel Mohelnice a Mohelnické kulturní a sportovní centrum. 

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Adventní večer v muzeu - autorské čtení

obrázek10. 12. 2021 od 17:30 hodin

Muzeum Mohelnice

Hosty profesora Milana Valenty budou Miroslav Demel, Ruda Beran, Michal Růžička, Pavel Kašpar, Ivo Šmoldas.

Vstupné 120 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co šeptají andělé

obrázek8. 12. 2021 – prodlouženo do 6. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Andělé coby prostředníci mezi Bohem (božstvy) a lidmi člověka provázejí od nepaměti.  V křesťanské tradici svou roli sehrávají nejen ve vánočním příběhu, bible o nich vypráví prakticky už od stvoření světa. Navzdory sekularizaci a kulturním změnám ve 20. století zůstává téma anděla pro mnoho lidí i umělců až do současnosti aktuální, zrcadlící spirituální rozměr člověka. Výstava představí sochy, obrazy, grafiky i sbírkové předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Vedle historických sbírek a betlémů nezůstane opomenut ani regionální projekt Andělárium a živoucí mikulášsko-andělské tradice.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

Program pro školy:

Pro školní skupiny (MŠ, ZŠ) k výstavě nabízíme edukační programy s andělskou výtvarnou dílnou. Cena programu je jednotná: 50 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma. Termín návštěvy si prosím objednejte předem na adrese: kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu: 583 363 087.

 

Staňte se součástí andělské výstavy!

V adventním a vánočním čase se výkladní skříně obchodů i naše domovy zaplní nejrůznějšími podobami andělů, kteří se stali jedním ze symbolů svátků. V předvečer sv. Mikuláše spolu se světcem a čerty andělé obživnou a zaplní ulice města. Tento rok se zabydlí i ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku, kde pro vás chystáme andělskou výstavu. Obracíme se i na veřejnost s výzvou o spolupráci. Pokud jste někdy v mikulášské nadílce vy nebo vaše děti hráli roli anděla, máte fotografii v tomto kostýmu a rádi se s ní pochlubíte, prosíme, zašlete nám ji do 7. prosince na adresu: maja.kudelova (@) muzeum-sumperk.cz nebo kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz. V případě, že ještě fotografii anděla nebo s andělem nemáte, tak to můžete stihnout letos a vaše fotografie se stanou součástí výstavy „Co šeptají andělé“, která bude otevřena 8. prosince 2021 ve Výstavní síni.

Děkujeme.

obrázekobrázek

 

Výstava ateliéru "U Ibišků" ZUŠ Loštice

obrázek1. 12. 2021 - 13. 2. 2022

Památník Adolfa Kašpara

Na výstavě představuje své výrobky ateliér "U Ibišků" Základní umělecké školy v Lošticících. Žáci čerpali inspiraci při návštěvě expozice Památníku A. Kašpara věnované unikátním loštickým pohárům. Keramické výrobky doplňují také kresby malých budoucích umělců.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 12. 2021 v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

Půjdem spolu do Betléma

obrázek27. 11. 2021 – 9. 1. 2022

Muzeum Zábřeh

Letošní vánoční svátky opět doprovodí výstava betlémů z našich muzejních sbírek. V zábřežském muzeu se můžete potěšit pohledem na více než dvacet betlémových souborů vyrobených z rozmanitých materiálů, v různých obdobích a v různé velikosti. Každý z tvůrců, jejichž díla jsou na výstavě zastoupena, vytváří betlémy po svém, každý má jiné výtvarné cítění, používá jinou techniku. I když všichni zachycují v jádru stejnou betlémskou vánoční událost, jejich ztvárnění je různé.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i nejnovější přírůstky naší sbírky, betlém Břetislava Vávry z Klopiny, vyrobený v roce 2018, a půvabný pletený betlém, který v roce 2006 vyrobily společně Marie Macková, Josefa Psotová a Jana Tunysová a do sbírek našeho muzea jej darovaly v loňském roce.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma 

 

 

 

 

 

 

Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka

obrázek25. 11. 2021 – 6. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Světoznámý malíř Stanislav Lolek (1873–1936), jehož jméno je spojeno především s Mařákovou krajinářskou školou na Akademii výtvarných umění v Praze, vytvořil za svých studentských let na základě vyprávění revírníka Augustina Kořínka cyklus humorných kreseb o lišce Bystroušce, které se po čase staly inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Krátké povídky společně s kresbami začaly vycházet v roce 1920 v Lidových novinách, záhy se staly populárními a oslovily i Leoše Janáčka, kterému se povedlo prostřednictvím slavné opery rozšířit povědomí o lišce Bystroušce po celém světě. Originály těchto ilustrací zakoupilo muzeum do svých sbírek v roce 1972, nicméně jako celek byly prezentovány ojediněle. Letos jsme se rozhodli představit kolekci všech dochovaných kreseb a připomenout, kdo za oblíbenými příhodami stojí.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 25. 11. 2021 v 17 hodin.

 

Doprovodný program:

Pro MŠ, ZŠ a SŠ k výstavě nabízíme edukační programy. V případě zájmu se prosím objednávejte předem na e-mailu lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 094. Cena programu je 20 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

V prosinci nabízíme jako doprovodný program k výstavě středeční tvořivá odpoledne, na kterých si v rámci prohlídky výstavy Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka můžete vytvořit vánoční přání.

Tvoření bude připraveno ve středu 1. 12., 8. 12., 15. 12. a 22. 12. od 14.00 do 16.45 v Hollarově galerii.

Doprovodný program je ZDARMA k platné vstupence na výstavu Liška Bystrouška. Video k výstavě.

Mně se líbí Bob! (Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí)

obrázek11. 11. 2021 – 30. 1. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava Mně se líbí Bob! je projektem Popmusea v Praze a vznikla v souvislosti s oslavou osmdesátých narozenin Boba Dylana (narodil se 24. 5. 1941). Výstava sleduje fenomén ‚Dylan na český způsob‘ z mnoha různých úhlů. Dokumentuje, co se o Dylanovi psalo ve zdejším – nejen hudebním – tisku před rokem 1989 a jak tyto texty ovlivnily vnímání jeho života a tvorby. Sleduje historii překladů jeho textů, včetně dosud neznámých objevů v některých soukromých sbírkách, a také otisk v české próze. Připomene také Dylanovy památné koncerty v Praze v polovině devadesátých let 20. století.                 

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 11. 2021 v 16 hodin společně s výstavou Blues Alive.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Video z výstavy (YouTube)

 

 

 

 

 

BLUES ALIVE 25

obrázek11. 11. – 28. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Výstava BLUES ALIVE 25 prezentuje především prostřednictvím fotografií, ale i dalších artefaktů čtvrtstoletí trvající historii festivalu, který se od lokálních začátků propracoval mezi nejprestižnější evropské akce svého druhu a získal řadu kontinentálních i zámořských ocenění. Autory vystavených fotografií jsou jedni z nejuznávanějších hudebních fotografů v České republice: Ivan Prokop, Tomáš Turek, Vojtěch Turek, Jindřich Oplt a Martin Siebert.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 11. 2021 v 16 hodin společně s výstavou Bob Dylan.

V době konání festivalu bude výstava otevřena od 9.00 do 21.00 hodin.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Video z výstavy (YouTube)

 

 

 

 

 

Betlémy

obrázek6. 11. 2021 – 6. 2. 2022

Muzeum Mohelnice

Výstava betlémů s mezinárodním rozsahem bude zahájena 6. listopadu v prostorách Muzea Mohelnice a částečně v prostorách „minimuzea“ řemesel v Mohelnici na Kostelním náměstí. Jejími spolupořadateli jsou České sdružení přátel betlémů z.s. (člen Světové federace betlemářů UN–FOE–PRAE se sídlem v Římě), Vlastivědné muzeum v Šumperku, Spolek ručních řemesel z.s. Mohelnice a regionální pobočka ČSPB z.s.

Cílem organizátorů je ukázat široké veřejnosti krásu betlémů vyrobených z různých materiálů a pocházejících ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

Součástí výstavy bude workshop s komentovanou prohlídkou a ukázkou výroby betlémů, určený především mohelnickým dětem a dětem z blízkého okolí, a v neposlední řadě i prohlídka celoročně vystavovaného betlému umístěného v boční kapli kostela sv. Tomáše Becketa, jenž je zároveň i jedním z největších mechanických kostelních betlémů u nás.

Výstavu finančně podpořily Olomoucký kraj a město Mohelnice.

Vernisáž výstavy se uskuteční 6. 11. 2021 v 15 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

Enkaustika

obrázek5. 11. 2021 – 30. 1. 2022

Muzeum Zábřeh (minigalerie)

Autorkou nové výstavy v zábřežské Minigalerii je Libuše Trunečková, která k tvorbě využívá malířskou techniku zvanou enkaustika – malování horkým voskem. K vidění budou také abstraktní obrazy malované akrylem.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Halloween a zámecká strašidla

obrázek30. 10. 2021 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Poslední říjnovou sobotu obsadí Úsov zámecká strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

25 let paličkované krajky v Mohelnici

obrázek14. 10. – 3. 11. 2021

Muzeum Mohelnice

Výstava se ohlédne za 25letou činností Spolku ručních řemesel Mohelnice a současně se zaměří na krajky s květinovými vzory. Součástí vernisáže bude módní přehlídka vlastní tvorby a přednáška paní Dany Mihulkové – Ohlédnutí za projektem Bobbin Lacee (2019–2021) pro krajkářky ze 6 zemí EU. Za Českou republiku se ze Spolku ručních řemesel Mohelnice projektu zúčastnilo 16 žáků a jeden lektor. Nad celou akcí převzal záštitu hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek.               

Vernisáž výstavy se uskuteční 14. 10. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Jaromír 99

obrázek14. 10. – 7. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Letošní, již sedmnáctý ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu je věnován tvorbě spisovatele Jaroslava Rudiše. Vlastivědné muzeum v Šumperku festivalový program obohatí výstavou výtvarníka, skladatele, textaře a hudebníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99. Švejdík s Rudišem společně vytvořili kultovní komiksovou trilogii, jejíž hlavní postavou je výpravčí Alois Nebel z fiktivního nádraží Bílý Potok v Jeseníkách. Autorská dvojice se podílela také na filmu natočeném podle komiksu náročnou animační technikou rotoskopie. Švejdík pro film složil proslulý hit Půlnoční, který nazpíval Václav Neckář. Výstava spolu s tvorbou Jaroslava Rudiše a přiblížením spolupráce obou umělců na poli literatury, filmu i hudby představí Jaromíra 99 jako oceňovaného autora komiksů (Zámek, Zátopek, Zatím dobrý). Jádrem výstavy bude cyklus velkoformátových tisků s motivy z Jesenicka, které Švejdík nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 – tam odkud jsem.

Zahájení výstavy 14. 10. 2021 v 17.00 hodin – z Rudišova románu Grandhotel čtou studenti Gymnázia Šumperk – vstup volný.

Vstupné (mimo zahájení): plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma.

 

Doprovodný program pro školy:

Pro kolektivy ze základních i středních škol k výstavě nabízíme komentované prohlídky. Program prosím objednávejte předem na e-mailu kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 087. Cena programu je 20 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

 

 

Mezinárodní den archeologie

obrázek13. 10. 2021 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku program pro rodiny s dětmi, školy, školky i další zájemce. Návštěvníci budou moci otestovat své znalosti a prostřednictvím skutečných archeologických nálezů a také některých pravěkých řemesel lépe poznat kultury našich předků. V prostorách Pavlínina dvora budou tradičně připravena stanoviště s možností vyzkoušet si základní výrobní postupy, které byly pro pravěké lidi denním chlebem. Chybět nebude ani ukázka archeologických nálezů z jednotlivých období naší historie. Návštěvníci tak budou moci na vlastní kůži okusit, jaký byl život v pravěku.

Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Školní skupiny prosím objednávejte na adrese barbora.tomesova (@) muzeum-sumperk.cz , tel. 603 165 403.

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní den archeologie

obrázek12. a 16. 10. 2021 od 9 do 16 hodin

Muzeum Mohelnice

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku dvoudenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce. Pozor! Tentokrát nevšedně v úterý a také sobotu.

Přijďte si k nám vyzkoušet, jaký byl život v pravěku a co bylo pro naše předky denním chlebem. V prostorách Muzea v Mohelnici budete moci zkusit, jak se na ohništi pekly placky, otestovat svou zručnost při mletí mouky, zjistit, jak náročné bylo vyrobit jednoduchý kamenný nástroj, a mnoho dalšího. K tomu všemu budou probíhat komentované prohlídky stálé expozice Pravěk Mohelnicka, které povede archeolog našeho muzea.

Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie. Školní skupiny prosím objednávejte na adrese mohelnice (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu 583 430 693.

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

Velká muzejní herna

obrázek12. 10. 2021 –  prodlouženo do 13. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

Muzejíčko, specifické zařízení šumperského muzea pro rodiny s dětmi, děti a mládež, zahájilo svou činnost 5. února 2016 a první výstavou byla Zimní herna, která navázala na veleúspěšný projekt Pojďte, děti, budeme si hrát. Páté narozeniny našeho Muzejíčka bychom rádi oslavili připomenutím těch nejúspěšnějších her, atrakcí a hádanek, které tvořily základ výstav v uplynulých pěti letech. Všechny exponáty jsou originály a vyšly z dílny šikovných zaměstnanců Vlastivědného muzea v Šumperku. A právě díky originalitě a perfektnímu zpracování jsou naše herny velmi oblíbené i v jiných městech po celé ČR, zapůjčeny byly například do Jeseníku, Poličky, Prahy nebo Jihlavy.

Velká muzejní herna bude otevřena v úterý 12. října 2021 a návštěvníci se mohou těšit nejen na TOP výběr léty prověřených atrakcí, ale také na několik zbrusu nových exponátů, hádanek a her.

Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že se Vám naše staronová herna bude líbit.

Výstava je vhodná pro předškoláky a žáky základních škol.                                                                                              

V případě zájmu se můžete objednat na adrese sarka.gronychova (@) muzeum-sumperk.cz.    

Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

Přednáška - Prezentace obrazového materiálu s výkladem k výstavě Marie Ebnerová z Eschenbachu, rozená Dubská, Zdislavice – Lysice – Žádlovice

obrázek8. 10. 2021 od 17 hodin

Muzeum Mohelnice

Přednášející: Luděk Štipl (Respekt a tolerance), Zbyněk Žouželka (Muzeum Mohelnice).

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška a uvedení nové knihy: Architekt Georg Berger: Šumperský sen

obrázek5. 10. 2021 v 17.00 hodin

Muzeum Šumperk (Přednáškový sál)

V rámci celorepublikového festivalu Den architektury slavnostně představíme novou knihu Architekt Georg Berger: Šumperský sen. Záštitu nad publikací laskavě převzal starosta města Šumperka Tomáš Spurný. Autorka knihy, historička umění Kristina Lipenská, během večera přiblíží téma publikace přednáškou s vizuálním doprovodem.

Počet míst na program je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu 583 363 070 nebo e-mailu: vstupenky (@) muzeum-sumperk.cz.

Vydání knihy finančně podpořila společnost CERBER a. s.

Vstup volný

 

Vycházka - Šumperkem po stopách Georga Bergera

obrázekSobota 2. 10. 2021 ve 14.00 hodin

Neděle 3. 10. 2021 v 10.00 hodin

Muzeum Šumperk

Architekt Georg Berger (1856–1930) tvořil v duchu pozdního historismu. Do Šumperka přišel z Vídně a zanechal tu nepřehlédnutelnou stopu. Během vycházky se zaměříme nejen na všeobecně známé Bergerovy veřejné stavby, jakými jsou divadlo a radnice. Objevíme společně řadu jeho vil, ale také obchodní domy, hotel či vinárnu. Přiblížíme si, co obnáší tzv. heimatstil, a zamyslíme se nad tím, proč Berger právě v Šumperku dosáhl takového úspěchu. Vycházku povede historička umění Kristina Lipenská.

Program se koná v rámci celorepublikového festivalu Den architektury.

Sraz účastníků bude na Hlavní třídě u divadla. Počet míst na program je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu 583 363 070 nebo e-mailu vstupenky (@) muzeum-sumperk.cz.

Vstup volný

 

 

 

 

Ondřej Kotinský – obrazy

obrázek1. 10. – 12. 12. 2021

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Pro autora výstavy Ondřeje Kotinského, rodáka ze Šumperka, je v malbě důležitá expresivita výrazu a výrazná barevnost. Středem jeho námětů je figura, ať už lidská, zvířecí, nebo jakákoliv jiná.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Setkání kronikářů

30. 9. 2021 od 9.30 hodin

Dubicko

IV. ročník setkání kronikářů Svazku obcí Mikroregionu Zábřežsko.

Potvrzení účasti prosím na e-mail evapetras@seznam.cz nebo 731 575 564.

 

 obrázek

 

Bílá paní a strašidla

obrázek25. 9. 2021 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Dne 25. září vpodvečer se role průvodců po úsovském zámku ujmou jeho strašidelní obyvatelé, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Den s hrnčíři

obrázek23. 9. 2021 od 9 do 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara

Pro děti i dospělé jsme v nové expozici připravili zábavný program, ve kterém objevíme „tajemství“ středověkých loštických hrnčířů. Přiblížíme si technologii výroby unikátních pohárů s puchýřky a prohlédneme si nejstarší pravěké keramické nálezy. Ve výtvarné dílně si děti vyzkoušejí práci s hlínou. Výrobky ve tvaru loštického poháru, malé nádobky nebo korálku si odnesou s sebou.  

Jednotné vstupné: 40 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Mirko Hanák 1921–1971

obrázek23. 9. – 21. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Mirko Hanák patří k nejvýraznějším autorům české knižní ilustrace šedesátých let. K okolí Zábřehu a jesenické přírodě jej pojilo hluboké osobní pouto, budované od dětských let. Pro nesporné umělecké kvality jeho díla a autorův vztah k regionu Vlastivědné muzeum v Šumperku již od sedmdesátých let soustředěně shromažďuje sbírku jeho prací. V letošním roce si připomínáme 100. výročí Hanákova narození a žel shodou okolností také půlstoletí, jež uplynulo od chvíle, kdy jej na vrcholu tvůrčích sil dostihla zákeřná nemoc, které jako padesátiletý podlehl. Kulturní přínos této mimořádné osobnosti měla v tomto jubilejním roce připomenout prezentace šumperské kolekce Hanákova díla v bratislavském muzeu Danubiana. Nepříznivá epidemická situace představení Hanákova díla v Bratislavě nakonec pro tento rok neumožnila. Naopak návštěvníci šumperského muzea nyní mají jedinečnou možnost se zatajeným dechem obdivovat tušové kresby, akvarely i grafiky, ve kterých umělec dokázal zachytit prchavé okamžiky vypozorované v přírodě.

Výstava bude zahájena vernisáží 23. 9. 2021 v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

 

TOP