Komentovaná prohlídka výstavy Poklady ze staré knihovny

10. 6. 2022 v 16:30 hodin

Muzeum Šumperk

Komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Komentovaná prohlídka výstavy Zachráněné poklady

10. 6. 2022 v 16 hodin

Muzeum šumperk

Komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Workshop: Tváře venkova – obnova zděných staveb lidové architektury na Šumpersku

obrázek

9. 6. od 14 do 18 hodin a 10. 6. od 9 do 13 hodin

Muzeum Šumperk

Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se Společností Isidora Korgera z. s., Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Olomouci, a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Jeseníky, pořádá dvoudenní workshop věnovaný lidové architektuře a její záchraně. Program akce bude rozdělen do dvou částí. V první části, ve čtvrtek 9. června, proběhnou čtyři přednášky, které představí lidovou architekturu Šumperska a různé pohledy na její ochranu. V pátek 10. června se uskuteční druhá část programu s praktickými ukázkami, která bude zaměřena na prezentaci možností a dostupných technologií při rekonstrukci a záchraně staveb pro širší veřejnost – vlastníky staveb, stavaře i řemeslníky. Restaurátor Jan Tomíček představí technologie výzdoby domů, konkrétně tažení lineárních prvků pomocí šablony a modelování z ruky, a zdění klenby. Podrobný program workshopu najdete na webu muzea www.muzeum-sumperk.cz.

Přihlášky na workshop zasílejte na e-mail maja.kudelova(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo na adresu Vlastivědné muzeum v Šumperku, p. o., Hlavní třída 22, 78701, Šumperk.

Vstupné pro účastníky celého workshopu: 300 Kč, jednotlivé přednášky: 50 Kč, jednotlivé praktické ukázky: 100 Kč.

Přihláška na workshop Tváře venkova (WORD dokument)

 

Komentovaná prohlídka výstavy "Malíř František Havelka"

2. 6. 2022 v 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Komentovaná prohlídka pro veřejnost.

 

Středověký den

obrázek28. 5. 2022 od 13.00

Muzeum Šumperk

V souvislosti s výstavou Středověk hrou se uskuteční jednodenní zábavně-naučná akce Středověký den, která vhodným způsobem rozšíří obsah výstavy a umožní prezentovat další prvky a aktivity. Program této akce vyplní různé kvízy, soutěže a tvořivé dílničky. Hlavní atrakcí však bude vystoupení šermířské skupiny Páni z Bludova, prezentující rytířskou kulturu, a hudebního souboru CALATA s repertoárem středověké hudby. Nebudou ovšem chybět ani praktické ukázky tradičních řemesel.

Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, děti do 2 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška: Evangelíci na Šumpersku

obrázek17. 5. 2022 v 17 hodin

Muzeum Zábřeh

Jako doprovodný program k výstavě Evangelíci na Šumpersku muzeum připravilo popularizační přednášku, kterou povede autorka výstavy Kristina Lipenská. S využitím bohatého obrazového doprovodu budou představeny tradice Českobratrské církve evangelické v regionu a související stavební památky. Mezi nejznámější patří kaple ve Svébohově a kostely v Šumperku, Zábřehu, Hrabové či Písařově. Současně se přednášející zamyslí nad specifickou výzdobou evangelických kostelů, ve kterých se prakticky nevyskytují sochy ani obrazy. Připomene také prvorepublikové repatriační akce pobělohorských exulantů a tzv. přestupové hnutí, které právě na Zábřežsku našlo silnou odezvu.

Vstupné: 50 Kč jednotné, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy BOHUMIL TEPLÝ / 1932–2020

obrázek17. 5. 2022 v 16 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Chodíte často kolem bronzové plastiky hříběte v šumperských sadech 1. máje a lámete si hlavu, kdo je jejím autorem? Je Vám povědomá olomoucká pamětní deska Sigmunda Freuda na Horním náměstí či pomník bojovníkům za svobodu a demokracii před právnickou fakultou v Olomouci a rádi byste se dozvěděli více o umělci, který stojí za těmito realizacemi? Pak doporučujeme návštěvu šumperského muzea, kde je k vidění výstava, kterou připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci s rodinou Bohumila Teplého, Muzeem Komenského v Přerově, Archivem Univerzity Palackého v Olomouci a Vlastivědným muzeem v Olomouci s cílem představit v Šumperku umělcovu tvůrčí cestu a ucelený průřez jeho celoživotní tvorbou.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

Pohádkový den na zámku Úsov

obrázek14. 5. 2022 od 9.30 do 16.30 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Také v letošním roce na návštěvníky zámku čeká mnoho pohádkových scének. Křemílek s Vochomůrkou vás určitě pozvou do své pařezové chaloupky, ježibaba už chystá léčku na Jeníčka s Mařenkou, komorná skládá peřiny pro princeznu na hrášku a zlobiví čertíci vymýšlejí nová alotria. Možná nás svou návštěvou opět poctí šmoulové i se zákeřným Gargamelem a celému tomu hemžení bude velet pan král s královnou. 

Na nádvoří: Strašidelný labyrint, doplněný novými strašidly, interaktivní herna Putování středověkem, hradní kuželky, výstava Nářez.

Občerstvení zajištěno.

Vstupné: plné 140 Kč, snížené 70 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

O poklad paní Magdaleny

11. 5. 2022

Muzeum Zábřeh

Dějepisná soutěž pro 5. ročníky základních škol Zábřežska.

Muzeum bude po dobu trvání soutěže (cca do 14.00 hodin) pro veřejnost uzavřeno. Děkujeme za pochopení.

Výtvarné etudy aneb Úklid učebny a kabinetu. Výstava žáků a studentů Gymnázia Šumperk.

obrázek11. 5. – 22. 6. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Před letními prázdninami bude Galerie mladých patřit studentům předmětů výtvarná výchova, výtvarné umění a výtvarný seminář Gymnázia Šumperk. Pod vedením pedagogů Jany Haag, Martina Braunera a Michala Navrátila představí své malby, kresby, grafiky, koláže a objekty.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 5. v 16 hodin.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Malíř František Havelka (1817–1882)

obrázek4. 5. – 26. 6. 2022

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

V letošním roce si připomínáme 205 let od narození významného loštického rodáka, malíře Františka Havelky. Současně také uplyne 140 let od jeho úmrtí. Malířské nadání a talent zdědil po svém otci Janu Havelkovi. František Havelka se věnoval malbě obrazů s náboženskou tematikou, podobiznám nebo historickým námětům. Ve sbírce Havelkova muzea v Lošticích se mimo jiné nachází jím malované střelecké terče nebo cechovní praporce, které budou také na výstavě k vidění.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Barevné minipříběhy

obrázek26. 4. – 19. 6. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Výstavu připravili členové Galerie výtvarníků Jarmila Maršálová a Pavel Bartoň.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evangelíci na Šumpersku

obrázek23. 4. – 5. 6. 2022

Muzeum Zábřeh

Výstava sleduje kořeny reformační tradice v regionu. Zaměřuje se však především na utváření a působení sborů evangelické církve, české i německé, na dnešním Šumpersku v období od vydání tolerančního patentu dosud a na stavební památky s jejich činností související. Mezi nejznámější patří kaple ve Svébohově a kostely v Šumperku, Zábřehu, Hrabové či Písařově. Současně jsou přiblíženy také charakteristické rysy různých forem evangelické zbožnosti, které se na specifické podobě modliteben projevují. Výstava byla poprvé představena v šumperském muzeu v roce 2018 při příležitosti sta let od sjednocení tolerančním patentem povolených českých evangelických církví augsburského a helvétského vyznání v Českobratrskou církev evangelickou a je pořádána ve spolupráci s farními sbory ČCE v Šumperku, Zábřehu a Hrabové.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v muzeu

obrázek14. 4. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Muzeum Šumperk

Na Zelený čtvrtek, 14. dubna, muzeum připravilo již tradiční velikonoční akci. Návštěvníky čeká zdobení kraslic, pletení pomlázek, oblíbené pečení perníčků i tvoření méně tradičních velikonočních dekorací.

Vstupné: jednotné 50 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v PAK

obrázek13. 4. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Památník Adolfa Kašpara

Velikonoční tvoření a program pro děti i dospělé s tradičním pletením pomlázek a malováním kraslic.

Vstupné: jednotné 50 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v zábřežském muzeu

obrázek12. 4. 2022 od 9.00 do 16.00 hodin

Muzeum Zábřeh

Celodenní tvořivé dílny v zábřežském muzeu. Návštěvníky čeká zdobení kraslic, pečení perníčků i tvoření méně tradičních velikonočních dekorací. Vhodné i pro školní a předškolní kolektivy, u kterých je však zapotřebí objednat se dopředu na adrese zabreh@muzeum-sumperk.cz nebo tel. č. 583 413 646.

Vstupné: jednotné 50 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Poklady ze staré knihovny

obrázek8. 4. – 26. 6. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Ve sbírkovém fondu Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček se nachází bohatá kolekce starých tisků. Na výstavě uvidíte vybrané knihy, které jsou zajímavé například svým původem (můžeme u nich doložit jejich majitele) nebo zachovalou původní vazbou. Zastoupeny budou tisky z různých oborů. Naleznete zde knihy s geografickou, filozofickou či náboženskou tematikou. Nevynecháme ani nejstarší rukopisy a tisky nebo rozměrem největší a nejmenší knihy.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 8. 4. v 17 hodin.

 

Zvýhodněné vstupné na výstavy Zachráněné poklady a Poklady ze staré knihovny

V šumperském muzeu návštěvníky pravidelně seznamujeme s různými poklady muzejních sbírek. Nedávno jsme zde otevřeli dvě výstavy, které mají slovo poklad už ve svém názvu: archeologickou výstavu Zachráněné poklady, představující nálezy učiněné pomocí detektorů kovů, a výstavu starých knih i rukopisů Poklady ze staré knihovny. Protože si myslíme, že výstavy patří k sobě a návštěvníci by je měli vidět obě, nabízíme jejich společnou prohlídku za zvýhodněné vstupné 50 Kč (plné) a 20 Kč (snížené). O důvod víc nenechat si ujít návštěvu muzea, které je plné pokladů.

 obrázek

 

Benefiční výstava na pomoc Ukrajině

obrázek2. 4. – 1. 5. 2022 (do 12. 6. 2022 online)

Muzeum Šumperk

Vlastivědné muzeum v Šumperku, Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk a Charita Šumperk se rozhodly spojit a uspořádat společně s umělci se vztahem k regionu a spřátelenými umělci benefiční výstavu, jejíž celkový výtěžek bude využit pro přímou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, kteří jsou ubytovaní v Šumperku a okolí, na nákup školních potřeb pro jejich děti, zaplacení obědů ve škole aj. Peníze nebudou poslány na konto žádné nadace, ale ve spolupráci s Charitou Šumperk pomohou na Šumpersku konkrétním rodinám.

Dobročinnou akci se rozhodlo podpořit a svá díla bez nároku na honorář darovalo více než čtyřicet umělců:

Jan Barančík – Lubomír Bartoš – Anna Boček Ronovská – Jan Byrtus – Michal Cikryt – Alena Crhonková – Veronika Fousová – Renata Grauová – Guna Halama Leite – Jiří Hauschka – Klára Hošková – Günter Hujber – Tomáš Janíček – Hana Janíčková – Jaromír 99 – Eva Karásková – Aleš Kauer – Nikola Kočí – Ondřej Kotinský – Jana Kotschová – Miroslav Koval – Štěpán Koval – Anežka Kovalová – Věra Kovářová – Dagmar Koverdynská – Romana Krestýnová – Jiří Krtička – Jaroslav Minář – Michal Navrátil – Ivo Netopil – Michal Ožibko – Josef Pavlíček – Zdeňka Rambousková – Pavel Ramert – Anna Stejskalová – Antonín Suchan – Marek Suchan – Irena Šafránková – Jindřich Štreit – Bohumil Teplý – Martina Trchová – Petr Válek – Milan Valenta – Dana Vilišová

Za velkorysou podporu děkujeme všem umělcům a v případě již zesnulých autorů jejich dědicům.

Katalog k výstavě (PDF) - Jak můžete pomoci - návod (PDF)

 

Většina prací již našla nové majitele. Zbývajících 33 uměleckých děl je ještě možné zakoupit, a tím charitativní akci podpořit. Zájemci si mohou díla prohlédnout na webových stránkách muzea a zarezervovat na telefonu 583 363 070 až do 12. června. Po připsání dané částky na účet šumperské Charity bude vybrané dílo vydáno.

 
 

obrázek obrázekobrázek

 

Zachráněné poklady

obrázek1. 4. – 19. 6. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Zřejmě každý již někde na poli či v lese viděl člověka hledajícího v zemi pomocí detektoru kovů zajímavé kovové předměty z druhé světové války nebo mince, mnohdy však nalezne nějaký artefakt archeologické povahy. Šumperské muzeum se snaží postihovat fenomén dnešní doby – tzv. detektoring – již od roku 2006. A to jak aktivní formou vlastních archeologických prospekcí na ohrožených lokalitách za pomoci spolupracujících hledačů s detektory kovů, tak formou osvěty a navazování spolupráce, díky které se daří do muzejních sbírek získávat detektorářské nálezy z našeho regionu. Zachráněné kovové artefakty zásadním způsobem obohatily naše znalosti o mladším pravěku a středověku severní Moravy. K vidění budou zejména bronzové a železné šperky, zbraně, různé nástroje a součásti oděvu, také mince a samozřejmě nebudou chybět ani nalezené pravěké bronzové poklady. Na výstavě se také dozvíte, co k hledání s detektorem říkají současné zákony.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 4. v 17 hodin.

 

Zvýhodněné vstupné na výstavy Zachráněné poklady a Poklady ze staré knihovny

V šumperském muzeu návštěvníky pravidelně seznamujeme s různými poklady muzejních sbírek. Nedávno jsme zde otevřeli dvě výstavy, které mají slovo poklad už ve svém názvu: archeologickou výstavu Zachráněné poklady, představující nálezy učiněné pomocí detektorů kovů, a výstavu starých knih i rukopisů Poklady ze staré knihovny. Protože si myslíme, že výstavy patří k sobě a návštěvníci by je měli vidět obě, nabízíme jejich společnou prohlídku za zvýhodněné vstupné 50 Kč (plné) a 20 Kč (snížené). O důvod víc nenechat si ujít návštěvu muzea, které je plné pokladů.

obrázek

Přednáška: Příběhy a atmosféra Jeseníků předválečných

obrázek

změna 17. 3. 2022 v 17.00 hodin

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Přednáška a současně komentovaná prohlídka výstavy Zmizelý Hrubý Jeseník pojedná nejen o vzniku a koncepci této výstavy vytvořené Vlastivědným muzeem Jesenicka, ale rovněž o časech, kdy se při cestě na Červenohorské sedlo pásly krávy, dřevěné kapličky v hloubi lesů vítaly zástupy věřících a do tokání tetřevů se ozýval hřmot četných hamrů a pil. Přednáší Mgr. Matěj Matela, odborný pracovník Vlastivědného muzea Jesenicka.

Vstupné: plné 50 Kč, děti do 6 let zdarma

Počet míst na doprovodné akce je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070.

 

 

 

 

 

 

Zdenek Kubíček, Mandala – cesta k sobě

obrázek8. 3. – 1. 5. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Amatérský výtvarník Zdenek Kubíček (IG: mandala_cesta_k_sobe) z Olomouce představí kresby mandal. Mandaly jsou magické kruhové obrazce, které v indické náboženské tradici symbolizují vesmír a využívají se při meditaci. Do západní kultury se dostaly prostřednictvím psychoanalýzy C. G. Junga a své využití našly zejména v arteterapii. Kreslení mandal je určeno pro ty, kteří chtějí lépe poznat a pochopit sami sebe, podívat se na svoji osobní strukturu, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné, obtížně sdělitelné a mnohdy mimo dosah vědomého uchopení. Každý z nás má schopnost vyjádřit se malováním, výtvarné schopnosti ani vzdělání nejsou pro tuto tvorbu podstatné. Autor je civilním povoláním klinický psycholog a psychoterapeut. Jeho záliba v kreslení ho provázela už od dětství a svou cestu k námětu mandaly si našel v průběhu let. Tato forma tvořivosti mu pomáhá směřovat k vnitřní harmonii, představuje pro něj způsob sebevyjádření, relaxace, sebereflexe a psychohygieny.

Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

Dražba pro Dětský klíč Šumperk, o.p.s.

logo

Posláním neziskové organizace Dětský klíč Šumperk, o.p.s., je poskytování sociálních služeb (osobní asistence, odlehčovací služby, služby sociální rehabilitace a odborné sociální poradenství) osobám s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich blízkým. Hlavním cílem Dětského klíče je zkvalitnění života dětí, dospívajících i dospělých osob s PAS. Pomoci jim zapojit se do aktivit běžné populace, které jim jsou vzhledem k jejich handicapu obtížně dostupné. Poskytnout možnost odpočinku a regenerace sil rodičům, pečujícím celodenně o osobu s PAS.

 

BOHUMIL TEPLÝ / 1932–2020

obrázek3. 3. – 22. 5. 2022

Muzeum Šumperk

Sochař Bohumil Teplý je v povědomí veřejnosti zapsán především jako významná umělecká osobnost hanácké metropole. Vedle olomouckého ateliéru však čerpal energii a inspiraci i v podhůří Jeseníků, konkrétně ve Vernířovicích, kde vytvořil desítky působivých prací. V roce 2022 by umělec oslavil své 90. narozeniny a při této příležitosti se rozhodlo Vlastivědné muzeum v Šumperku představit jeho tvůrčí cestu.

Z šesti stovek prací, které Bohumil Teplý v průběhu své celoživotní umělecké dráhy vyhotovil, výstava připomene jednak umělcova ikonická díla, jednak přípravné modely. K vidění budou sochařské práce z rané doby i z posledních let. Instalace představí také medailérskou tvorbu umělce, tj. medaile a pamětní desky význačných osobností, a neopomene ani jeho restaurátorskou a pedagogickou činnost.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 3. 3. 2022 v 18.00 hod. ve Výstavní síni Muzea Šumperk.

Komentovaná prohlídka výstavy BOHUMIL TEPLÝ / 1932 - 2020, která se měla uskutečnit 13. 4. 2022, je z důvodu nemoci zrušena. Na další komentovanou prohlídku této výstavy se můžete těšit 17. 5. 2022 v 16 hodin. Děkujeme za pochopení.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

Video k výstavě (YouTube)

Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka

obrázek16. 2. – 1. 5. 2022

Památník Adolfa Kašpara

Světoznámý malíř Stanislav Lolek (1873–1936), jehož jméno je spojeno především s Mařákovou krajinářskou školou na Akademii výtvarných umění v Praze, vytvořil za svých studentských let na základě vyprávění revírníka Augustina Kořínka cyklus humorných kreseb o lišce Bystroušce, který se po čase stal inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Krátké povídky společně s kresbami začaly vycházet v roce 1920 v Lidových novinách, záhy se staly populárními a oslovily i Leoše Janáčka, kterému se povedlo prostřednictvím slavné opery rozšířit povědomí o lišce Bystroušce po celém světě.

Originály těchto ilustrací zakoupilo muzeum do svých sbírek v roce 1972, nicméně jako celek byly prezentovány ojediněle. Proto jsme se rozhodli představit kolekci dochovaných kreseb a připomenout, kdo za oblíbenými příhodami stojí, nejprve v šumperském muzeu, poté i v dalších detašovaných muzeích Vlastivědného muzea v Šumperku. Na letošní jarní sezónu přesouváme výběr kreseb Stanislava Lolka do Památníku Adolfa Kašpara, kde bude k vidění do 1. května 2022.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

Klasika Viva

14. 2. 2022 v 19 hodin

Muzeum Šumperk

Koncert Klasika Viva: Lucie Sedláková Hůlová, Martin Sedlák

České smyčcové duo založili houslistka Lucie Hůlová a violoncellista Martin Sedlák v roce 1994 během studia na Konzervatoři v Praze. Od té doby již absolvovali mnoho úspěšných vystoupení, a to nejen doma, ale i na festivalech v zahraničí (Švýcarsko, Španělsko, Rakousko, Řecko, Argentina, Sýrie, Jordánsko, Egypt, Rusko, Mexiko). Na koncertě v šumperském muzeu zahrají mimo jiné díla Niccola Paganiniho, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka nebo G. F. Händela.                                                                           

Vstupné: 150 Kč, snížené 80 Kč. Je možné zakoupit i online na https://goout.net/cs/listky/klasika-viva-lucie-sedlakova-hulova-and-martin-sedlak/hmwl/

Čas lovců a sběračů

obrázek11. 2. – 17. 4. 2022

Muzeum Mohelnice

Před více než jedním milionem let se na území dnešní jižní Evropy poprvé objevil předchůdce moderního člověka a nedlouho poté se začaly psát první dějiny osídlení dnešní Moravy. Po celou dobu trvání starších čtvrtohor, tedy do doby asi před 10 000 lety, se střídala studená a teplá období, která ovlivňovala nejenom vzhled a charakter krajiny, fauny a flóry, ale především také zvolenou strategii pro přežití tehdejšího člověka.

Jak a kdy člověk vznikl a jak vlastně vypadal v jednotlivých etapách svého vývoje? Čím se živil a s jakými dalšími živočichy mohl přijít ve své době do styku? Kdy a kde se objevují první stopy lidské činnosti a jak celý následující kulturní vývoj probíhal? Všechny tyto otázky Vám zodpoví výstava věnovaná zlomovému období nejenom v životě lidí – starší době kamenné.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie. V případě zájmu o komentovanou prohlídku nebo komentovanou prohlídku s výtvarnou dílnou (pro skupiny) se prosím předem objednejte na adrese barbora.tomesova(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo tel. čísle 603 165 403.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

ANNA BOČEK RONOVSKÁ. Neverending story

obrázek11. 2. – 3. 4. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Výstava v Hollarově galerii nabídne všem milovníkům výtvarného umění průhled do dosavadního díla šumperské rodačky Anny Boček Ronovské (*1975), rozené Doruškové, která vedle své volné tvorby působí jako pedagog na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP v Olomouci a v Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky MU v Brně.

Autorčiným hlavním vyjadřovacím jazykem je kresba, nicméně výsledky svého tvůrčího procesu interpretuje rovněž prostřednictvím grafiky či performancí.

„Kresba je činností, která je pro mě životní potřeba (potřeba, jako je jídlo a spánek) a má vyživovací i meditativní účinky. Pozorování světa se tím tříbí a citlivost percepce se zvyšuje. Percepce a schopnost otevřeného vnímání reality je asi jedna z mála věcí, která nás dokáže obohatit dlouhodobě a má smysl. Jak ovšem tyto zážitky a zkušenosti sdílet? To je asi jeden z klíčových faktorů, kterými se člověk v tvorbě zabývá. Nejen poznatelnost světa v jejím epistemologickém smyslu, ale i problém předání ostatním a jeho transformace v jakoukoliv formu samozřejmě proces deformuje, ale zároveň obohacuje. Vybrané médium je pak rozhodující pro výslednou podobu díla. Odvěký osvědčený model mozek–ruka jako nejkratší a nejrychlejší cesta je ovšem možno obohatit o zapojení stroje (fotoaparátu, počítače a jiných médií),“ vysvětluje Anna Boček Ronovská.

V šumperském muzeu budou představeny její umělecké práce z posledních let, především nejnovější projekt, v němž formát vyjadřuje nekonečné plátno displeje mobilu, umožňující „scrollovat“ printscreeny donekonečna nahoru i dolů, a autorka tak vytváří deníkový záznam, který může pokračovat neomezeně dál, jako linie obyčejných událostí a věcí.

Ve své tvorbě zkoumá také možnosti integrace těla, hlasu i výtvarného projevu, věnuje se propojování výtvarné edukace s jinými (např. technickými) obory a nevyhýbá se ani otázce mateřství či situaci ženy v různých rolích a obdobích života.

Vernisáž proběhne v pátek 11. února v 17.00 hod. v Hollarově galerii Muzea Šumperk. Zahájení výstavy doplní performance Anny Boček Ronovské a Cimbálová muzika CML Šumperk.

V souvislosti s epidemiologickou situací sledujte případné změny programu na www.muzeum-sumperk.cz.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Lyrická perokresba

obrázek5. 2. – 24. 4. 2022

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Autorkou nové výstavy v zábřežské Minigalerii je Věra Dupynová, která ve své tvorbě využívá převážně perokresbu. Každá linka její kresby vypráví svůj příběh.  

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmizelý Hrubý Jeseník

obrázek4. 2. – 27. 3. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Fotografická výstava přibližuje podobu krajiny jesenického pohoří, jak vypadala v časech staré rakousko-uherské monarchie a dále v období první republiky. Prohlédnete si řadu mnohdy unikátních dobových snímků, pocházejících z muzejních i soukromých sbírek, které jsou doplněny o současné fotografie. Pomocí moderní techniky pak můžete porovnávat, nakolik se tato místa do dnešních dní změnila. Výstava rovněž představí geomorfologické členění oblasti Hrubého Jeseníku, přičemž každý celek symbolizuje jedno zvíře – Pradědskou hornatinu kamzík, Keprnickou hornatinu tetřívek obecný a Medvědskou hornatinu jeho dávný obyvatel medvěd hnědý. Výstava je zapůjčena z Vlastivědného muzea Jesenicka.                    

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Co šeptají andělé - komentovaná prohlídka výstavy

obrázek2. 2. v 16 hodin, 6. 2. v 15 hodin

Muzeum Šumperk (výstavní síň)

Na výstavě Co šeptají andělé můžete spatřit sochy, obrazy, grafiky i předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Množství exponátů z muzejních sbírek doplňují cenná umělecká díla zapůjčená z klášterního kostela v Šumperku a zámku Velké Losiny. Přijměte pozvání k prohlídce výstavy s výkladem historičky umění Kristiny Lipenské a etnografky Márie Kudelové.                                                                   

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

V rukou restaurátora

obrázek15. 1. – 17. 4. 2022

Muzeum Zábřeh

Práce muzejního konzervátora nespočívá jen v oprašování sbírkových předmětů v depozitáři. Proto přijďte na výstavu do Muzea Zábřeh zjistit, co všechno jeho činnost skutečně obnáší a kde všude stopy jeho zásahů můžete vidět nebo vnímat. Na vybraných sbírkových předmětech je představen nejen um muzejního konzervátora, ale také mnohem více patrné zásahy restaurátorů, kteří svými kouzly zachraňují to, co konzervace již nedokáže. Vystaveno bude několik desítek sbírkových předmětů, které většinou během posledních 10 let prošly dílnami konzervátorů a restaurátorů, a Vy tak můžete na vlastní oči obdivovat jejich umění.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma  

 

 

Vytrženo z fotobloku

obrázek17. 12. 2021 – 27. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Výstava autorských fotografií paní Ivany Remešové.         

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andělské tvoření

obrázek16. 12. 2021 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Těšíte se na Vánoce? Pak určitě nezapomeňte 16. prosince navštívit šumperské muzeum. Pro malé i velké návštěvníky jsme připravili pečení a zdobení perníčků, výrobu vánočních přání a dekorací i jiné aktivity. První vánoční stromeček si budete moci nazdobit již u nás, a to prostřednictvím vlastnoručně vyrobených ozdob. V rámci akce můžete zhlédnout výstavu „Co šeptají andělé“ a pohrát si ve „Velké muzejní herně“, kde na Vás čeká spousta hlavolamů a her, které zaujmou i nejmenší. Skupiny prosím objednávejte na adrese sarka.gronychova (@) muzeum-sumperk.cz. 

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Adventní řemeslný den

program12. 12. 2021 od 9.30 do 16 hodin

Muzeum Mohelnice

Třetí adventní neděli zveme do mohelnického muzea na akci s názvem Adventní řemeslný den. Návštěvníky čeká řemeslný jarmark s ukázkami výroby, tvoření pro děti, pečení perníčků a prohlídka výstavy betlémů. Spoluorganizátory akce jsou Spolek ručních řemesel Mohelnice a Mohelnické kulturní a sportovní centrum. 

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Adventní večer v muzeu - autorské čtení

obrázek10. 12. 2021 od 17:30 hodin

Muzeum Mohelnice

Hosty profesora Milana Valenty budou Miroslav Demel, Ruda Beran, Michal Růžička, Pavel Kašpar, Ivo Šmoldas.

Vstupné 120 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co šeptají andělé

obrázek8. 12. 2021 – prodlouženo do 6. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Andělé coby prostředníci mezi Bohem (božstvy) a lidmi člověka provázejí od nepaměti.  V křesťanské tradici svou roli sehrávají nejen ve vánočním příběhu, bible o nich vypráví prakticky už od stvoření světa. Navzdory sekularizaci a kulturním změnám ve 20. století zůstává téma anděla pro mnoho lidí i umělců až do současnosti aktuální, zrcadlící spirituální rozměr člověka. Výstava představí sochy, obrazy, grafiky i sbírkové předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Vedle historických sbírek a betlémů nezůstane opomenut ani regionální projekt Andělárium a živoucí mikulášsko-andělské tradice.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

Program pro školy:

Pro školní skupiny (MŠ, ZŠ) k výstavě nabízíme edukační programy s andělskou výtvarnou dílnou. Cena programu je jednotná: 50 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma. Termín návštěvy si prosím objednejte předem na adrese: kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu: 583 363 087.

 

Staňte se součástí andělské výstavy!

V adventním a vánočním čase se výkladní skříně obchodů i naše domovy zaplní nejrůznějšími podobami andělů, kteří se stali jedním ze symbolů svátků. V předvečer sv. Mikuláše spolu se světcem a čerty andělé obživnou a zaplní ulice města. Tento rok se zabydlí i ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku, kde pro vás chystáme andělskou výstavu. Obracíme se i na veřejnost s výzvou o spolupráci. Pokud jste někdy v mikulášské nadílce vy nebo vaše děti hráli roli anděla, máte fotografii v tomto kostýmu a rádi se s ní pochlubíte, prosíme, zašlete nám ji do 7. prosince na adresu: maja.kudelova (@) muzeum-sumperk.cz nebo kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz. V případě, že ještě fotografii anděla nebo s andělem nemáte, tak to můžete stihnout letos a vaše fotografie se stanou součástí výstavy „Co šeptají andělé“, která bude otevřena 8. prosince 2021 ve Výstavní síni.

Děkujeme.

obrázekobrázek

 

Výstava ateliéru "U Ibišků" ZUŠ Loštice

obrázek1. 12. 2021 - 13. 2. 2022

Památník Adolfa Kašpara

Na výstavě představuje své výrobky ateliér "U Ibišků" Základní umělecké školy v Lošticících. Žáci čerpali inspiraci při návštěvě expozice Památníku A. Kašpara věnované unikátním loštickým pohárům. Keramické výrobky doplňují také kresby malých budoucích umělců.

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 12. 2021 v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

Půjdem spolu do Betléma

obrázek27. 11. 2021 – 9. 1. 2022

Muzeum Zábřeh

Letošní vánoční svátky opět doprovodí výstava betlémů z našich muzejních sbírek. V zábřežském muzeu se můžete potěšit pohledem na více než dvacet betlémových souborů vyrobených z rozmanitých materiálů, v různých obdobích a v různé velikosti. Každý z tvůrců, jejichž díla jsou na výstavě zastoupena, vytváří betlémy po svém, každý má jiné výtvarné cítění, používá jinou techniku. I když všichni zachycují v jádru stejnou betlémskou vánoční událost, jejich ztvárnění je různé.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i nejnovější přírůstky naší sbírky, betlém Břetislava Vávry z Klopiny, vyrobený v roce 2018, a půvabný pletený betlém, který v roce 2006 vyrobily společně Marie Macková, Josefa Psotová a Jana Tunysová a do sbírek našeho muzea jej darovaly v loňském roce.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma 

 

 

 

 

 

 

Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka

obrázek25. 11. 2021 – 6. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Světoznámý malíř Stanislav Lolek (1873–1936), jehož jméno je spojeno především s Mařákovou krajinářskou školou na Akademii výtvarných umění v Praze, vytvořil za svých studentských let na základě vyprávění revírníka Augustina Kořínka cyklus humorných kreseb o lišce Bystroušce, které se po čase staly inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Krátké povídky společně s kresbami začaly vycházet v roce 1920 v Lidových novinách, záhy se staly populárními a oslovily i Leoše Janáčka, kterému se povedlo prostřednictvím slavné opery rozšířit povědomí o lišce Bystroušce po celém světě. Originály těchto ilustrací zakoupilo muzeum do svých sbírek v roce 1972, nicméně jako celek byly prezentovány ojediněle. Letos jsme se rozhodli představit kolekci všech dochovaných kreseb a připomenout, kdo za oblíbenými příhodami stojí.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 25. 11. 2021 v 17 hodin.

 

Doprovodný program:

Pro MŠ, ZŠ a SŠ k výstavě nabízíme edukační programy. V případě zájmu se prosím objednávejte předem na e-mailu lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 094. Cena programu je 20 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

V prosinci nabízíme jako doprovodný program k výstavě středeční tvořivá odpoledne, na kterých si v rámci prohlídky výstavy Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka můžete vytvořit vánoční přání.

Tvoření bude připraveno ve středu 1. 12., 8. 12., 15. 12. a 22. 12. od 14.00 do 16.45 v Hollarově galerii.

Doprovodný program je ZDARMA k platné vstupence na výstavu Liška Bystrouška. Video k výstavě.

Mně se líbí Bob! (Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí)

obrázek11. 11. 2021 – 30. 1. 2022

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava Mně se líbí Bob! je projektem Popmusea v Praze a vznikla v souvislosti s oslavou osmdesátých narozenin Boba Dylana (narodil se 24. 5. 1941). Výstava sleduje fenomén ‚Dylan na český způsob‘ z mnoha různých úhlů. Dokumentuje, co se o Dylanovi psalo ve zdejším – nejen hudebním – tisku před rokem 1989 a jak tyto texty ovlivnily vnímání jeho života a tvorby. Sleduje historii překladů jeho textů, včetně dosud neznámých objevů v některých soukromých sbírkách, a také otisk v české próze. Připomene také Dylanovy památné koncerty v Praze v polovině devadesátých let 20. století.                 

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 11. 2021 v 16 hodin společně s výstavou Blues Alive.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Video z výstavy (YouTube)

 

 

 

 

 

BLUES ALIVE 25

obrázek11. 11. – 28. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Výstava BLUES ALIVE 25 prezentuje především prostřednictvím fotografií, ale i dalších artefaktů čtvrtstoletí trvající historii festivalu, který se od lokálních začátků propracoval mezi nejprestižnější evropské akce svého druhu a získal řadu kontinentálních i zámořských ocenění. Autory vystavených fotografií jsou jedni z nejuznávanějších hudebních fotografů v České republice: Ivan Prokop, Tomáš Turek, Vojtěch Turek, Jindřich Oplt a Martin Siebert.

Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 11. 2021 v 16 hodin společně s výstavou Bob Dylan.

V době konání festivalu bude výstava otevřena od 9.00 do 21.00 hodin.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Video z výstavy (YouTube)

 

 

 

 

 

Betlémy

obrázek6. 11. 2021 – 6. 2. 2022

Muzeum Mohelnice

Výstava betlémů s mezinárodním rozsahem bude zahájena 6. listopadu v prostorách Muzea Mohelnice a částečně v prostorách „minimuzea“ řemesel v Mohelnici na Kostelním náměstí. Jejími spolupořadateli jsou České sdružení přátel betlémů z.s. (člen Světové federace betlemářů UN–FOE–PRAE se sídlem v Římě), Vlastivědné muzeum v Šumperku, Spolek ručních řemesel z.s. Mohelnice a regionální pobočka ČSPB z.s.

Cílem organizátorů je ukázat široké veřejnosti krásu betlémů vyrobených z různých materiálů a pocházejících ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

Součástí výstavy bude workshop s komentovanou prohlídkou a ukázkou výroby betlémů, určený především mohelnickým dětem a dětem z blízkého okolí, a v neposlední řadě i prohlídka celoročně vystavovaného betlému umístěného v boční kapli kostela sv. Tomáše Becketa, jenž je zároveň i jedním z největších mechanických kostelních betlémů u nás.

Výstavu finančně podpořily Olomoucký kraj a město Mohelnice.

Vernisáž výstavy se uskuteční 6. 11. 2021 v 15 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

Enkaustika

obrázek5. 11. 2021 – 30. 1. 2022

Muzeum Zábřeh (minigalerie)

Autorkou nové výstavy v zábřežské Minigalerii je Libuše Trunečková, která k tvorbě využívá malířskou techniku zvanou enkaustika – malování horkým voskem. K vidění budou také abstraktní obrazy malované akrylem.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Halloween a zámecká strašidla

obrázek30. 10. 2021 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Poslední říjnovou sobotu obsadí Úsov zámecká strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

25 let paličkované krajky v Mohelnici

obrázek14. 10. – 3. 11. 2021

Muzeum Mohelnice

Výstava se ohlédne za 25letou činností Spolku ručních řemesel Mohelnice a současně se zaměří na krajky s květinovými vzory. Součástí vernisáže bude módní přehlídka vlastní tvorby a přednáška paní Dany Mihulkové – Ohlédnutí za projektem Bobbin Lacee (2019–2021) pro krajkářky ze 6 zemí EU. Za Českou republiku se ze Spolku ručních řemesel Mohelnice projektu zúčastnilo 16 žáků a jeden lektor. Nad celou akcí převzal záštitu hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek.               

Vernisáž výstavy se uskuteční 14. 10. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Jaromír 99

obrázek14. 10. – 7. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Letošní, již sedmnáctý ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu je věnován tvorbě spisovatele Jaroslava Rudiše. Vlastivědné muzeum v Šumperku festivalový program obohatí výstavou výtvarníka, skladatele, textaře a hudebníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99. Švejdík s Rudišem společně vytvořili kultovní komiksovou trilogii, jejíž hlavní postavou je výpravčí Alois Nebel z fiktivního nádraží Bílý Potok v Jeseníkách. Autorská dvojice se podílela také na filmu natočeném podle komiksu náročnou animační technikou rotoskopie. Švejdík pro film složil proslulý hit Půlnoční, který nazpíval Václav Neckář. Výstava spolu s tvorbou Jaroslava Rudiše a přiblížením spolupráce obou umělců na poli literatury, filmu i hudby představí Jaromíra 99 jako oceňovaného autora komiksů (Zámek, Zátopek, Zatím dobrý). Jádrem výstavy bude cyklus velkoformátových tisků s motivy z Jesenicka, které Švejdík nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 – tam odkud jsem.

Zahájení výstavy 14. 10. 2021 v 17.00 hodin – z Rudišova románu Grandhotel čtou studenti Gymnázia Šumperk – vstup volný.

Vstupné (mimo zahájení): plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma.

 

Doprovodný program pro školy:

Pro kolektivy ze základních i středních škol k výstavě nabízíme komentované prohlídky. Program prosím objednávejte předem na e-mailu kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 087. Cena programu je 20 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

 

 

Mezinárodní den archeologie

obrázek13. 10. 2021 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku program pro rodiny s dětmi, školy, školky i další zájemce. Návštěvníci budou moci otestovat své znalosti a prostřednictvím skutečných archeologických nálezů a také některých pravěkých řemesel lépe poznat kultury našich předků. V prostorách Pavlínina dvora budou tradičně připravena stanoviště s možností vyzkoušet si základní výrobní postupy, které byly pro pravěké lidi denním chlebem. Chybět nebude ani ukázka archeologických nálezů z jednotlivých období naší historie. Návštěvníci tak budou moci na vlastní kůži okusit, jaký byl život v pravěku.

Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Školní skupiny prosím objednávejte na adrese barbora.tomesova (@) muzeum-sumperk.cz , tel. 603 165 403.

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní den archeologie

obrázek12. a 16. 10. 2021 od 9 do 16 hodin

Muzeum Mohelnice

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku dvoudenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce. Pozor! Tentokrát nevšedně v úterý a také sobotu.

Přijďte si k nám vyzkoušet, jaký byl život v pravěku a co bylo pro naše předky denním chlebem. V prostorách Muzea v Mohelnici budete moci zkusit, jak se na ohništi pekly placky, otestovat svou zručnost při mletí mouky, zjistit, jak náročné bylo vyrobit jednoduchý kamenný nástroj, a mnoho dalšího. K tomu všemu budou probíhat komentované prohlídky stálé expozice Pravěk Mohelnicka, které povede archeolog našeho muzea.

Program oslav je vhodný pro všechny věkové kategorie. Školní skupiny prosím objednávejte na adrese mohelnice (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu 583 430 693.

Vstupné je 50 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.

Velká muzejní herna

obrázek12. 10. 2021 –  prodlouženo do 13. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

Muzejíčko, specifické zařízení šumperského muzea pro rodiny s dětmi, děti a mládež, zahájilo svou činnost 5. února 2016 a první výstavou byla Zimní herna, která navázala na veleúspěšný projekt Pojďte, děti, budeme si hrát. Páté narozeniny našeho Muzejíčka bychom rádi oslavili připomenutím těch nejúspěšnějších her, atrakcí a hádanek, které tvořily základ výstav v uplynulých pěti letech. Všechny exponáty jsou originály a vyšly z dílny šikovných zaměstnanců Vlastivědného muzea v Šumperku. A právě díky originalitě a perfektnímu zpracování jsou naše herny velmi oblíbené i v jiných městech po celé ČR, zapůjčeny byly například do Jeseníku, Poličky, Prahy nebo Jihlavy.

Velká muzejní herna bude otevřena v úterý 12. října 2021 a návštěvníci se mohou těšit nejen na TOP výběr léty prověřených atrakcí, ale také na několik zbrusu nových exponátů, hádanek a her.

Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že se Vám naše staronová herna bude líbit.

Výstava je vhodná pro předškoláky a žáky základních škol.                                                                                              

V případě zájmu se můžete objednat na adrese sarka.gronychova (@) muzeum-sumperk.cz.    

Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

Přednáška - Prezentace obrazového materiálu s výkladem k výstavě Marie Ebnerová z Eschenbachu, rozená Dubská, Zdislavice – Lysice – Žádlovice

obrázek8. 10. 2021 od 17 hodin

Muzeum Mohelnice

Přednášející: Luděk Štipl (Respekt a tolerance), Zbyněk Žouželka (Muzeum Mohelnice).

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška a uvedení nové knihy: Architekt Georg Berger: Šumperský sen

obrázek5. 10. 2021 v 17.00 hodin

Muzeum Šumperk (Přednáškový sál)

V rámci celorepublikového festivalu Den architektury slavnostně představíme novou knihu Architekt Georg Berger: Šumperský sen. Záštitu nad publikací laskavě převzal starosta města Šumperka Tomáš Spurný. Autorka knihy, historička umění Kristina Lipenská, během večera přiblíží téma publikace přednáškou s vizuálním doprovodem.

Počet míst na program je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu 583 363 070 nebo e-mailu: vstupenky (@) muzeum-sumperk.cz.

Vydání knihy finančně podpořila společnost CERBER a. s.

Vstup volný

 

Vycházka - Šumperkem po stopách Georga Bergera

obrázekSobota 2. 10. 2021 ve 14.00 hodin

Neděle 3. 10. 2021 v 10.00 hodin

Muzeum Šumperk

Architekt Georg Berger (1856–1930) tvořil v duchu pozdního historismu. Do Šumperka přišel z Vídně a zanechal tu nepřehlédnutelnou stopu. Během vycházky se zaměříme nejen na všeobecně známé Bergerovy veřejné stavby, jakými jsou divadlo a radnice. Objevíme společně řadu jeho vil, ale také obchodní domy, hotel či vinárnu. Přiblížíme si, co obnáší tzv. heimatstil, a zamyslíme se nad tím, proč Berger právě v Šumperku dosáhl takového úspěchu. Vycházku povede historička umění Kristina Lipenská.

Program se koná v rámci celorepublikového festivalu Den architektury.

Sraz účastníků bude na Hlavní třídě u divadla. Počet míst na program je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu 583 363 070 nebo e-mailu vstupenky (@) muzeum-sumperk.cz.

Vstup volný

 

 

 

 

Ondřej Kotinský – obrazy

obrázek1. 10. – 12. 12. 2021

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Pro autora výstavy Ondřeje Kotinského, rodáka ze Šumperka, je v malbě důležitá expresivita výrazu a výrazná barevnost. Středem jeho námětů je figura, ať už lidská, zvířecí, nebo jakákoliv jiná.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Setkání kronikářů

30. 9. 2021 od 9.30 hodin

Dubicko

IV. ročník setkání kronikářů Svazku obcí Mikroregionu Zábřežsko.

Potvrzení účasti prosím na e-mail evapetras@seznam.cz nebo 731 575 564.

 

 obrázek

 

Bílá paní a strašidla

obrázek25. 9. 2021 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Dne 25. září vpodvečer se role průvodců po úsovském zámku ujmou jeho strašidelní obyvatelé, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Den s hrnčíři

obrázek23. 9. 2021 od 9 do 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara

Pro děti i dospělé jsme v nové expozici připravili zábavný program, ve kterém objevíme „tajemství“ středověkých loštických hrnčířů. Přiblížíme si technologii výroby unikátních pohárů s puchýřky a prohlédneme si nejstarší pravěké keramické nálezy. Ve výtvarné dílně si děti vyzkoušejí práci s hlínou. Výrobky ve tvaru loštického poháru, malé nádobky nebo korálku si odnesou s sebou.  

Jednotné vstupné: 40 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Mirko Hanák 1921–1971

obrázek23. 9. – 21. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Mirko Hanák patří k nejvýraznějším autorům české knižní ilustrace šedesátých let. K okolí Zábřehu a jesenické přírodě jej pojilo hluboké osobní pouto, budované od dětských let. Pro nesporné umělecké kvality jeho díla a autorův vztah k regionu Vlastivědné muzeum v Šumperku již od sedmdesátých let soustředěně shromažďuje sbírku jeho prací. V letošním roce si připomínáme 100. výročí Hanákova narození a žel shodou okolností také půlstoletí, jež uplynulo od chvíle, kdy jej na vrcholu tvůrčích sil dostihla zákeřná nemoc, které jako padesátiletý podlehl. Kulturní přínos této mimořádné osobnosti měla v tomto jubilejním roce připomenout prezentace šumperské kolekce Hanákova díla v bratislavském muzeu Danubiana. Nepříznivá epidemická situace představení Hanákova díla v Bratislavě nakonec pro tento rok neumožnila. Naopak návštěvníci šumperského muzea nyní mají jedinečnou možnost se zatajeným dechem obdivovat tušové kresby, akvarely i grafiky, ve kterých umělec dokázal zachytit prchavé okamžiky vypozorované v přírodě.

Výstava bude zahájena vernisáží 23. 9. 2021 v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

 

Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme … aneb Pomocníci v kuchyni

obrázekProdlouženo do 21. 11. 2021

Muzeum Zábřeh

Jak vypadaly první hrnce? Změnila se nějak vařečka? Kdy vznikl otvírák na konzervy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí z historie kuchyňských pomocníků najdete na výstavě ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. K vidění budou interiéry historických kuchyní, ale především zde představíme vývoj kuchyňského nádobí, náčiní a mechanických i elektrických přístrojů, které hospodyňka potřebovala k přípravě pokrmů. Nebude chybět ani kolekce zástěrek a užitkového textilu, který k vaření neodmyslitelně patří.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Reemigranti: o minulosti rumunských Slováků

obrázek16. 9. 2021 v 17 hodin

Muzeum Šumperk (přednáškový sál)

Rumunští Slováci, jejichž předkové v první polovině 19. století osídlili lesnaté kopce severního Sedmihradska, po 2. světové válce v počtu několika tisíc rodin reemigrovali do Československa. Byli z velké většiny usídleni v českých a moravských pohraničních oblastech, zvláště na Šumavě a v Jeseníkách, včetně severního Šumperska. V těchto regionech dodnes nalézáme množství jejich potomků. Kniha „Reemigranti“, kterou přednášející na podzim roku 2018 vydal, byla sedmdesát let po příchodu reemigrantů vůbec první shrnující prací na toto téma. Přednáší Radek Ocelák, M.Sc.

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Made in Šumperk – Průmyslová tvář města Šumperka včera a dnes

obrázek14. 9. – 7. 11. 2021

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Město Šumperk bývalo kdysi vyhlášeným centrem textilnictví. Ačkoli textilní výroba naštěstí ještě zcela nezanikla, slávu tohoto města šíří do světa firmy působící převážně ve zcela jiných oborech. Které to jsou, jak dlouho už zde působí a jaká odvětví tedy prezentují? Co vyrábějí a jak si jejich produkty vedou na domácím i zahraničním trhu? Pokud chcete poznat současnou průmyslovou tvář města, pak navštivte Výstavní síň Pavlínina dvora. Jednotlivé podniky, se kterými muzeum v rámci příprav navázalo spolupráci, se zde představí nejen slovem a obrazem, ale především množstvím zajímavých exponátů, ať již půjde o originální produkty, nebo jejich modely. Zjistíte třeba také, jak tyto firmy podporují vzdělávání mladých lidí nebo život ve městě. A nahlédnete i do činnosti Okresní hospodářské komory Šumperk, jejímiž členy prezentované firmy z velké většiny jsou.

Výstava se koná s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, které nad ní také převzalo záštitu.

K výstavě nabízíme i možnost komentované prohlídky. V případě zájmu objednávejte prosím předem na e-mailu michaela.kollerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu 736 760 600.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 14. 9. v 17 hodin.

Upoutávka na výstavu: 
 

Šumperský hafan 2021

obrázek12. 9. 2021 od 13 hodin

Muzeum Šumperk (Pavlínin dvůr)

Přihláška Hafan (PDF)   Přihláška Hafan (Excel)

Již 13. ročník oblíbené zábavné soutěže psů všech ras a velikostí, s PP i bez PP proběhne 12. září 2021 na nádvoří Pavlínina dvora v Šumperku. Účelem akce Šumperský hafan 2021 je – stejně jako v minulých letech – vytvořit prostor pro setkání velmi početné skupiny obyvatel se zájmem o psy a kynologii. Soutěžit se bude nejen o titul Šumperský hafan 2021, ale také o psa šikulu a o nejlepšího mladého vystavovatele. Zlatým hřebem bude jistě opět soutěž o nejlepší kostým. Významná část programu bude zaměřena na dětského návštěvníka, jemuž se pokusí představit psa nejen jako mazlíčka, ale také jako společníka při sportování, vycházkách a zábavě. V neposlední řadě budou na akci představeny neziskové organizace (mezinárodní, celostátní i regionální), které se zabývají záchranou psů, a regionální útulky, jež opět přivedou i své čtyřnohé svěřence.

Všichni pejsci musí mít očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině.

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma. Poplatek za soutěžícího psa 70 Kč (pes a jeho pán).

Uzávěrka přihlášek je prodloužena do 9. 9. 2021. 

 

 

 

Marie Ebnerová z Eschenbachu, rozená Dubská, Zdislavice – Lysice – Žádlovice

obrázek9. 9. – 10. 10. 2021

Muzeum Mohelnice

Výstava věnovaná výjimečné spisovatelce, šlechtičně, zastánkyni lidí chudých či zmítaných nespravedlností života, ženě, jejíž tvorba byla oceněna nominací na Nobelovu cenu, spisovatelce úzce spjaté s naší zemí, avšak námi zapomenuté. Výstava prezentuje osobnost Marie Ebnerové z Eschenbachu (1830–1916), rozené Dubské z Třebomyslic, rodačky ze Zdislavic u Kroměříže, významné rakouské spisovatelky, která, ač žila nejprve střídavě a později trvale ve Vídni, byla po celý svůj život úzce spjatá s prostředím rodné Moravy. Zde často čerpala inspiraci, milovala zdejší lid i kraj. Výstavu připravilo občanské sdružení Respekt a tolerance v roce 2016 k 100. výročí úmrtí spisovatelky.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vernisáž výstavy se uskuteční 9. 9. v 17 hodin.

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Houby jedlé a jim podobné jedovaté

obrázek9. 9. 2021 v 17 hodin

Muzeum Šumperk (přednáškový sál)

V rámci doprovodného programu výstavy hub proběhne i přednáška mykoložky Bc. Terezy Tejklové s názvem „Houby jedlé a jim podobné jedovaté“. Těšit se na Vás bude ve čtvrtek 9. 9. 2021 v 17.00 v přednáškovém sále šumperského muzea. 

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Přednáška - Architekt a návrhář Josef Hoffmann

obrázek25. 8. v 17 hodin

Muzeum Šumperk (přednáškový sál)

Jako doprovodný program k výstavě Šumperk ve víru secese jsme pro milovníky architektury a užitého umění připravili přednášku věnovanou životu a dílu architekta a návrháře Josefa Hoffmanna, který se ve své tvorbě intenzivně zajímal o symbiózu architektury, umění a uměleckých řemesel. Stál u zrodu vídeňského uměleckého sdružení Secese. Patřil k zakladatelům proslulých uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte, které až do roku 1931 umělecky vedl. K jeho nejproslulejším projektům patří sanatorium v Purkersdorfu, bruselský palác Stoclet, vídeňská vila Skywa-Primavesi, dům pro hosty hutě Poldi v Kladně, domy Sigmunda Berla v Bruntále a Fritze Grohmanna ve Vrbně pod Pradědem či adaptace rodného domu v Brtnici. Klíčovým se pro Hoffmanna stalo seznámení s mecenáši Otto a Mädou Primavesiovými, pro které vytvořil řadu stěžejních návrhů, k nimž patří vedle přestavby dnes již neexistujícího bankovního domu v Olomouci a vybavení olomoucké vily zejména letovisko v Koutech nad Desnou. Na Šumpersku před rokem 1920 adaptoval také lázeňský areál ve Velkých Losinách. Přednášku povede historička umění Kristina Lipenská.

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

Počet míst na doprovodné akce je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070

 

 

 

 

 

Houby

obrázek9. - 11. 9. 2021

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

V předsálí Rytířského sálu proběhne ve dnech 9. – 11. září 2021 22. výstava hub, věnovaná RNDr. Magdě Zmrhalové. Díky jejímu úsilí se v Šumperku od roku 1999 každoročně můžeme těšit na mykologickou výstavu.

Ani letos nebude chybět mykologická poradna, vedená Bc. T. Tejklovou, Mgr. L. Zíbarovou a Mgr. D. Dvořákem. Návštěvníci muzea budou mít opět možnost nechat si své houby odborně určit.

Aby byla zajištěna pestrá škála exponátů, chtěli bychom se obrátit na širokou veřejnost s prosbou o podporu výstavy, a to sběrem hub k vystavení. Uvítáme jakékoliv čerstvé druhy hub. Zájemci je mohou odevzdávat na pokladně šumperského muzea během středy 8. září nebo je donést přímo na výstavu. Determinaci hub pomůže, budou-li houby neočištěné a neokrájené, ideálně doplněné údajem o lokalitě a biotopu či okolo rostoucích dřevinách. Prosíme také o uvedení jmen sběratelů, neboť vzácné či méně běžné druhy hub budou po skončení výstavy zaherbářovány.        

Jelikož budou vystaveny živé houby, je konání výstavy časově omezeno na pouhé tři dny. Návštěvu si můžete naplánovat na čtvrtek a pátek od 9.00 do 17.00 hod.  nebo na sobotu od 9.00 do 12.00 hod.

 Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

V rámci výstavy proběhne i přednáška mykoložky Bc. Terezy Tejklové s názvem „Houby jedlé a jim podobné jedovaté“. Těšit se na Vás bude ve čtvrtek 9. 9. 2021 v 17.00 v přednáškovém sále šumperského muzea. 

Organizované skupiny musí prohlídku výstavy objednat na tel. čísle 583 363 070. Skupiny nad 20 osob musí mít s sebou potvrzení o testu na COVID-19. Děkujeme za pochopení.

Komentovaná prohlídka výstavy Šumperské veduty

obrázek11. 8. 2021 v 16 hodin

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Veduta neboli pohled na město byla v evropském výtvarném umění velmi populárním žánrem. Vyobrazení lze vnímat nejen jako svébytná umělecká díla, ale také jako důležitý historický pramen. Rozmanitou kolekcí šumperských vedut, uložených až na výjimky ve sbírkách muzea, Vás provede jedna z kurátorek výstavy Lenka Müllerová.             

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz menšin v regionech pohraničí

obrázek5. 8. – 19. 9. 2021                                           

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

V Hollarově galerii bude 5. srpna v 17 hodin vernisáží otevřena výstava Obraz menšin v regionech pohraničí, která představí rozmanitosti kultur lidí různých národností žijících ve 20. a 21. století ve vybraných regionech pohraničí včetně Šumperska. Ukáže specifické atributy kultur národnostních menšin, a to jak na fotografiích a v textech, tak především v řadě autentických předmětů, jež tyto lidi provázely. Putovní výstava je výstupem projektu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR „Právní, historické a společenskovědní aspekty nových a tradičních menšin v České republice“, podpořeného Ministerstvem kultury ČR.

Vernisáž výstavy se uskuteční 5. 8. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Zastav se, člověče

obrázek29. 7. – 31. 10. 2021

Muzeum Zábřeh

Autorka fotografické výstavy Martina Steidlová se nechává inspirovat krásou přírody a přítomným okamžikem. Její fotografie vznikají nejčastěji při procházkách v okolí Drozdova.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

Vycházka: Šumperské kašny a fontány

obrázek28. 7. 2021 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

Do parného léta jsme pro návštěvníky připravili vlastivědnou vycházku po šumperských kašnách a fontánách. Pojďte s námi pod vedením historičky umění Kristiny Lipenské objevit známé i neznámé vodní prvky ve městě. Připomeneme si i kašny již neexistující a odhalíme jednu záhadu.                                                                                                                  

Jednotné vstupné pro vycházky: 50 Kč, děti do 6 let zdarma                                                        

Sraz účastníků vycházky bude v 17.00 hod. u pokladny muzea.

Počet míst na vycházku je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070.

Dle aktuálních vládních nařízení je podmínkou účasti na vycházce potvrzení TNO (test – imunita po prodělané nemoci covid 19 – očkování).  

 

 

 

 

 

Pohádky na zámku Úsov

obrázek24. 7. 2021 od 9.30 do 17.00 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

I v letošním roce na návštěvníky čeká mnoho pohádkových scének. Návštěvu přislíbili šmoulové i se zlomyslným Gargamelem, tři veselá prasátka budou bránit domeček před zlým vlkem, ježibaba bude lákat na perníčky Jeníčka s Mařenkou, zlobit budou všeteční čertíci a na malé návštěvníky se těší včelí medvídci. Tomu všemu bude velet pan král s královnou. V rámci akce můžete navštívit také Strašidelný labyrint, doplněný o nová strašidla, expozici Putování středověkem nebo výstavu Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.                                                                          

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

Podmínky pro vstup osob do některých vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích nebo jiných podobných činnostech:

a) osoba absolvovala nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

b) osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

c) osoba byla očkována proti onemocnění covid-19 a doloží národním certifikátem o provedeném očkování nebo národním certifikátem o dokončeném očkování, že u očkování uplynulo:

i) od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo

ii) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní; nebo

d) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní, nebo

 e) osoba na místě podstoupí preventivní antigenní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem, nebo

f) osoba absolvovala v rámci testování zaměstnanců nejdéle před 72 hodinami test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou a byl osobě poskytnut jejím zaměstnavatelem, s negativním výsledkem; tato skutečnost se dokládá potvrzením od zaměstnavatele nebo čestným prohlášením, nebo

g) osoba ve škole nebo školském zařízení absolvovala nejdéle před 72 hodinami test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem, tato skutečnost se dokládá čestným prohlášením, resp. čestným prohlášením zákonného zástupce osoby nebo potvrzením školy.

Komentovaná prohlídka výstavy Šumperk ve víru secese

obrázek15. 7. 2021 v 16 hodin

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava Šumperk ve víru secese přibližuje secesní architekturu, malířství, módu i umělecké řemeslo. Všímá si mimořádných osobností éry secese se Šumperskem spojených. Detailně se věnuje venkovskému sídlu rodiny Primavesi v Koutech. Vzácný soubor keramiky z kachlových kamen z Koutů je v Šumperku představen vůbec poprvé. Návštěvníkům nabízíme možnost prohlédnout si výstavu s výkladem kurátorky Kristiny Lipenské.               

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Počet míst na komentovanou prohlídku je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070

Dle aktuálních vládních nařízení je podmínkou účasti na komentované prohlídce potvrzení TNO (test – imunita po prodělané nemoci covid 19 – očkování) = covidpas.  

 

 

 

 

 

Vycházka: Secesní architektura Šumperka

obrázekMuzeum Šumperk

14. července 2021 v 17 hod. (východní okruh)

21. července 2021 v 17 hod. (západní okruh)

4. srpna 2021 v 17 hod. (východní okruh)

Jako doprovodný program k výstavě Šumperk ve víru secese jsme pro zájemce o stavební dějiny Šumperka připravili vlastivědnou vycházku, kterou povede autorka výstavy Kristina Lipenská. Nabízíme dva okruhy: jeden východní částí města a druhý jeho západní částí.    

Jednotné vstupné pro vycházky: 50 Kč, děti do 6 let zdarma                                                   

Sraz účastníků vycházky bude v 17.00 hod. u pokladny muzea.

Počet míst na vycházky je omezen, doporučujeme rezervaci na telefonu: 583 363 070.

Dle aktuálních vládních nařízení je podmínkou účasti na vycházce potvrzení TNO (test – imunita po prodělané nemoci covid 19 – očkování).

 

 

 

Cyklovýlety Olomouckým krajem

obrázek26. 6. – 26. 9. 2021

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

O své zážitky z výletů se s návštěvníky podělí fotografka Lenka Coufalová. Fotografická výstava provází přírodou, a to ve všech ročních obdobích.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šumperk ve víru secese

obrázek24. 6. – 5. 9. 2021

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava návštěvníky pozve do časů po roce 1900, kdy se umělci začali rozcházet s přežitými historizujícími styly 19. století a začali hledat nové cesty, po kterých vyjít vstříc modernímu umění. Šumpersko tehdy bylo spletitě provázáno především s vídeňským kulturním centrem. Vedle soch, obrazů a exponátů charakterizujících secesní módu a umělecké řemeslo bude představena tvorba mimořádných osobností, jakými jsou bratři Karl a Max Benirschkové. Značná pozornost bude věnována ikonické stavbě architekta Josefa Hoffmanna, letnímu sídlu rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, jehož hlavní budova podlehla v roce 1922 požáru. Lákadlem výstavy bude ze Slezského zemského muzea v Opavě zapůjčený vzácně dochovaný soubor figurální keramiky, kterou pro kachlová kamna domu v Koutech vytvořil sochař Anton Hanak. Závěrečná část instalace jako další příspěvek cyklu Po stopách šumperských architektů zmapuje zejména prostřednictvím historických fotografií secesní architekturu Šumperka a představí nejvýznamnější tvůrce.

Vernisáž výstavy se uskuteční 24. 6. v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

Herna plná přírody

obrázek12. 6. – 12. 9. 2021

Muzeum Zábřeh

Interaktivní herna dětem i dospělým prozradí, co žije a roste v lese, na louce, v okolí řek a rybníků či na skalách. Zvídaví návštěvníci se mohou naučit počítat stáří stromů. Pro nejmenší jsou připraveny skládačky, puzzle a mnoho dalších zajímavostí ze světa rostlin a zvířat. 

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Jeseníky!

obrázek

do 13. 6. 2021

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Horská krajina zůstávala dlouhá staletí místem spíše neznámým a tajemným. Pohled na toto prostředí se začal v průběhu 19. století postupně měnit a pomalu se rozvíjel fenomén turistiky. Ani pohoří Jeseníků nezůstávalo dlouho stranou zájmu. Kdo byli první průkopníci zdejší horské turistiky? Kdy vznikly první turistické mapy? Jakým způsobem měnil rozvíjející se turismus tvář hor? A jak to bylo se zimními sporty? To vše a mnohé další zajímavosti se dozvíte na výstavě věnované historii turistického objevování Jeseníků. A nejen to. Prohlédnete si také ukázky dobových turistických map, tištěných průvodců a dalších zajímavých dokladů rozvoje turistiky. Výstava je pořádána ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci, kde byla poprvé instalována v roce 2019 souběžně s vydáním stejnojmenné knihy autora Jiřího Glonka.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Poslední hrnčíři v Lošticích

obrázekprodlouženo do 21. 11. 2021

Památník Adolfa Kašpara

Hrnčířské řemeslo má v Lošticích dlouholetou tradici. Největší slávy dosáhli hrnčíři v 15.–16. století svou unikátní keramikou se specifickými puchýřky. Keramická produkce však pokračovala až do první třetiny 20. století. S posledními hrnčíři a kamnáři se seznámíte v krátkých medailoncích a prohlédnete si i některé jejich výrobky. Výstava je připravena ze sbírek Havelkova muzea v Lošticích a doplňuje tak novou expozici věnovanou loštickým pohárům a zdejšímu hrnčířství.       

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Šumperské veduty

obrázekdo 29. 8. 2021

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Panorama Šumperka a městská zákoutí zachycená od 18. do poloviny 20. století v malbě, kresbě a grafice vám přiblíží nová výstava ve Výstavní síni šumperského muzea, a to prostřednictvím rozmanité kolekce šumperských vedut, uložených až na výjimky ve sbírkách muzea.

Veduta neboli pohled na město i okolní krajinu byla v evropském výtvarném umění velmi populárním malířským žánrem po celé sedmnácté století až do století devatenáctého. Dá se říci, že její obliba přetrvává dodnes, pouze médium malby či grafiky postupně nahradila fotografie.

Dochované veduty lze vnímat nejen jako svébytná umělecká díla, ale také jako důležitý historický pramen. Nejinak tomu bylo v Šumperku. Až do 70. let 19. století jsou veduty jediným informačním zdrojem pojednávajícím o vzhledu města a dá se z nich vyčíst velké množství údajů o jeho stavebním vývoji. Na výstavě můžete poznávat jak výtvarné pojetí exponátů, tak jejich hodnotu v podobě historických proměn města. Těšit se můžete kupříkladu na mimořádně cenný soubor olejomaleb s vynikající vypovídající hodnotou od Carla Thöndla (1829–1913). Abyste se v historických pohledech na Šumperk lépe orientovali, budou umělecké veduty konfrontovány se současnými fotografickými snímky, které byly pořízeny pro účely stejnojmenného katalogu.

Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

Na výstavu Šumperské veduty zavítala i TV Morava:  https://youtu.be/QoUzy0MEjDc (Youtube video)

Fotografie Ladislav Doležal

obrázek20. 5. - 25. 7. 2021

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Výstava fotografií přírody a krajiny.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

Extrémní jevy na Jesenicku a Šumpersku pohledem meteorologa

obrázek

do 1. 8. 2021

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Předpovědi počasí věnuje většina z nás pravidelnou pozornost. Stejně tak se zaujetím sledujeme zprávy o jeho extrémních projevech u nás i ve světě. Právě takovým jevům v oblasti Jeseníků a Rychlebských hor je věnována tato výstava. Představuje desítku mimořádných situací zaznamenaných v letech 1978–2017. Mezi ně se řadí bouřky, nárazový vítr, velmi nízké či naopak vysoké teploty a další nezvyklé jevy. Návštěvníci se také blíže seznámí s přístroji, které meteorologům pomáhají (či v minulosti pomáhaly) při jejich práci. Vyzkoušet si tak mohou třeba automatickou meteorologickou stanici, dále si prohlédnou meteorologickou budku včetně jejího vybavení, aerologickou sondu a mnohé další přístroje. Výstava je pořádána ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka, které při její přípravě spojilo své síly s Českým hydrometeorologickým ústavem.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Půjdem spolu do Betléma

obrázek5. 12. 2020 - 17. 1. 2021

Muzeum Šumperk (Výstavní síň)

Letošní vánoční svátky opět doprovodí výstava betlémů. Tentokrát jsme si pro malé i velké návštěvníky připravili betlémy pocházející z muzejních sbírek. Ve Výstavní síni muzea bude k vidění více než třicet betlémových souborů vyrobených z rozmanitých materiálů, v různých obdobích a v různé velikosti.  

Nejstarší vystavený betlém pochází z 19. století, je vyřezávaný ze dřeva a tvoří jej téměř 100 figurek. Nebude chybět ani betlém s figurkami v životní velikosti od současné autorky Romany Krestýnové, keramické betlémy Miloslavy Vašíčkové či korálkový betlém Marie Červinkové. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i nejnovější přírůstek naší sbírky, betlém Břetislava Vávry z Klopiny, vyrobený v roce 2018.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

Hračky ze sbírky Kamily Kubáškové

obrázek

do 6. 6. 2021

Muzeum Zábřeh

Až do dubna si návštěvníci Muzea Zábřeh mohou prohlédnout výstavu věnovanou dětským dárkům. Ty jsou prezentovány prostřednictvím sbírky historických hraček Kamily Kubáškové z Rýmařovska, která obsahuje téměř vše, co si děti mohly v minulosti přát – různé panenky, domečky pro panenky, medvídky, stavebnice nebo autíčka. Uvidíte například i hadrovou panenku Terezínku, s níž si hrála holčička v koncentračním táboře Terezín, nebo charitativní hračku Habešánek z počátku 20. století.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Poutní místa naší vlasti

obrázek

 do 20. 6. 2021

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autorkou výstavy je paní Marie Němečková, která se malbě věnuje asi devět let. Je členkou malířského klubu Beneart v Praze.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novoročenky ve službách přátelství

obrázek19. 11. 2020 – 14. 2. 2021

Památník Adolfa Kašpara

Na konci starého roku se stalo již tradicí posílat blahopřejné lístky s přáním do roku nového. Papírové novoročenky se rozšířily v průběhu 19. století. S rozvojem internetové komunikace jsou čím dál častěji rozesílány i novoročenky v elektronické podobě. Sběratel novoročenek Alois Herodes daroval v roce 2001 svoji unikátní sbírku Muzeu Zábřeh. Za více než 30 let nashromáždil na dvacet tisíc novoročenek z pěti kontinentů a pětasedmdesáti zemí. Na výstavě je k vidění výběr novoročenek z evropských i exotických zemí a nechybějí ani přání od známých osobností. Nejstarší novoročenka pochází z roku 1890. Písmena P. F. čili „pour féliciter“ neznamenají v překladu ani tak „pro štěstí“, jako spíše „k blahopřání“ a jsou prý skutečně českou specialitou, kterou byste na zahraničních novoročenkách hledali marně.                              

Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

Orchestrion a jiné hrací skříňky

obrázek

do 13. 6. 2021

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Výstava nejen pro oči, ale zejména pro uši návštěvníků Muzea Šumperk představí orchestrion, který patří k největším v České republice. Po dlouhém a náročném restaurování, zaměřeném na jeho akustické a mechanické části, bude orchestrion téměř po 50 letech opět hrát. Při této příležitosti muzeum představuje celou svou sbírku mechanických hracích strojů – automatofonů, nazývaných také jako hrací skřínky a skříně, vytvářejících melodii pomocí mechanických součástí. Hrát budou zrestaurované flašinety z pekařovské dílny rodiny Kolbů a k vidění budou i méně známé strojky, konkrétně polyfon a herofon, které na znovuvrácení zvuku ještě čekají.   

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Oprava orchestrionu (video - YouTube)

Finální opravy jednoho z největších orchestrionů v České republice. Práce začaly v roce 2015, kdy byl tento unikátní automatický hrací stroj rozebrán na jednotlivé části, které byly postupně renovovány. Teď přišel čas jej zase složit a oživit jeho zvuk. Díla se ujal restaurátor pianol a orchestrionů Radek Janoušek.

Orchestrion byl vyroben někdy na počátku 20. století německou firmou Dienst pro prodejce Hynka Klepetáře z Prahy. Tento obchodník značil své orchestriony pro německy mluvící zákazníky německou variantou svého jména – Ignaz Klepetař Prague. Muzeum v Šumperku zakoupilo orchestrion v roce 1974, tehdy jeho mechanické části fungovaly a zvuky vydával, hudbou bychom to však mohli nazvat jen stěží.

 Záznam orchestrionu (video - YouTube)

Průběh opravy orchestrionu (video - YouTube)

Orchestrion s katalogovým označením „Diana“, pražského obchodníka Hynka Klepetáře, z počátku 20. století byl restaurován Radkem Janouškem od roku 2015 do roku 2020. Podívejte se na jeho průběh.

Naše paní etnografka Mária Kudelová přijala pozvání do pořadu Dobré ráno v České televizi, aby divákům přiblížila výstavu Orchestrion a jiné hrací skříňky. Na rozhovor se můžete podívat v archivu ČT: https://www.ceskatelevize.cz/.../video/842989,843000,843005

Halloween a zámecká strašidla

31. 10. 2020 od 17 do 21 hodin - ZRUŠENO

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Poslední říjnovou sobotu obsadí Úsov zámecká strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos čekají návštěvníky prohlídky podzemních prostor a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

Evropská grafika 16.–18. století z Lukasovy sbírky

obrázek3. 11. 2020 (změna termínu) – 3. 1. 2021

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Prostor Hollarovy galerie v šumperském muzeu bude načas opět vyhrazen světovým grafickým pracím. Známá sbírka plk. Karla Lukase (1897 Brníčko – 1949 Praha), uložená ve sbírkovém fondu zábřežského muzea, obsahuje kromě impozantní kolekce grafických listů Václava Hollara (1607–1677), proslulého rytce a kreslíře 17. století, také díla jiných evropských mistrů staré grafiky, kupříkladu Lucase van Leydena (1494–1533) či Ferdinanda Bola (1616–1680), známého žáka Rembrandta van Rijna. 

 

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma     

 

 

 

 

 

 

Poutní místa naší vlasti

obrázek21. 10. – 22. 11. 2020

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Autorkou výstavy je paní Marie Němečková, která se malbě věnuje asi devět let. Je členkou malířského klubu Beneart v Praze.

Vernisáž výstavy se uskuteční 21. 10. v 17 hodin.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Tylšar: Astrofotografie deep-sky objektů

13. 10. 2020 v 18.00 hodin - ZRUŠENO

Muzeum Šumperk (přednáškový sál)

Jak vznikají krásné fotografie galaxií, mlhovin, hvězdokup a jiných objektů hlubokého vesmíru, které pak můžeme vidět třeba na internetu? Co vše je k tomu potřeba a jak náročná disciplína to je, nám přijede povyprávět Martin Tylšar, nadšený astrofotograf a pozorovatel z prostějovské hvězdárny. Přednáška je pořádána jako součást 16. ročníku literárního a filmového festivalu Město čte knihu, který připomíná jeden z pokladů světové literatury, Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho.

Vstup volný

Alice Dostálová: Planetami Malého prince & Petr Horálek: Sedm perel astronomie

obrázek3. 11. (změna termínu) – prodlouženo

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Také do šumperského muzea zavítá Malý princ, hlavní postava populární knihy pro děti i dospělé, kteří ovšem tak často zapomínají, že sami kdysi byli dětmi. Nejproslulejší dílo francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho přiblíží letošní, již 16. ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu. Podmanivé spojení tajů vesmíru, krásy skla a příběhu Malého prince přináší instalace umělecké sklářky Alice Dostálové, která založila a vede Galerii Skleněnka v Březině u Tišnova. Druhá část výstavy představí sedm nejpůsobivějších astronomických úkazů, jaké může smrtelník vidět očima, tak, jak je zachytil fotograf, astronom a cestovatel, nositel 21 ocenění Astronomického snímku dne NASA Petr Horálek.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Pro kolektivy ze základních i středních škol k výstavě nabízíme edukační program s výtvarnou dílnou. Cena programu je 50 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

Program, prosíme, objednávejte předem na e-mailu kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 087.

Reportáž z výstavy (video -YouTube)

 

 

 

Setkání kronikářů Svazku obcí Mikroregionu Zábřežsko

obrázek6. 10. 2020 - ZRUŠENO

Dubicko

 

 

 

 

O včelách a lidech

obrázek

do 5. 9. 2021

Muzeum Mohelnice

Interaktivní výstava, která představuje život včel formou komiksu a her. Práci včelaře zas přibližuje díky sbírkovým předmětům našeho muzea. Výstava vznikla ve spolupráci se střediskem ekologické výchovy při SVČ Doris Šumperk. Součástí výstavy budou doprovodné programy pro objednané skupiny dětí.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

K výstavě budou probíhat komentované prohlídky s výukovým programem, které rádi přizpůsobíme věku žáků základních i mateřských škol. Výstavu doporučujeme pro děti od 4 let. Komentovaná prohlídka – jednotné vstupné 30 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

Objednávat se můžete na adrese: mohelnice (@) muzeum-sumperk.cz, tel.: 583 430 693, mobil: 725 486 802

Výukové programy pro děti a školy.  

 

 

 

 

 

Šumperský hafan 2020

obrázek27. 9. 2020 od 13 hodin

Muzeum Šumperk (Pavlínin dvůr)

Přihláška - Hafan 2020 (xls) Přihláška - Hafan 2020 (PDF)Přihláška - Hafan 2020/strana 1 (jpg)Hafan 2020/strana 2 (jpg)

Šumperský hafan je akce pro všechny pejsky a jejich pánečky, kde se nehledí na průkazy původu ani na krásu podle standardů.               

Šumperský hafan zve již více než deset let všechny milovníky psů a samozřejmě i jejich čtyřnohé kamarády k přátelskému soutěžení o stejnojmenný hrdý titul. Zúčastnit se jej mohou všichni pejskové – s PP i bez PP, malí i velcí, štěňátka i psí senioři. Speciální poděkování vždy patří majitelům adoptovaných psů. Od 11. ročníku pomáhá Šumperský hafan mnohem více při umisťování pejsků, a to jak chrtů a podenců, což jsou tradiční partneři Hafana, tak nově i pejsků z útulků v našem regionu, zejména z útulků v Zábřehu a Mohelnici a ze záchytných kotců ve Starém Městě. Kdyby se díky Hafanovi podařilo nějaké pejsky umístit do nových domovů, byl by to obrovský úspěch a Hafan by tím získal vyšší „level“. Pořadatelem Šumperského hafana 2020 je Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se spolkem Adopce psů bez hranic.

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

 

Všichni pejsci musí mít očkovací průkaz s platným očkováním vztekliny.

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma. Poplatek za soutěžícího psa 70 Kč.

 

Den s hrnčíři

obrázek24. 9. 2020 od 9 do 16 hodin

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Program v nové expozici pro děti, žáky mateřských a základních škol i pro širokou veřejnost, ve kterém objevíme „tajemství“ středověkých loštických hrnčířů. Přiblížíme si technologii výroby unikátních pohárů s puchýřky a prohlédneme si nejstarší pravěké keramické nálezy.

Ve výtvarné dílně si děti vyzkouší práci s hlínou. Výrobky ve tvaru loštického poháru, malé nádobky nebo korálku si odnesou s sebou.

Vstupné: jednotné 40 Kč, děti do 3 let zdarma, pedagogický doprovod zdarma

Objednávky na adrese: pavlina.janickova (@) muzeum-sumperk.cz

 

 

 

 

 

 

Umělci našeho kraje – Hugo Šilberský, Josef Hacar a Josef Lubič

obrázek23. 9. – prodlouženo do 22. 11. 2020

Muzeum Zábřeh

V letošním roce si připomínáme několik významných jubileí výtvarníků našeho kraje. V březnu uplynulo 100 let od narození loštického malíře Huga Šilberského (26. 3. 1920 – 18. 12. 1974), 85 let od narození výtvarníka, pedagoga a nakladatele Josefa Lubiče (16. 6. 1935 – 28. 9. 2012), působícího v Zábřehu, a 85 let od tragického úmrtí Josefa Hacara z Loštic (19. 3. 1901 – 13. 6. 1935), strýce H. Šilberského, který se mimo malířství věnoval také sběratelství. Všechny tyto tři umělce spojovala láska k našemu regionu, k jeho krásné přírodě, která jim byla inspirací pro jejich kresby, malby a grafiky. Výstava představí jejich volnou tvorbu, grafické a ilustrační práce a v neposlední řadě také katalogy a pozvánky z již uspořádaných výstav. Nebudou chybět ani osobní věci, doklady a ocenění.                                                                    

Vernisáž výstavy se uskuteční 23. 9. 2020 v 17 hodin.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Online výstava Umělci našeho kraje (video - YouTube)

Pro všechny zájemce, kteří neměli možnost přijít osobně na výstavu Umělci našeho kraje, uspořádanou v Muzeu Zábřeh při příležitosti 100. výročí narození Huga Šilberského, 85. výročí narození Josefa Lubiče a 85. výročí úmrtí Josefa Hacara, jsme připravili krátkou virtuální prohlídku. Láska k regionu a k jeho krásné přírodě byla inspirací pro všechny tři umělce.

S výstavou se sice pro letošek loučíme, ale na jaře se můžete těšit na její reprízu.

 

 

Bílá paní a strašidla

obrázek19. 9. 2020 od 17 do 21 hodin

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Dne 19. září vpodvečer se role průvodců po úsovském zámku ujmou jeho strašidelní obyvatelé, kteří malé i velké návštěvníky zavedou až na hradní ochoz a do věže v nejstarších dochovaných prostorách hradu, kde přebývá Bílá paní. V rámci akce se také otevře Strašidelný labyrint, expozice Putování středověkem nebo nová výstava Nářez. Občerstvení bude zajištěno v zámeckém bufetu.

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 50 Kč, děti do 3 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonín Suchan: Ohlédnutí

plakát17. 9. – prodlouženo do 29. 11. 2020

Muzeum Šumperk

Významné životní jubileum Antonína Suchana Vlastivědné muzeum v Šumperku připomene velkou autorskou výstavou soch a plastik. Antonín Suchan ve svém díle reflektuje lyrické náměty, jako jsou hudba, kouzlo ženského půvabu či tajemství přírody. Vybírá si též motivy z antické mytologie. Narodil se v Bechyni, od počátku 60. let patří k nepřehlédnutelným osobnostem šumperského kulturního dění. Absolvoval Institut výtvarné fotografie při Svazu českých fotografů, od 70. let se úspěšně věnoval reportážní i umělecké fotografii, postupem času se soustředil na práce ve dřevě. Krásu dřeva často nechává promlouvat ve spojení s kovanými prvky. Své dílo již představil na více než čtyřech desítkách výstav doma i v zahraničí. Pravidelně se účastní sochařských sympozií. Je členem Unie výtvarných umělců Olomoucka a držitelem Ceny města Šumperka a Ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury.                 

Výstava se koná pod záštitou starosty města Šumperka Mgr. Tomáše Spurného. Je pořádána ve spolupráci s městem Šumperkem a Unií výtvarných umělců Olomoucka, s finanční podporou společností AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s.r.o., NOVATRONIC, s.r.o., GRAFOTYP, s.r.o., a Pivovar HOLBA, a.s.

 

 logologologologologo

 

Dne 17. září v 17 hodin se uskuteční slavnostní vernisáž výstavy. Úvodní slovo přednese PhDr. Jiří Hastík a vystoupí PAPAS TRIO.

Vstup na vernisáž pouze s rouškou. 

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Já, hrdina

obrázekprodlouženo do 3. 10. 2021

Muzeum Šumperk (Muzejíčko)

Interaktivní výstava pro děti i rodiče se bude věnovat složkám integrovaného záchranného systému (IZS) a situacím, ve kterých se může každý z nás stát hrdinou a zachránit lidský život. Zážitková výstava se zaměří také na nejmladší návštěvníky, které hravým způsobem seznámí s tím, jak se chovat v krizových situacích a co je úkolem jednotlivých složek IZS.

Události posledních měsíců celosvětově ukázaly, že lidé pracující v záchranných systémech jsou skutečnými hrdiny všedních dnů. Věříme tedy, že se výstava bude líbit jak malým, tak i velkým návštěvníkům.

Materiály na vybavení sanitky laskavě poskytla MUDr. Šotolová (mudrsotolova.cz)

Výstava je vhodná pro předškoláky i pro žáky a studenty základních i středních škol. V případě zájmu se můžete objednat na adrese sarka.krellerova (@) muzeum-sumperk.cz.    

Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

 

Náhled do historie Branné a okolí

obrázek16. 9. – 4. 10. 2020 

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

Krajina mění v průběhu času svou tvář. Není to jen dílo mocné přírody, ale také člověka. Oblast severní části šumperského okresu doznala větších změn po druhé světové válce, zejména v důsledku vysídlení původních německých obyvatel. Ne všechny obce a osady se podařilo znovu plně osídlit, mnohé proto buď zcela, nebo částečně zanikly. Nahlédněte proto s námi prostřednictvím starých pohlednic nejen do historie samotného města Branná (před rokem 1945 Kolštejn), ale především do minulosti řady lokalit v jeho blízkém či vzdálenějším okolí. Na místě mnoha z nich dnes stojí jen pár osamělých domů nebo jen trávou zarůstající zbytky staveb. Výstava vznikla ve spoluautorství I. Buriana, L. Matějčka, V. Klobouka a J. Ošance. Instalaci doplňují předměty ze sbírek muzea se vztahem k dané oblasti.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

 

Přednáška - Zajímavosti ze světa hub

obrázek10. 9. 2020 v 17 hodin

Muzeum Šumperk

V rámci výstavy Houby proběhne v přednáškovém sále šumperského muzea přednáška mykoložky Bc. Terezy Tejklové.                                                                            

Jednotné vstupné: 50 Kč, děti do 6 let zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

Houby

plakát10. 9. – 12. 9. 2020   

Muzeum Šumperk (Rytířský sál)

V předsálí Rytířského sálu proběhne ve dnech 10.–12. září 2020 21. výstava hub, věnovaná RNDr. Magdě Zmrhalové. Díky jejímu úsilí se v Šumperku od roku 1999 každoročně můžeme těšit na mykologickou výstavu.

Ani letos nebude chybět mykologická poradna, vedená prof. RNDr. B. Hlůzou, CSc., Bc. T. Tejklovou, Mgr. L. Zíbarovou a Mgr. D. Dvořákem. Návštěvníci muzea budou mít opět možnost nechat si své houby odborně určit.

Aby byla zajištěna pestrá škála exponátů, chtěli bychom se obrátit na širokou veřejnost s prosbou o podporu výstavy, a to sběrem hub k vystavení. Uvítáme jakékoliv čerstvé druhy hub. Zájemci je mohou odevzdávat na pokladně šumperského muzea během středy 9. září nebo je donést přímo na výstavu. Determinaci hub pomůže, budou-li houby neočištěné a neokrájené, ideálně doplněné údajem o lokalitě a biotopu či okolo rostoucích dřevinách. Prosíme také o uvedení jmen sběratelů, neboť vzácné či méně běžné druhy hub budou po skončení výstavy zaherbářovány.        

Jelikož budou vystaveny živé houby, je konání výstavy časově omezeno na pouhé tři dny. Návštěvu si můžete naplánovat na čtvrtek a pátek od 9.00 do 17.00 hod. nebo na sobotu od 9.00 do 12.00 hod.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma

 

 

 

Přírodní a figurální motivy

plakát9. 9. – 18. 10. 2020

Muzeum Zábřeh (Minigalerie)

Autorem výstavy je Jaroslav Bílý z Olomouce, který se věnuje kresbě, malbě a kolážím. Tematicky nejčastěji zpracovává architekturu a krajinu, a to jak reálnou, tak abstraktní formou.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

S objektivem v přírodě

obrázek27. 8. – 22. 11. 2020 (prodlouženo)

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Autorem výstavy je pan Josef Havelka z Hanušovic, který svou lásku k přírodě promítá do autorských fotografií lesů a hor, a to především z okolí Jeseníku.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barevný svět

obrázek5. 8. – 6. 9. 2020

Muzeum Zábřeh

Po Barevných proměnách sdružení NASLISE čeká na návštěvníky zábřežského muzea další „barevná“ výtvarná výstava. Jejím autorem je Pavel Bartoň z Horních Heřmanic, vystavující pod hlavičkou Galerie výtvarníků. Ze zdravotních důvodů se musel vzdát práce s olejovými barvami a také se musel naučit používat pravou ruku namísto levé. Jeho díla jsou malovaná s láskou k umění a k přírodě.

Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

 

Prázdninový den v muzeu

obrázek23. 7. 2020 od 9 do 16 hodin

Muzeum Šumperk

Ani letos nepřijdou návštěvníci muzea o tradiční letní zábavnou akci – Prázdninový den. V Pavlínině dvoře budou od 9 do 16 hodin rozmístěna stanoviště s úkoly a soutěžemi inspirovanými aktuálními výstavami, např. interaktivní přírodovědnou Hernou plnou přírody. Zde si děti i dospělí vyzkoušejí své znalosti a logické uvažování, ale také svou pohybovou zdatnost. A navíc se u toho dobře pobaví.

Chcete-li prožít aktivní den plný zábavy, tak již víte, kam 23. července vyrazit. Nudit se u nás určitě nebudete.

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let vstup zdarma

 

 

 

 

 

 

 

TOP