Václav Hollar - Krajina a města II.
- Zobrazeno: 202
od 17. 8. 2022
Muzeum Zábřeh (stálá expozice)
Václav Hollar (1607 Praha – 1677 Londýn), věhlasný rytec a kreslíř 17. století, svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu. Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů tohoto umělce, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas (1897 Brníčko – 1949 Praha) a jež je dodnes řazena k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice.
V Hollarově grafické tvorbě můžeme sledovat pestrou škálu námětů. Vedle vedut, zeměpisných plánů a map se intenzivně věnoval také portrétní tvorbě, studiím krojů a oděvů či náboženským, historickým, mytologickým a alegorickým námětům. V jeho uměleckém repertoáru najdeme i precizní práce s přírodní a sepulkrální tematikou.
Ve výstavním prostoru Grafický kabinet Václava Hollara se snažíme představit všechny tematické okruhy umělcovy tvorby. V letošním roce se můžete těšit na výstavu Václav Hollar. Krajina a města II., která naváže na předchozí výstavní projekt a představí další Hollarovy veduty, pohledy do krajiny i detailní práce významných staveb. Jádro výstavy tvoří známý cyklus Pohledy na Tanger, k vidění budou i tisky ze série Římské ruiny či lepty vytvořené pro známý trojdílný knižní titul Monasticon Anglicanum.
V rámci návštěvy Grafického kabinetu Václava Hollara jsou přístupny také expozice s vypovídajícími názvy Z historie města a okolí a Z pokladů zábřežského muzea.
Vstupné do všech tří expozic: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma
Upoutávku k výstavě najdete zde.
Co šeptají andělé
- Zobrazeno: 157
12. 11. 2022 – 29. 1. 2023
Muzeum Zábřeh
Andělé coby prostředníci mezi Bohem (božstvy) a lidmi člověka provázejí od nepaměti. V křesťanské tradici svou roli sehrávají nejen ve vánočním příběhu, bible o nich vypráví prakticky už od stvoření světa. Navzdory sekularizaci a kulturním změnám ve 20. století zůstává téma anděla pro mnoho lidí i umělců až do současnosti aktuální, zrcadlící spirituální rozměr člověka. Výstava představuje sochy, obrazy, grafiky i sbírkové předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Vedle historických sbírek a betlémů není opomenut ani regionální projekt Andělárium a živoucí mikulášsko-andělské tradice.
Pro školní kolektivy k výstavě nabízíme edukační programy s výtvarnou dílnou vhodné pro všechny věkové kategorie (MŠ, ZŠ, SŠ). Programy prosím objednávejte předem na e-mailu zabreh(zavinac)muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 603 174 514.
Cena programu je 50 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma.
Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma
Komentovaná prohlídka výstavy: 15. 1. 2023 v 15.30 hodin
Zdenek Kubíček. Mandala – zrcadlo duše
- Zobrazeno: 69
22. 1. – 10. 3. 2023
Muzeum Zábřeh
Amatérský výtvarník Zdenek Kubíček z Olomouce představí kresby mandal. Mandaly jsou magické kruhové obrazce, které v indické náboženské tradici symbolizují vesmír a využívají se při meditaci. Do západní kultury se dostaly prostřednictvím psychoanalýzy C. G. Junga a své využití našly zejména v arteterapii. Kreslení mandal je určeno těm, kteří chtějí lépe poznat a pochopit sami sebe, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné a mnohdy i mimo dosah vědomého uchopení. Každý z nás má schopnost vyjádřit se malováním, výtvarné schopnosti ani vzdělání nejsou pro tuto tvorbu podstatné. Autor je civilním povoláním klinický psycholog a psychoterapeut a tato forma tvořivosti mu pomáhá směřovat k vnitřní harmonii, představuje pro něj způsob sebevyjádření, relaxace, sebereflexe a psychohygieny. Přijďte se seznámit s posláním a symbolikou mandal i jednotlivých barev a postupem práce při jejich tvoření.
Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma
Míry a váhy
- Zobrazeno: 21
3. 2. – 30. 4. 2023
Muzeum Zábřeh
Kolik měří loket, jak dlouhá je stopa, jak velký je lán či jitro, jaký objem má žejdlík a kolik váží lot? Jaké měrné soustavy byly na našem území a kdy se začala užívat jednotná metrická soustava? Odpovědi na tyto otázky najdete na výstavě o mírách a váhách, kterou můžete navštívit v Muzeu Zábřeh a která se věnuje délkovým, plošným a objemovým jednotkám. Prohlédnout si budete moci nejrůznější odměrky, mírky nebo měřidla. Stranou nezůstanou ani rozmanité váhy – k vidění budou kupecké, kuchyňské a dukátové váhy nebo mincíře a přezmeny. V doprovodných textech se dozvíte, jak se v průběhu času jednotlivé délkové, plošné a objemové jednotky jmenovaly a jaký je jejich přepočet v dnešní metrické soustavě. Malí i velcí si pomocí interaktivních her budou moci vyzkoušet vážení i měření v praxi, a to jak v historických, tak i v současných měrných jednotkách. Výstava bude otevřena od pátku 3. února 2023 od 9 hodin.
Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma