Poklady ze sbírek

Vydané publikace

Šumperské portréty

Šumperské portréty

Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově pro Vás na tuto sezonu připravilo jedno „malé“ překvapení. V loňském roce se Vlastivědnému muzeu v Šumperku, i za podpory Ministerstva kultury České republiky z programu ISO, podařilo nechat odborně zrestaurovat hasičskou stříkačku. Ti dříve narození obyvatelé Úsova si naši zrenovovanou starší dámu budou pamatovat ještě ze staré expozice zámku. Byla totiž vystavena v přízemí pod schodištěm a tam se přibližně po 35 letech vrací. Stříkačka byla vyrobena v roce 1793 pro zámek Úsov, o čemž svědčí i malba lichtenštejnského erbu na boku stříkačky. Jedná se o dvoupístovou ruční stříkačku s dlouhým pákovým vahadlem, které je opatřeno až šestnácti madly. V přední i zadní části pod korbou je zdobena řezbou – z košíku vyrůstá srdce s monogramem AV.