Poklady ze sbírek

Vydané publikace

Šumperské portréty

Šumperské portréty

Veverku jistě každý zná. Je to velmi hbitý savec našich lesů a parků. Živí se semeny, pupeny, mladými větvičkami a zčásti i ovocem. Okolo 10 % jejího jídelníčku tvoří hmyz. Žije samotářsky a v zimě neuléhá k zimnímu spánku. Veverka má dvě základní zbarvení, a to rezavou a popelavě černou. Vzácně můžeme spatřit i jiná barevná schémata. Tak jako na našem vypreparovaném exmpláři ze zoologické sbírky Lovecko-lesnického muzea na zámku Úsov. Tento konkrétní exemplář veverky patří svým zbarvením do sekce abnormalit. Na jinak obyčejně zbarveném zrzavém těle najdeme široký bílý pruh na ocase. Změny ve zbarvení jsou dány změnami v genetické informaci. Jsou to většinou náhodné mutace, které dost často nejsou trvalé. Mohou se objevovat a zase mizet. Mohou ale i zůstat, a pokud zvýhodňují svého nositele, pak přetrvávají do dalších generací a postupně se stanou jejich pevnou součástí. Bílý pruh na ocase veverky by spíš patřil k těm znakům, jež svého nostitele znevýhodňují a poutají zbytečnou pozornost dravců. Taková veverka to jistě neměla v lese lehké a musela se neustále skrývat. Tuto veverku najdete i v moderně zpracované digitální prohlídce zámku Úsov.