Rozmazaný svět

9. 8. – 11. 9. 2016

Muzeum Šumperk (Galerie mladých)

Unikátní výstava fotografií umožní nahlédnout do světa různých zrakových vad, a to přímou demonstrací. Návštěvníci si budou moci prohlédnout, jak vidí lidé s degenerací sítnice, barvoslepostí, krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, s dvojitým viděním, šedým nebo zeleným zákalem a dalšími zrakovými vadami. Prezentovány jsou vždy dvě stejné fotografie, z nichž jedna je upravena do konkrétní zrakové vady.

Vstupné: 10 Kč.

Unikátní putovní výstava Rozmazaný svět navštíví šumperské muzeum

Unikátní výstava fotografií umožní nahlédnout do světa různých zrakových vad, a to přímou demonstrací. Návštěvníci si budou moci prohlédnout, jak vidí lidé s degenerací sítnice, barvoslepostí, krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, s dvojitým viděním, šedým nebo zeleným zákalem a dalšími zrakovými vadami. Prezentovány jsou vždy dvě stejné fotografie, z nichž jedna je upravena do konkrétní zrakové vady.

Rozmazaný svět přináší Nadace prof. Vejdovského, která již 24 let podporuje vzdělávání osob se zrakovým postižením a poskytuje příspěvky na zakoupení přístrojů pro léčbu zrakových vad ad. Garantem výstavy je fotograf Jindřich Štreit, jehož fotografie jsou na výstavě rovněž k vidění. Další známou fotografkou, která rovněž přispěla dvěma fotografiemi, je Milena Valušková, výstava má však i exponáty např. zahraničního autora Adrii Kononsteva.

V šumperském muzeu bude možné výstavu zhlédnout v Galerii mladých od 9. srpna do 11. září 2016, kdy se stane součástí Dnů evropského dědictví. Vstupné je 10 Kč.

Výstava má upozornit na závažná oční onemocnění, kterým lze včasnou diagnostikou předcházet. Návštěvníci mohou nadaci podpořit zasláním dárcovské sms na místě ve tvaru: DMS KUK na tel. č.: 87 777, kdy cena jedné DMS je 30 Kč, nadace obdrží 28,50 Kč. Fotografie předních známých i ostatních umělců je možné zakoupit, celý výtěžek pak bude použit na nákup lékařských přístrojů na léčení zraku. Nad výstavou převzal záštitu poslanec PSČR Jiří Zemánek. Více o výstavě na www.inpv.cz nebo www.rozmazanysvet.cz.

Ochutnávka z výstavy:

Foto: Tereza Koníčková - zraková vada diplopie