Přednáška - Severomoraváci za Velké války. Vojáci skomírající monarchie, 1916–1918

27. 11. 2018 v 17 hodin

Muzeum Šumperk (Přednáškový sál)

„Severomoraváci za Velké války. Vojáci skomírající monarchie“ je titul a podtitul třetího, závěrečného dílu trilogie seznamující s osudy vojáků v rakousko-uherských uniformách na frontách první světové války. Publikaci vydává Vlastivědné muzeum v Šumperku. Autor Zdeněk Doubravský tentokrát zavede čtenáře do Ruska v letech 1916 až 1918. Budou svědky poslední úspěšné ofenzívy ruských vojsk pod velením generála Brusilova, opětného dlouhodobého uvíznutí v zákopech a ukončení války na východní frontě. Pozornost je opět věnována bojové cestě 13. zeměbraneckého pluku a 93. pěšího pluku šumperského. S 1. praporem 93. pěšího pluku čtenáři opět zavítají na italskou frontu a budou moci poznat nelidské podmínky bojů u řeky Soči i působení praporu v horských podmínkách nedaleko řeky Piavy v letech 1916 až 1918. Vyprávění o letech válečných strádání uzavírá kapitola o málo známém podivném ukončení bojů na italské frontě.

Autor představí knihu a povypráví o jejím obsahu 27. listopadu 2018 v 17.00 hodin v šumperském muzeu.