Muzejní noc 2018

 

18. 5. 2018 od 19 do 23 hodin

Muzeum Šumperk

Šumperská Muzejní noc 2018 se ponese v gurmánském duchu a bude se již tradičně konat v areálu Pavlínina dvora. Návštěvníci budou moci ochutnat tradiční jídla vybraných zemí Evropské unie. Druhá část programu bude věnována Mezinárodnímu dni muzeí a galerií, který připadá právě na 18. května. Během tohoto večera budou zpřístupněny všechny aktuální výstavy šumperského muzea. Krátký výlet do historie fenoménu, se kterým se setkala nejedna generace našich předků, nabídne výstava historických kočárků Až přiletí čáp. S různými váhami, délkami a mírami, které se v minulosti používaly, se návštěvníci seznámí na výstavě Míry a váhy a pro milovníky architektury bude připravena výstava Šumperák, věnující se stavbě těchto budov. Návštěvníci se také mohou těšit na „oživenou“ expozici, kde na ně budou čekat nejrůznější historické úkoly, hry a hádanky.

Vstupné: 50 Kč, děti do 3 let zdarma

 Na akci budou pořizovány fotografie a obrazová dokumentace pro dokumentační a propagační účely VM Šumperk.

 

Šumperská muzejní noc se bude konat na nádvoří Pavlínina dvora v pátek 18. 5. 2018, tedy přesně na Mezinárodní den muzeí. Již tradičně budou během večera zpřístupněny nejen všechny aktuální výstavy šumperského muzea, ale také stálá expozice.

V rámci první části hlavního programu budou představeny tradiční pokrmy vybraných evropských států, a to prostřednictvím ochutnávky formou roznosu mezi hosty v průběhu prezentace. Návštěvníci mohou nejen degustovat, ale dozvědí se také něco o tradičních jídlech a gastronomii vybraných zemí, budou si také moci prohlédnout zajímavá místa představovaných států. Celkem bude prezentováno 14 zemí: Belgie, Česká republika, Finsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Španělsko a Švédsko. Tyto země byly vybrány pro jejich velmi typické pokrmy, přihlédli jsme však také k možnosti přichystat toto občerstvení svépomocí. Za každou zemi nabídneme jeden typický pokrm. Návštěvníci tak budou moci ochutnat např. belgické vafle, řecké tzatziki či slovenské halušky. 

Druhá část Šumperské muzejní noci bude již ryze muzejní, věnovaná významným a zajímavým sbírkovým předmětům, které jsou vystaveny ve stálé expozici šumperského muzea. Návštěvníci se na velkoplošné projekci a s komentářem odborných pracovníků seznámí s podrobnostmi nálezu unikátního postřelmovského Venouška, dále bude v atraktivním 3D zobrazení představeno dalších 8 exponátů, například nádherné sousoší Tři grácie nebo pieta z čarodějnického sloupku.

Poslední částí muzejní noci bude prohlídka všech aktuálních výstav. Krátký výlet do historie fenoménu, se kterým se setkala nejedna generace našich předků, nabídne výstava historických kočárků Až přiletí čáp. S různými váhami, délkami a mírami, které se v minulosti používaly, se návštěvníci seznámí na výstavě Míry a váhy. Milovníci architektury jistě ocení výstavu Tomáš Pospěch: Šumperák, věnující se stavbě těchto budov, netradiční kombinaci kreseb a fotografií nabídne výstava Z Čech až na konec světa. Otevřená bude i interaktivní výstava Fyzika hrou, která přibližuje nejrůznější fyzikální jevy. Návštěvníci se také mohou těšit na „oživenou“ expozici, kde na ně budou čekat nejrůznější historické úkoly, hry a hádanky.

Srdečně zveme všechny příznivce muzea na Šumperskou muzejní noc spojenou s oslavou Mezinárodního dne muzeí a galerií. Těšíme se na Vás.

 

Fotogalerie - Muzejní noc 2018

 

 

TOP