Pro děti a školy

foto z dílny k výstavě

Nabídka muzejních programů k výstavě KOVALOVI

V rámci programu festivalu Město čte knihu 2019 Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo výstavu ilustrátorky letošní festivalové knihy povídek Ilji Hurníka, Anežky Kovalové, a jejího manžela, kreslíře, fotografa a kurátora Miroslava Kovala. Výstava je vítanou příležitostí připomenout významná životní jubilea obou výtvarníků, kteří žijí a tvoří v Sobotíně a jsou po desetiletí klíčovými postavami šumperské kulturní scény. Vedle výtvarné části bude představena také tvorba spisovatele, dramatika, hudebníka a pedagoga Ilji Hurníka, propagátora české Orffovy školy. Velmi zajímavou kapitolu představuje část výstavy věnovaná Hurníkově spolupráci s Šumperským dětským sborem Motýli.

Jako každoročně k výstavě připravujeme vzdělávací programy pro školy. Jsou vhodným doplněním aktivit, kterými se Vaše škola zapojuje do festivalového dění. Co nabízíme:

 • Interaktivní výukový program s výtvarně-hudební dílnou pro MŠ, ZŠ (společně si vyrobíme jednoduchý hudební nástroj s vánočním dekorem a děti si ve skupině vyzkouší zkomponovat jednoduchou skladbu s využitím tzv. orffovských nástrojů)
 • Výukový program pro středoškoláky

Výukové programy rádi přizpůsobíme věku dětí. Návštěvu muzea, prosím, předem objednávejte na telefonu 583 363 087 nebo e-mailu kristina.lipenska (@) muzeum-sumperk.cz

Cena výukového programu je 40 Kč jednotná, pedagogický doprovod zdarma.

Výstava potrvá do 2. 2. 2020. Budeme se těšit na Vaši návštěvu u nás v muzeu!
 

foto z dílny k výstavě

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé,

rádi bychom Vám a Vašim žákům a studentům nabídli možnost navštívit komentovanou prohlídku výstavy Od socialismu k demokracii, kterou uspořádalo Vlastivědné muzeum v Šumperku u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Regionálně zaměřená výstava se koná ve Výstavní síni šumperského muzea. Prohlídku doporučujeme jak pro žáky 1. a 2. stupně základních škol, tak i pro studenty středních škol.

Výstava Vás provede obdobím posledních dvaceti let existence totalitního režimu s přihlédnutím k regionálnímu vývoji. Ve svém úvodu se vrací k událostem roku 1968, zejména srpnové okupaci, která ukončila tolik nadějné reformní období. V další části výstavy se ocitnete ve světě normalizačního Šumperka, kdy budou přiblíženy strasti i radosti každodenního života. Nahlédnete do socialistické domácnosti s typickým vybavením, projdete se dobovou ulicí, doprovázeni typickými zástupci různých profesních či zájmových skupin, před Vašima očima se také promění starý Šumperk v moderní město se sídlištní zástavbou. Závěrečná část se již podrobněji věnuje průběhu sametové revoluce v roce 1989 a změnám, které městu Šumperk i regionu přinesla. Zlomové okamžiky našich moderních dějin jsou dokumentovány především bohatým fotografickým materiálem, zhlédnout můžete i dobové filmové záznamy příjezdu okupačních jednotek v srpnu 1968 nebo průběhu generální stávky 27. listopadu 1989.

Komentovanou prohlídku, ke které máme připraveny rovněž pracovní listy, rádi přizpůsobíme věku dětí. Je možné objednat si i komentovanou prohlídku s výtvarnou dílnou.

Výstava potrvá do 29. ledna 2020.

Cena komentované prohlídky pro žáky:

Jednotná cena 40 Kč, pedagogický doprovod zdarma

Bližší informace k výstavě na webu muzea: http://muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/nase-muzea/muzeum-v-sumperku/program-spk/1841-od-socialismu-k-demokracii

Věříme, že Vás naše nabídka zaujala, a budeme se těšit na Vaši návštěvu v šumperském muzeu. Komentované prohlídky, prosím, objednávejte předem na telefonním čísle 583 363 090 nebo e-mailu: michaela.kollerova (@) muzeum-sumperk.cz.

 

foto k výstavěfoto k výstavěfoto k výstavěfoto k výstavě
 

plakát k výstavě

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé,

Vlastivědné muzeum v Šumperku si Vám dovoluje nabídnout komentovanou prohlídku či interaktivní výukový program spojený s tvořivou dílnou k výstavě Šperkovnice muzea v Muzeu Zábřeh (13. 11. 2019 – 9. 2. 2020).

Výstava představuje rozmanitý fond šperků a bižuterie z archeologických a historických sbírek muzea. Vedle sebe jsou k vidění pravěké i novověké ozdoby jako náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice, záušnice, náramky či oděvní spony.

Během prohlídky výstavy se žáci/studenti dozvědí zajímavé poznatky o historii šperku, o pravěkých špercích na severní Moravě a naleznou odpověď na řadu otázek, kupříkladu: Kde v našem okolí archeologové nalezli zajímavé ozdoby? Jaké šperky v minulosti nosili obyvatelé regionu? Z čeho se šperky vyráběly dříve a jaké materiály jsou oblíbené dnes?

Pokud se rozhodnete strávit čas v muzeu i v připravené výtvarné dílně, děti se mohou těšit na výrobu šperku a krabičky na jeho uschování.

Program doporučujeme žákům 1. i 2. stupně ZŠ a studentům SŠ. Po předchozí domluvě jej rádi přizpůsobíme dané věkové skupině.

Délka programu: 45–60 minut (dle domluvy)

Cena:

 • komentovaná prohlídka (délka přibližně 35 min.) – 15 Kč / student, pedagogický doprovod zdarma
 • interaktivní program s dílnou (délka přibližně 60 min.) – 30 Kč / student, pedagogický doprovod zdarma

Návštěvu muzea, prosím, předem objednávejte na e-mailu: lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na telefonu 538 363 094.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 


plakát výstavy

Jak vzniká látka na šaty?

Pozvánka na interaktivní prohlídku části stálé expozice s tvořivou dílnou.

Vlastivědné muzeum v Šumperku si Vám dovoluje nabídnout interaktivní prohlídku části stálé expozice s tvořivou dílnou věnovanou textilní výrobě.

Program se věnuje výrobě tkanin od pěstování lnu, jeho zpracování a spřádání až po tkaní látek na stavech. Součástí programu bude poznávání surovin a rostlin používaných k výrobě tkanin, dále ukázka spřádání – děti si mohou vyzkoušet práci na malém dětském kolovrátku – i tkaní na malém funkčním tkacím stavu. Na tkacích rámech nebo kartonech si pak v dílně děti vytvoří funkční kousek tkaniny – podložku nebo prostírání. Získají tak základní praktickou znalost o způsobu výroby tkanin i povědomí o historii dříve důležitého odvětví výroby v našem regionu.

Program je vhodný pro školní i předškolní kolektivy.

 

Vstupné na interaktivní prohlídku s dílnou: 40 Kč

Objednávat se můžete na adrese: maja.kudelova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na tel. č. 736 760 600, 538 363 093.

Těšíme se na Vaši návštěvu a doufáme, že se dětem bude v muzeu líbit.

 

plakát na dílny

Základy ikonografie aneb Hrdinové v sakrálním umění

Výtvarný workshop pro školy k části stálé expozice Muzea Šumperk

Vlastivědné muzeum v Šumperku si Vám dovoluje nabídnout edukační program pro školy k části stálé expozice věnovaný základům křesťanské ikonografie ve výtvarném umění.

Jistě víte, že umění je protkáno světci a příběhy z jejich legendárních životů. V současné době je však pro řadu z nás čím dál těžší rozpoznat na obrazech či sochách konkrétní osobu a porozumět vyobrazeným atributům, symbolům. Ve stálé expozici šumperského muzea je k vidění celá řada takových postav, především v nově instalované sochařské kolekci apoštolů a evangelistů. Podle čeho lze rozlišit Ondřeje od Petra? Jak je nejčastěji vyobrazovali staří mistři? Během workshopu si odpovíme na tyto i mnohé další otázky a objevíme příběhy, které se stanou inspirací pro naše společné výtvarné tvoření.

Program je vhodný pro žáky 1. i 2. stupně ZŠ a studenty SŠ. Připraven je v různých modifikacích dle věkové kategorie účastníků.

 

Délka programu: 45–60 minut (dle domluvy)

Cena: 40 Kč / student

Rezervace: lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz / 538 363 094

Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

plakát k výstavě

 Vážené paní učitelky a vážení páni učitelé,

pokud přemýšlíte nad tím, jak v předvánočním čase odměnit své žáky za jejich snahu a píli v prvním pololetí, chtěli bychom Vám nabídnout možnost navštívit výstavu Vánoční tradice a zvyky v Evropě, kterou pro Vás připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku.

Přijďte se seznámit s vánočními tradicemi a zvyky v evropských zemích.

Během interaktivního programu si s žáky projdeme výstavu a povíme si:

 • kdo nosí dětem dárky v jiných zemích, zda Ježíšek, nebo někdo jiný
 • kdo je ošklivá, ale hodná čarodějnice Befana
 • ve který den dostávají děti vánoční dárky
 • proč je potřeba nechat na stolku u krbu sušenky a mléko
 • kde byl poprvé ozdoben vánoční stromeček
 • čím se zdobí stromeček ve Švédsku

a mnoho dalších zajímavostí.

K výstavě nabízíme komentované prohlídky a interaktivní program s výtvarnou dílnou pro žáky základních a středních škol a pro děti z mateřských škol.

Délka programu s komentovanou prohlídkou a výtvarnou dílnou je cca 1,5 hodiny.

Cena:

 • interaktivní program včetně komentované prohlídky pro starší a mladší žáky a děti z mateřských škol – poloviční vstupné 15 Kč, pedagogický doprovod má vstup zdarma,
 • interaktivní program včetně komentované prohlídky a výtvarné dílny – jednotné vstupné 30 Kč, pedagogický doprovod má vstup zdarma.

Komentované prohlídky s interaktivním programem a výtvarnou dílnou k výstavě budou probíhat od 10. prosince 2019 vždy od úterý do pátku.

V případě zájmu o komentovanou prohlídku nebo interaktivní program s výtvarnou dílnou se, prosím, předem objednejte.

Kontakty na objednávky:

Památník A. Kašpara v Lošticích, e-mail: pamatnik.lostice (@) muzeum-sumperk.cz, tel. 583 445 256, mobil 725 477 650

Mgr. Pavlína Janíčková, e-mail: pavlina.janickova (@) muzeum-sumperk.cz, tel. 583 363 090

Výstava potrvá do 2. února 2020.

Těšíme se na Vaši návštěvu.


plakát k výstavě

Vážené paní učitelky a vážení páni učitelé,

dovolujeme si Vás i Vaše žáky pozvat do Památníku Adolfa Kašpara na výstavu Prof. Jan Havelka – tichý génius Moravy.

V letošním roce si připomínáme 180. výročí narození významného loštického rodáka prof. Jana Havelky. Středoškolský pedagog, redaktor, etnograf, spisovatel a muzejník se narodil 23. listopadu 1839 do rodiny malíře Františka Havelky.

Výstava představuje osobnost Jana Havelky a připomíná jeho život a dílo. Jako pedagog Slovanského gymnázia ovlivnil řadu svých studentů, které vedl k lásce k českému jazyku a českým dějinám. Národní uvědomění, vlastenectví a osvětu šířil jako redaktor časopisů Komenský a Koleda a v Časopise Vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci, ve kterých uveřejňoval své příspěvky z oblasti pedagogiky, dějepisu, etnografie, zeměpisu a archeologie. V roce 1883 stál u zrodu Muzejního spolku olomouckého. Při něm současně vzniklo první české muzeum na Moravě a Jan Havelka byl správcem jeho sbírek. Populární byly jeho beletristické knihy pro mládež jako Obrázky z přírody nebo Cesty po Moravě, které jsou na výstavě k vidění.

Po Janu Havelkovi byla pojmenována veřejná knihovna v Lošticích založená v roce 1893 a v roce 1918 založené muzeum v Lošticích také neslo Havelkovo jméno. Dnes je sbírka Havelkova muzea součástí Vlastivědného muzea v Šumperku.

K výstavě jsou připravené komentované prohlídky pro žáky základních i středních škol.

Cena za prohlídku je 15 Kč.

Těšíme se na Vaši návštěvu v otevírací době:

úterý–sobota: 9.00–12.00, 12.30–17.00 hodin

Kontakt na objednávky komentovaných prohlídek:

Památník Adolfa Kašpara, e-mail: pamatnik.lostice (@) muzeum-sumperk.cz, tel. 583 445 256

 

plakát k výstavě

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé,

ve čtvrtek 5. prosince zahájí mohelnické muzeum novou vánoční výstavu s názvem Vánoční ozdoby (ze sbírky Jitky Mrkosové), na kterou bychom Vás a Vaše žáky rádi pozvali.

Výstava představuje nejrůznější druhy historických vánočních ozdob vyráběných z různých materiálů, např. z vosku, vaty, papíru, skleněné foukané a perličkové ozdoby. I sortiment vyráběných vánočních ozdob byl neobyčejně široký, ozdoby zahrnovaly několik okruhů. Byly to kupříkladu předměty denní potřeby, dětské hračky, zelenina, ovoce, zvířata, lesní plody, květiny, pohádkové bytosti, ale i výdobytky techniky, kola, saně, vozíky, auta a mnohé jiné.

Společně s dětmi si na výstavě budeme vyprávět o historii slavení Vánoc, zejména Štědrého večera, o různých zvycích, které Vánoce provázejí, s důrazem na historii spojenou se zdobením vánočního stromku.

K výstavě nabízíme možnost objednat komentovanou prohlídku s dílnou, kde si děti vytvoří vánoční ozdoby z drátků a korálků.

 

Vstupné na prohlídku s dílnou jednotné: 30 Kč.

 

Výstavu Vánoční ozdoby je možné navštívit až do 9. února 2020.

Objednávat se můžete na adrese: mohelnice (@) muzeum-sumperk.cz, Telefon: 583 430 693, Mobil: 725 486 802

Těšíme se na Vaši návštěvu a doufáme, že se Vám i dětem bude v muzeu líbit.

 

 

 

 

Nabídka přednášek

Vlastivědné muzeum přichází s nabídkou souboru přednášek, které by přispěly ke zkvalitnění výuky, k prohloubení poznatků z regionální historie, literatury a přírodních věd. Pracovníci muzea jsou po vzájemné domluvě schopni a ochotni přizpůsobit svůj výklad věkovým kategoriím žáků a studentů od základních informací až po vysoce odborný výklad. Přednášky se mohou konat v přednáškovém sále, který se nachází ve východním křídle muzea, dále v muzeích v Zábřehu, Mohelnici, Lošticích, na zámku v Úsově nebo přímo ve Vaší škole.

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na tel. čísle 583 363 074, zajišťuje Mgr. Eva Šebestíková eva.sebestikova (@) muzeum-sumperk.cz nebo na adrese muzea vmsumperk (@) muzeum-sumperk.cz

 

Vstupné na přednášku je 20 Kč.

Přednášky uskutečněné mimo muzeum budou zpoplatněny formou vstupného.

Seznam přednášek

 

TOP