prace

 

ARBTER, Wilhelm
ARBTER, Wilhelm

* 7. 3. 1831 Zlaté Hory /okr.Jeseník/, † 15. 12. 1898 Dlouhá Loučka /okr.Olomouc/. Novinář, redaktor šumperského listu Grenzbote. Studoval na německém gymnáziu v Opavě a potom na lesnické škole. Od r. 1854 sloužil v rakouské armádě. Civilní zaměstnání našel v r. 1869 v Šumperku, kde pracoval jako úředník lnářského pojišťovacího spolku a čile se zúčastňoval společenského a kulturního života města. V r. 1875 převzal vedení nově vzniklého časopisu Grenzbote des nordwestlichen Mährens, který záhy přeměnil ve vlivný orgán německých liberálů a úspěšně jej pak vedl 20 let.

 

 
BABIČKA, Ctibor, RNDr.
BABIČKA, Ctibor, RNDr.

* 9. 6. 1946 Zastávka (okr. Brno), † 15. 7. 2008 Kouty n. Desnou (Červenohorská stráň). Myslivecký odborník, parazitolog. Mládí prožil v Náměšti n. Oslavou, maturoval v Třebíči. V r. 1968 absolvoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a v r. 1969 jako pracovník Okresní hygienicko-epidemiologické stanice přišel do Šumperka. Odborně se věnoval parazitologii a myslivosti, zejména chovu a výživě spárkaté zvěře. Pracoval i jako myslivecký funkcionář, zkušební komisař a člen hodnotících komisí. Za zásluhy o myslivost obdržel nejvyšší myslivecké vyznamenání Myslivecký řád. Je autorem více než 250 odborných článků, za práci v oboru parazitologie získal vědecký titul kandidáta věd.

 

 
BARCAL, Antonín
BARCAL, Antonín

* 25. 5. 1847 České Budějovice, † 24. 6. 1927 Šumperk. Operní zpěvák a hudební pedagog. Hudbu a zpěv studoval na vídeňské konzervatoři, v r. 1868 jej B.Smetana angažoval do pražského Prozatímního divadla. Úspěch tu slavil zejména v tenorových rolích českého repertoáru /Vašek v Prodané nevěstě aj./. V r. 1870 z finančních důvodů odešel do Ruska. Působil v Petrohradě, Kyjevě, Oděse a posléze ve Velkém divadle v Moskvě. Po ukončení pěvecké kariéry se věnoval pedagogické činnosti na moskevské konzervatoři. Po revoluci z Ruska odešel a v r. 1921 našel útočiště u svého bratra v Šumperku. Zemřel v šumperské nemocnici a pohřben je na místním hřbitově.

 

 
TOP