Václav Hollar - Krajina a města I.

od 12. 6. 2021

Muzeum Zábřeh (stálá expozice)

Václav Hollar (1607 Praha – 1677 Londýn), věhlasný rytec a kreslíř 17. století, svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu. Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů tohoto umělce, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas (1897 Brníčko – 1949 Praha) a jež je dodnes řazena k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice.

V Hollarově grafické tvorbě můžeme sledovat pestrou škálu námětů. Vedle vedut, zeměpisných plánů a map se intenzivně věnoval také portrétní tvorbě, studiím krojů a oděvů či náboženským, historickým, mytologickým a alegorickým námětům. V jeho uměleckém repertoáru najdeme i precizní práce s přírodní a sepulkrální tematikou.

Ve výstavním prostoru Grafický kabinet Václava Hollara se snažíme představit všechny tematické okruhy umělcovy tvorby. V letošním roce je v prostoru kabinetu instalovaná výstava s názvem Václav Hollar. Krajina a města I., která ukazuje Hollarovy veduty, různé pohledy do krajiny i detailní práce významných stavebních památek.

V prodeji je katalog – TEGLOVÁ, P.: Wenceslaus Hollar Bohemus. Šumperk 1997 – za 60 Kč (česká a anglická verze).

V Grafickém kabinetu připravujeme obměnu exponátů. Od 17. 8. 2022 se můžete těšit na výstavu s názvem Václav Hollar. Krajina a města II., která naváže na předchozí výstavní projekt a představí další Hollarovy veduty, pohledy do krajiny i detailní práce významných staveb.

V rámci návštěvy Grafického kabinetu Václava Hollara jsou přístupny také expozice s vypovídajícími názvy Z historie města a okolí a Z pokladů zábřežského muzea.

Vstupné do všech tří expozic: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

Vernisáž výstavy Václav Hollar. Krajina a města II. proběhne v zábřežském muzeu ve středu 17. 8. 2022 v 17 hodin.

obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek