Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka

25. 11. 2021 – 6. 2. 2022

Muzeum Šumperk (Hollarova galerie)

Světoznámý malíř Stanislav Lolek (1873–1936), jehož jméno je spojeno především s Mařákovou krajinářskou školou na Akademii výtvarných umění v Praze, vytvořil za svých studentských let na základě vyprávění revírníka Augustina Kořínka cyklus humorných kreseb o lišce Bystroušce, které se po čase staly inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Krátké povídky společně s kresbami začaly vycházet v roce 1920 v Lidových novinách, záhy se staly populárními a oslovily i Leoše Janáčka, kterému se povedlo prostřednictvím slavné opery rozšířit povědomí o lišce Bystroušce po celém světě. Originály těchto ilustrací zakoupilo muzeum do svých sbírek v roce 1972, nicméně jako celek byly prezentovány ojediněle. Letos jsme se rozhodli představit kolekci všech dochovaných kreseb a připomenout, kdo za oblíbenými příhodami stojí.

Vernisáž výstavy se uskuteční 25. 11. 2021 v 17 hodin.

Doprovodný program:

Pro MŠ, ZŠ a SŠ k výstavě nabízíme edukační programy. V případě zájmu se prosím objednávejte předem na e-mailu lenka.mullerova (@) muzeum-sumperk.cz nebo telefonu 583 363 094. Cena programu je 20 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

V prosinci nabízíme jako doprovodný program k výstavě středeční tvořivá odpoledne, na kterých si v rámci prohlídky výstavy Liška Bystrouška. Kresby Stanislava Lolka můžete vytvořit vánoční přání.

Tvoření bude připraveno ve středu 1. 12., 8. 12., 15. 12. a 22. 12. od 14.00 do 16.45 v Hollarově galerii.

Doprovodný program je ZDARMA k platné vstupence na výstavu Liška Bystrouška. Video k výstavě.

Pokud se Vám výstava líbila nebo jen hledáte hezký dárek k Vánocům, u pokladny muzea jsou k zakoupení dvě krásné publikace – Liška Bystrouška. Sto let od zrodu legendy a Příběhy lišky Bystroušky.

obrázekobrázek

obrázek obrázek obrázek obrázek obrázek