Hafan 2017

21. 5. 2017 od 13 hodin

Muzeum Šumperk

Šumperský hafan 2017 se bude konat v neděli 21. května 2017 od 13.00 opět na nádvoří Pavlínina dvora v Šumperku.

 

Přihláška - Program a soutěžní řád -  soutěž Hafan sympaťák

 

Sponzoři a partneři: 

  
EPCOS s.r.o.

 

 

 

Šumperský hafan 2017 má mimořádně bohatý program

 

Na co se můžete těšit

 

Šumperský hafan 2017 se bude konat v neděli 21. května od 13.00 v areálu Pavlínina dvora v Šumperku. 

Přejímka soutěžících psů bude probíhat od 12.00 do 13.00 hodin. Pořadateli akce jsou Vlastivědné muzeum v Šumperku a internetové noviny www.sumpersko.net.

Patronkou oblíbené rodinné akce je tradičně paní Karla Mornstein-Zierotin. Vážíme si toho, že porotě bude už potřetí předsedat pan Svatopluk Tomek, někdejší ředitel šumperského Epcosu. Byl předsedou poroty na vůbec prvním Hafanovi v roce 2006. Patřil také mezi největší podporovatele výstavby psího útulku v Šumperku, o jehož vybudování Liga na ochranu zvířat v devadesátých letech usilovala. Tehdejší zastupitelé projekt odmítli, a tak pan Tomek začal sponzorovat útulky v Zábřehu a v Olomouci. Porotcům na Šumperském hafanovi předsedal Svatopluk Tomek v roce 2014.

Moderování celého odpoledne se ujme známá šumperská herečka Olga Kaštická.

Pořadatelé oceňují, že v porotě se objevují lidé různých profesí, kteří jsou uznávanými kapacitami ve svém oboru, a navíc v sobě nesou neuvěřitelný náboj člověčenství.

Mezi porotci se objeví Bobina Mösnerová, předsedkyně spolku, který se věnuje canisterapii; Přemysl Michálek – první předseda Ligy na ochranu zvířat v Šumperku a jeden ze zakladatelů Šumperského hafana; Želimír Nevrlý, policejní psovod a člen kynologického klubu. Podruhé v historii Šumperského hafana zasedne mezi porotce obchodní ředitel akciové společnosti S.O.S. Olomouc pan Vlastimil Klajbl. Poprvé patřil mezi porotce v roce 2014. Srdečná atmosféra a napínavé psí soutěže se mu velmi líbily. „Těším se na soutěžící a jsem pln očekávání, co v letošním roce se svými čtyřnohými přáteli předvedou,“ dodává s úsměvem. Premiéru mezi porotci Hafana bude mít další vynikající herec šumperského divadla pan Petr Král.

 

Soutěže se mohou zúčastnit pejsci všech ras, velikostí, barev a věku, bez ohledu na průkaz původu, tedy psí šlechtici i voříšci.

Vstupné pro diváky je 30 korun, děti do 3 let mají vstup zdarma, registrační poplatek pro soutěžící je 50 korun. Vstupenka i registrační poplatek opravňují i ke vstupu na výstavu Sportovní herna.

Maximální počet soutěžících psů je 50. Přihlašování do soutěže již probíhá na stránkách Vlastivědného muzea Šumperk. Stačí vyplnit přihlášku a odeslat online.

Při registraci bude uhrazen registrační poplatek 50 korun, poté dostanou soutěžící startovní číslo a předají potřebné údaje.

Podmínkou účasti v soutěži je předložení očkovacího průkazu s vyznačením platného očkování proti vzteklině. Bez tohoto dokladu nemůže být pejsek do soutěže přihlášen. Všichni psi musí být na vodítku, popř. vybaveni košíkem. To platí nejen pro soutěžící psy, ale i pro psy „návštěvníky“. Volné pobíhání pejsků, i těch maličkých, je zakázáno.

 

1. kolo – soutěž o Šumperského hafana 2017

V rámci akce se uskuteční několik dílčích programů. Hlavním bodem bude soutěž o titul Šumperský hafan 2017, která bude probíhat v několika kolech s tím, že vítěz každého dílčího kola (podle počtu přihlášených psů) postoupí do závěrečného posuzování ve finále. Pes bude handlerem předveden ve výstavním postoji a v pohybu, jedno kolo bude věnováno i dovednosti psů (Pes šikula). Hodnocení bude provedeno porotou.

Posuzován bude nejen vzhled pejska, ale zejména způsob předvedení, vztah pána a psa, originalita atd. Fantazii se meze nekladou. Vyhlašovaná budou první tři místa. Hlavní soutěž bude tedy opět volně kopírovat klasické psí výstavy.

Specifikace skupin:

1. Štěňata – pejsci a fenečky do věku 8 měsíců, bez rozdílu rasy, s PP i bez PP.

2. Psi a feny určitelné rasy, s PP i bez PP – dospělí.

3. Voříšci – psi i feny – dospělí.

4. Pejsek šikula – psi bez omezení, bude posuzováno jejich umění (této soutěže se můžou zúčastnit i soutěžící z předchozích tří kol).

Ve finále, kam postoupí vítězové jednotlivých skupin, budou již rozhodovat diváci. Titul Šumperský hafan 2017 obdrží pes, který dostane nejvíce hlasů od přítomných platících diváků. Hlasovacím lístkem totiž bude vstupenka, kterou divák vhodí do hlasovacího boxu svého favorita.

Vyhlašovat se bude pouze 1. místo. Vyhlášení výsledků a předání cen bude provedeno až na konci programu, po sečtení diváckých hlasů a po skončení doplňkových soutěží.

2. kolo – soutěž Mladý vystavovatel – juniorhandling

V této soutěži budou pejsky předvádět děti do 10 let. Podle počtu přihlášených dětí a pejsků nastoupí do kruhu 5–10 psů, kteří se předvedou podobně jako dospělí v 1. kole. Pes musí být předveden dítětem bez asistence dospělého. Posuzovat bude opět porota, k vyhlášení výsledků (první tři místa) dojde ihned po soutěži. Pro všechny soutěžící děti bude připraven velký dort a volný vstup na výstavu v Muzejíčku.

3. kolo – soutěž O nejlepší kostým

Kreativní pánečky určitě potěší novinka letošního ročníku, kterou bude předvedení pána a psa v nějakém zajímavém kostýmu nebo masce. Můžete přijít jako perfektně sladěný pár, třeba v zeleném svetříku nebo klobouku, můžete být za párek v rohlíku, hokejisty, můžete být, čímkoli si přejete, platí jen jedna podmínka, psovod musí být perfektně sladěný s pejskem. V této přehlídce budou vybrány a odměněny první tři páry (tedy páneček a pes).

4. kolo – Překážková dráha pro pánečky a jejich psy

Pro všechny, kteří si chtějí změřit rychlost, zručnost a vytrvalost s jinými majiteli psů, bude připravena překážková dráha, postavená z agility překážek, které budou různě upraveny a na kterých budou plnit úkoly jak psi, tak pánečci. Každý úkol bude bodován a vítězem se stane samozřejmě ten pár, který bude mít nejvíce bodů. Překážková dráha nemá kategorie, přihlásit se může každý zaregistrovaný účastník. 

V závěru odpoledne mohou být doplněny ještě i dílčí soutěže, v závislosti na množství přihlášených psů a časových možnostech.

Součástí odpoledne bude tradičně také prezentace útulků a neziskových organizací zabývajících se záchranou psů.

V Galerii mladých je již nyní k vidění výstava fotografií organizace Galgos de la Estrella, jedná se o fotografie španělských galgů v kompozici s primabalerínou v různých baletních pozicích. Fotografie jsou nádherným propojení krásy a elegance jak v pojetí člověka, tak zvířete.

Dětem bude zpřístupněno i Muzejíčko se sportovní hernou, kde si děti i dospělí mohou zahrát na hokejistu, basketbalistu nebo vyzkoušet chůzi na laně. K dispozici bude i zázemí pro maminky s kojenci (přebalování, kojení, ohřátí jídla apod.).

Pro děti bude navíc venku kolotoč a taky si můžou vyzkoušet malování na originální dřevěné masky z Bali.Pro děti bude navíc venku kolotoč a taky si můžou vyzkoušet malování na originální dřevěné masky z Bali.Pro děti bude navíc venku kolotoč a taky si můžou vyzkoušet malování na originální dřevěné masky z Bali.Pro děti bude navíc venku kolotoč a novinkou bude velmi atraktivní malování na dřevěné masky z Bali.

Samostatnou částí akce bude již po několikáté také internetová soutěž – Hafan Sympaťák 2017. Soutěže se může zúčastnit každý zaregistrovaný soutěžící pejsek, který se při registraci nechá vyfotografovat se startovním číslem.

Program:

13.00 – soutěž o Šumperského hafana 2017 – předvedení a posouzení pejsků ve skupinách, vyhodnocení vítězů skupin (finalistů);

15.00 – 1. kolo překážkové dráhy;

16.00 – soutěž Juniorhandling – předvedení pejsků a dětí, počet skupin bude určen v závislosti na počtu přihlášených psů, vyhlášení výsledků a předání cen proběhne ihned po soutěži;

16.30 – 2. kolo překážkové dráhy;

17.00 – finále soutěže o Šumperského hafana 2017 – předvedení finalistů, vítězů jednotlivých skupin v prvním kole, vítěze budou hlasováním vybírat diváci;

17.30 – soutěž O nejlepší kostým, vyhlášení výsledků a předání cen proběhne ihned po ukončení soutěže;

18.30 – vyhlášení vítěze a předání ceny nositeli titulu Šumperský hafan 2017;

19.00 – slosování vstupenek, vylosovaní návštěvníci nebo soutěžící obdrží dárek od sponzorů a partnerů akce.

Konec akce cca v 19.30 hod.

Internetová soutěž – Hafan Sympaťák 2017

Soutěže se může zúčastnit každý zaregistrovaný soutěžící pejsek, který se při registraci nechá vyfotografovat se startovním číslem. Soutěž bude spuštěna v úterý 23. května na stránkách www.sumpersko.net a potrvá do čtvrtka 1. června do 20.00 hodin, hlasy jednotlivým pejskům bude možné posílat na adresu: hafan@sumpersko.net. Hlasující uvede číslo a jméno soutěžícího psa.

Předání ceny se uskuteční v sobotu 3. června v 17.00 hodin na Slavnostech města Šumperka – odpolední program, který se koná v Pavlínině dvoře.

 

Doplňkový program Šumperského hafana 2017.

Pomaloučku se nám rýsuje celý program Hafana, a to nejen program soutěžní, ale i ten nesoutěžní. Pokud si budete chtít vy nebo Vaše děti zkrátit čekání mezi soutěžemi (i když přestávek asi moc nebude), můžete si zasportovat v Muzejíčku ve sportovní herně a zahrát si na hokejistu (což bude v neděli, doufejme, stále ještě aktuální), basketbalistu nebo vyzkoušet chůzi na laně. Přístupná bude také výstava nádherných fotografií adoptovaných španělských chrtů v kompozici s primabalerínou v Galerii mladých, kterou připravila organizace Galgos de la Estrella.  Pro děti bude navíc venku připraven kolotoč a také si budou moci vyzkoušet malování na krásné dřevěné masky z Bali. Další  program zajistí také spolek Jokes&Games. V rámci prezentace organizací zabývajícími se záchranou psů představíme tradičně činnost Chrtů v nouzi a Galgos de la Estrella, ale také pejsky z útulky ve Slezských Pavlovicích a kočičí azyl Gaya. Přichystané budou samozřejmě stánky s občerstvením a cukrová vata.   organizace Galgos de la Estrella.. Pro děti bude navíc venku kolotoč a taky si můžou vyzkoušet malování na originální dřevěné masky z Bali. Spolek Jokes&Games připraví také malou soutěž v malování pejsků. V rámci prezentace organizací zachraňujících psy představíme tradičně činnost Chrtů v nouzi, Galgos de la Estrella, ale také pejsky z útulku ve Slezských Pavlovicích nebo organizaci Gaya, zabývající se zejména záchranou koček, a také dobročinnou sbírku Psí tlapka. Přichystané bude samozřejmě občerstvení a zlatým hřebem pro všechny bude závěrečné vylosování 10 vstupenek, jejichž držitelé obdrží dárky od sponzorů. A v případě, že bychom se dostali na MS v hokeji do závěrečných bojů (zápas o 3. místo), bude nachystaná i velká televize, kde budou moci skalní fanoušci v závěru odpoledne fandit našim klukům. Nicméně já pevně doufám, že budeme hrát až večer ve finále o zlatou medaili. organizace Galgos de la Estrella.. Pro děti bude navíc venku kolotoč a taky si můžou vyzkoušet malování na originální dřevěné masky z Bali. Spolek Jokes&Games připraví také malou soutěž v malování pejsků. V rámci prezentace organizací zachraňujících psy představíme tradičně činnost Chrtů v nouzi, Galgos de la Estrella, ale také pejsky z útulku ve Slezských Pavlovicích nebo organizaci Gaya, zabývající se zejména záchranou koček, a také dobročinnou sbírku Psí tlapka. Přichystané bude samozřejmě občerstvení a zlatým hřebem pro všechny bude závěrečné vylosování 10 vstupenek, jejichž držitelé obdrží dárky od sponzorů. A v případě, že bychom se dostali na MS v hokeji do závěrečných bojů (zápas o 3. místo), bude nachystaná i velká televize, kde budou moci skalní fanoušci v závěru odpoledne fandit našim klukům. Nicméně já pevně doufám, že budeme hrát až večer ve finále o zlatou medaili.

 

Představujeme osobnosti:

Dovoluji si představit našeho již tradičního partnera, paní Karlu Mornstein-Zierotin. Jako každý rok, tak i letos bude patronem akce, patronem, který věnuje úžasné dorty vítězům, patronem, bez kterého si již Hafana neumíme představit.

 

Předseda poroty pan Svatopluk Tomek.

 

9. ročníkem Šumperského hafana Vás bude opět provázet vynikající herečka, dlouholetá členka souboru šumperského divadla, paní Olga Kaštická. A kde je Olinka Kaštická, tam velmi často bývá také další vynikající herec, pan Petr Král, který tentokrát sehraje roli vlídného člena poroty.

 

 

 

TOP